Lymfatický nebo-li mízní systém je taková záhada našeho těla. Mnoho lidí ani netuší, jak vlastně funguje. Většinou se o něm dozvídáme až s ním začínáme míti problémy, mezi nejčastější pak patří např. u žen celulitida.

Ve skutečnosti lymfatický systém funguje jako čistič toxinů umístěných v našem těle. Lymfatické uzliny jsou spojené s každou buňkou v našem organismu a nabalují na sebe škodlivé látky, které pak odvádějí pryč.

Příznaky nefunkčního lymfatického systému:

  • Únava
  • Otoky (nejčastěji končetin)
  • Nafouklé břicho
  • Celulitida
  • Sklon k nemocnem
  • Snížená imunita

V případě, že u sebe poznáváte zmíněné příznaky, je nejvyšší čas lymfu rozproudit následujícími tipy.

Detoxikace

Nejdříve se zamyslete nad tím, co jíte. Strava tvoří základ pro správnou funkci mízního systému. Obohaťte svůj jídelníček o zeleninu, ovoce, kvalitní tuky a sacharidy. Naopak se snažte vyvarovat uzeným výrobkům, cukru a různým polotovarům.

Detoxikaci těla pak můžete podpořit i nejrůznějšími bylinnými čaji. V dnešní době seženete např. v lékárně nebo zdravé výživě přímo čaje na podporu lymfatického systému. K čajům pijte i hodně vody! Tekutiny totiž dokáží skvěle nastartovat funkci mízního systému.

Pohyb

Dalším důležitým prvkem je pohyb. Ale pozor! Nezatěžujte svoji lymfu nadbytečnou fyzickou aktivitou, ta totiž může způsobit tuhnutí lymfy a to my také nechceme. Nejlepší sporty na rozhýbaní mízního systému jsou: skákání na trampolíně, chůze, plavání nebo jóga. Pohyb by měl být tedy spíše plynulý a vytrvalostní.

Dýchat

Dovolte své pokožce dýchat, volte při výběru oblečení volné a prodyšné materiály z přírodních vláken. Těsné oblečení brání proudění lymfy a díky tomu mohou pak vznikat otoky. Ovšem v případě problémů s dolními končetinami se doporučuje nošení kompresního prádla, které podpoří správný tok lymfy.

Provádějte také dechová cvičení nejen pro posílení plic. Správné dýchání je velmi nápomocné pro celkové uzdravení našeho organismu. Hluboké dýchání pomáhá lymfě zůstat v oběhu.

Masáže

Relaxujte a zajděte si i na masáž! Ideálně přímo na lymfatickou. Ta je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak pořádně rozproudit lymfatický systém. Dále pomáhá i střídání teplé a studené vody nebo saunování.

Lymfatický systém
Masáž lymfatického systému

Pokud budete praktikovat doporučené tipy, měl by váš mízní systém fungovat jak má. V případě přetrvávajících problémů se nabízí kontaktovat svého lékaře. Hledáte-li tipy, jak se správně stravovat, může být pro vás užitečný článek: Jak a co na zdravé odpolední svačiny.