Káva je v kanceláři nepostradatelným nápojem. Je to skvělé zpestření každého ranního meetingu a perfektní odpolední povzbuzovač. Pokud si chcete dopřát opravdu dobrou kávu, musíte mít kvalitní kávovar. V tomto článku přinášíme pár tipů, podle kterých se rozhodnete pro ten nejlepší kávovar do vaší kanceláře.

Kávovar je vaším nejlepším kolegou

Káva je důležitou součástí života v kanceláři a je jedno jestli jste ve sdílené kanceláři nebo pracujete na home office. Pokud si chcete dopřát opravdu dobrou kávu, musíte mít kvalitní kávovar. V tomto článku přinášíme několik tipů, podle kterých se rozhodnete pro ten nejlepší kávovar do vaší kanceláře.

coffee-break-čas-na-kávu-v-kanceláři
Jaký by to byl pracovní meeting bez šálku kávy?

Jaké parametry by měl kávovar v kanceláři splňovat?

Kávovar by měl splňovat kritéria, které odpovídají požadavkům a náročnosti provozu vaší kanceláře. Velmi záleží na tom, zda po svém kávovaru budete požadovat čtyři nebo dvacet káviček denně.

Níže uvedený seznam kritérií by mohl napomoci při výběru vhodné kávy do vaší kanceláře. Důležitými faktory pro vhodný kancelářský kávovar jsou:

  • rychlost přípravy
  • chuť kávy
  • poměr kvalita a cena
  • snadná obsluha
  • snadné čištění
  • elegantní a kompaktní vzhled

Instantní pytlíky a rozpustná káva už nejsou důstojnou volbou

V moderních kancelářích jsou již instantní pytlíky nebo rozpustná káva tabu. Avšak je zvyk je železná košile, a tak zatím tento způsob přípravy kávy občasně přetrvává.

Zvete pravidelně do své kanceláře hosty nebo klienty? Pak doporučujeme vybírat z kávovarů, které jsou popsány níže. Pokud nechcete, aby vaši kolegové nebo hosté odcházeli z kanceláře s roztrpčenou tváří, investujte do kvalitního kávovaru.

Kávovar vybírejte i dle velikosti vaší kuchyňky

Číslo jedna ve všech kritériích označené výše budou kapslové kávovary. Výrobci jako je Nespresso nabízejí výhodné pořizovací nabídky, díky kterým získáte do své kanceláře elegantní kávovar a navíc získáte širokou nabídku kávy za výhodnější cenu.

Kávovar do kanceláře by měl být nejen kvalitní, ale také elegantní a kompaktní. Proto je dobré vybírat nejen podle parametrů, ale také dle velikosti kuchyňky. Pokud máte malou kuchyňku, raději se vyhněte koupi velkého kávovaru. Ten totiž akorát zabere spoustu prostoru. V případě malé kuchyňky zvolte vhodnějšího kandidáta, kterým může být právě kávovar na kapsle.

Kávovar na kapsle nezabírá mnoho místa, ale poskytne vám nejen požitek z kvalitní kávy, ale také rychlost a jednoduchost při obsluze. Dokáže během několika minut obsloužit hned několik lidí toužící po doplnění hladiny kofeinu.

hromada-kavovych-kapsli-malych-nespresso
Nevýhodou kávových kapslích je vyšší tvoření odpadu.

Je to nejen praktické řešení, ale také cenově velmi přijatelný pomocník, který se rázem stane vaším nejoblíbenějším kolegou do vašeho kuchyňského koutku. Nevýhodou může být vyšší objem odpadu kvůli hliníkovým kapslím. Nicméně právě zmíněné Nespresso tento problém řeší elegantním způsobem.

Pokud nejsou kapsle to pravé ořechové

Pokud o kapslích nechcete ani slyšet nebo jste snad příliš velkými kávovými fajnšmekry, neváhejte zakoupit klasický automatický kávovar. Počítejte však s vyšší cenovou náročností i obsluhou při čištění než je to u kapslových kávovarů.

Na druhou stranu nabízí velké kávovary nejen širokou škálu druhů kávových nápojů, ale také rychlost a jednoduchost obsluhy. Pro milovníky cappuccin nebo kávy latté jsou takové kávovary trefou do černého.

Kávový zážitek získejte s mokka konvičkou nebo aeropressem

Pro největší kávové gurmány milující černou kávu je nejlepší volbou mokka konvička nebo aeropress. Kvalitní kávu si můžete nakupovat dle vašeho gusta v pražírnách a zajistíte si tak opravdu nezapomenutelný zážitek s každým douškem kávy.

kavovy-pristroj-frenchpress-kavovy-zazitek
Frenchpress je pro kávové milovníky i díky neodolatelné vůni.

Nevýhodou je poměrně zdlouhavá příprava. Pokud si nechcete zadělat na zdravotní problém, tak je důležité pravidelné mytí kávové konvičky a jejího příslušenství po každém použití. Aeropress je i přes náročnost přípravy moderním způsobem přípravy kávy, který vás chutí rozhodně nezklame.

Překapávací kávovary udrží vaší kávu teplou po delší dobu

Nesnášíte vychladlou kávu, ale zároveň často na svou čerstvě připravenou kávu zapomínáte? Pak jsou překapávací kávovary nejlepším řešením. V porovnání s jinými typy kávovarů dokážou udržet kávu dlouhodobě při správné teplotě.

kavovar-na-filtrovanou-kavu
Překapávaná káva je vhodnou volbou, pokud kávu rádi popíjíte během celého dopoledne.

Svou kávu můžete tak postupně popíjet celé dopoledne nebo odpoledne, aniž by ztratila svoji chuť. Nevýhodou pak může být poměrně velká náročnost při spotřebě papírových filtrů.

Mlýnky na kávu pro ten nejlepší kávový zážitek

Kávovary nejsou jedinými spotřebiči, které se využívají pro přípravu kávy. Mezi velmi oblíbené patří mlýnky na kávu. Vyhraďte ve své kanceláři více prostoru než jen samotnému kávovaru a kupte kvalitní mlýnek na kávu. Vaše každodenní přestávky na dobytí hladiny kofeinu se stanou ještě výjimečnějšími.

Údržba kávovaru je klíčem k dobré kávě každý den

Jak již bylo řečeno, zásadním faktorem při výběru kávovaru do kanceláře je náročnost údržby. Pokud nechcete zbytečně komplikovat svůj život a trávit čas údržbou kávovaru, vyberte si model, u kterého to nebude časově náročné nebo zdlouhavé.

mokka-konvicka-cerstva-kava-pri-praci
Mokka konvička zajišťuje kromě skvělé kávy i zážitek, ale i ta potřebuje pravidelnou údržbu.

Každý kávovar potřebuje pravidelnou péči. V opačném případě bychom si mohli zkazit dojem z vytoužené pauzy na kávu. Je lepší čistit pravidelně kávovar, než trpět nepříjemným zážitkem z kávy. Čištění je zlo, ale zatímco některé kávovary budou na svou údržbu náročné, u jiných postačí čistící tableta a zmáčknutí tlačítka. Váš kávovar si již poradí sám.

Pokud svého kávového kolegu chcete dlouhodobě udržovat v kvalitním pracovním režimu, je potřeba mu dopřát péči. Odmění se vám ale, jak dlouhou životností, tak mnohem chutnější kávou.