Je mnoho cest, jak se zbavit nadbytečných kilogramů. Pravidelný jednodenní půst se řadí mezi ně. Není ale vhodný pro každého. Může mít opačné účinky, než bychom od něj očekávali.  Vyzkoušejte sami na sobě, jak se budete cítit po jednom dni, kdy nebudete nic jíst.

Proč vyzkoušet jednodenní půst?

Jsou důvody, které vás přesvědčí, že byste měli půst vyzkoušet. Možná zjistíte, že není pro vás, ale pokud ano, je prevencí některých civilizačních onemocnění. Chcete zhubnout a zároveň se cítit lépe? Nebo jste zkoušeli počítat kalorie a zjistili jste, že to není cesta pro vás? Jednodenní půst může být tím pravým řešením. Přináší kromě shození kil i další výhody.

Účinky půstu

A jaké účinky má pravidelný půst na zdraví? Patří mezi ně:

  • Snížení chronického zánětu v těle
  • Nižší riziko srdečního onemocnění
  • Snížení inzulínové resistence
  • Zvýšení metabolismu
  • Více energie

Pravděpodobně má i vliv na další pochody v těle, ale to je zatím předmětem výzkumu. Efekt pravidelného půstu je na těle znát, jen by po období půstu neměla následovat kompenzace. Jsou lidé, kteří mají sklon po půstu ušetřené kalorie dohnat. To bohužel většinu benefitů ruší a může naopak nastat začarovaný kruh přejídání a hladovky.  

Na co si dát pozor?

Pokud s půstem začínáte, nepřepínejte síly. Nezačínejte delším půstem, než je 24 hodin.  Dobře plánujte, kdy první půst vyzkoušet – ať se vám nekryje s rodinnou oslavou nebo dnem plným náročných aktivit. Půst není vhodný pro osoby s cukrovkou nebo poruchou příjmu potravy, a samozřejmě ani pro těhotné nebo kojící ženy. Pokud máte zdravotní problémy, je nutné se nejdříve poradit s lékařem. Je důležité mít na paměti, že půst není dieta.

Intermittent fasting

Přerušovaný půst anebo intermittent fasting je velmi populární typ stravování, ve kterém se střídají fáze, kdy jíme a fáze, kdy držíme půst. Názory odborníků se různí a co je dobré pro jednoho, nemusí být dobré pro druhého. V tomto typu půstu nejde o to, co jíte, ale kdy to jíte.

Kdy a jak jíst při přerušovaném půstu?

Tento typ stravování se většinou velmi snadno dodržuje. Nejtypičtější je držení půstu 16:8, což znamená 8 hodin jíst a 16 hodin držet půst. S vynecháním snídaně jde dodržet snadno. Další možností je 5:2. Pět dní jíte vyváženou stravu a zbývající dva si dáte pouze jedno kalorické jídlo za den. To by mělo mít asi 500–600 kalorií.  

 Alternate-day fasting 

Další alternativou je alternate-day fasting. V tomto případě se postíte každý druhý den. Jeden den jíte běžně, jak jste zvyklí, a druhý den můžete sníst okolo 500 kalorií. Co se týká hubnutí, je tato metoda zcela srovnatelná s klasickým počítáním kalorií.

Co jíst při půstu 5:2 nebo při alternate-day fasting?

Při půstu s omezením kalorií je možné sníst buď jedno větší jídlo, nebo několik menších svačinek. Záleží na vašich zvyklostech. Vhodné jsou polévky, zařadit můžete více bílkovin, dát si grilovanou rybu nebo zeleninový salát. Výživná jsou i vejce se zeleninou. Dá se najít velké množství receptů, které se do předepsaných kalorií vejdou.

Úplňkový půst

Chcete si půst pouze vyzkoušet? Nenajdete vhodnější dobu, než je právě úplněk. Můžete díky němu zhubnout až 3 kilogramy. Spočívá v tom, že v úplňkový den pijete jen vodu. V tento den byste se měli vyhýbat náročným aktivitám, a naopak zapojit meditaci a dechová cvičení. Díky působení úplňku bývá mnohem efektivnější než půst v jiné dny.

Co pít v době půstu

V období, kdy držíte přerušovaný půst, můžete bez obav pít vodu, neslazený čaj, černou kávu. Káva je povolená, ale bez cukru a mléka. Můžete pít cokoliv, co neobsahuje přidané kalorie. Nápoje pouze neslazené a samozřejmě není možné konzumovat alkohol.

Pozor na rizika

Ať už držíte půst pouze jednorázově, nebo máte v plánu ho zařadit jako součást zdravého životního stylu, je na místě opatrnost. Je nutné dodržovat pitný režim, a také dbát na první jídlo půstu. Čím déle půst trval, tím lehčí by mělo být první jídlo. Vhodná je vařená zelenina nebo jiný lehký pokrm a vyvarovat se smaženým jídlům.