Víte, jak si udržet zdravé klouby, a jakou stravu upřednostňovat pro obnovu chrupavek? Pokud jste profesionální sportovci, nebo naopak trpíte nadváhou, vaše klouby se mohou nadměrně opotřebovávat. Pak je potřeba jim pomoct.

Chrupavka se časem opotřebovává

Chrupavka stárne a opotřebovává se, stejně jako zbytek těla. Nelze tomu zabránit, na vině není pouze sport, ale jakýkoliv fyzický pohyb včetně chůze. Časem se může rozvinout chronický zánět, klouby začnou otékat a rozvíjí se artróza. Většinou se vyskytuje až v pokročilém věku, ale u některých lidí přichází dříve. Jak proti těmto příznakům bojovat a projevy zmírnit?

Jezte vývar

Vývar je pokrm plný živin a je to bohatý zdroj kolagenu. Pravidelná konzumace vývaru je zdraví prospěšná, navíc je dobře stravitelný i v případě jiných potíží.

Dostatek tekutin a zelený čaj

Dostatečný pitný režim je velice důležitý. Konkrétně zelený čaj je prospěšný při osteoartróze, protože obsahuje polyfenoly a katechiny, které pomáhají při obnově chrupavky.

Zařaďte zelenou

Zelenina, až už listová nebo brukvovitá, by na vašem jídelníčku neměla chybět. Pokud máte problémy s klouby, platí to dvojnásob. Brokolice, špenát a petržel obsahují karotenoidy, které snižují rychlost degenerace chrupavky. Některé z uvedených druhů obsahují i vitamín K, který je pro udržení zdraví kostí a kloubů velmi prospěšný.  

Ovoce

Kromě zeleniny zařaďte i dostatek ovoce. Některé druhy jsou zvlášť prospěšné. Mezi takové se řadí ananas díky obsahu bromelinu, nebo třešně. Ty jsou vhodné pro sportovce, jelikož pomáhají regeneraci a snižují bolest po výkonu.

Kurkuma

Populární koření, které můžete v kuchyni přidávat do omáček, má protizánětlivé účinky. Kurkuma skvěle dochutí kari, nebo si z ní můžete připravit známý nápoj „zlaté mléko“. Jak na to? Do hrnce nalijete hrnek mléka, 2 polévkové lžíce kurkumy, špetku pepře a skořici. Přidáte máslo, krátce povaříte a máte hotovo. Pro dochucení můžete přidat lžíci medu.

Mléčné výrobky

Mléčné výrobky, které obsahují probiotika, jsou prospěšné pro celé tělo. I v regeneraci kloubů mají své místo. Působí protizánětlivě, obsahují vitamín D a vápník. Vybírejte si ty kvalitní, mezi nejvíc prospěšné se řadí kefír nebo kvalitní jogurt.

Ořechy

Mezi další potraviny, které mohou být v tomto případě nápomocné, patří ořechy. Obsahují kyselinu hyaluronovou a zároveň jsou bohatým zdrojem hořčíku. Pro lepší stravitelnost je můžete večer před konzumací namočit.

Dejte si sardinky

Ryby, zejména sardinky, obsahují vitamín D, omega-3 a vápník. Toto složení přispívá k boji proti zánětu kloubů. Pokud sardinkám neholdujete, připravte si třeba lososa. Omega-3 je při těchto problémech velmi prospěšná a prokazatelně snižuje bolest kloubů.

Co ve stravě omezit?

Kromě povolených potravin, které vám pomohou problémům předejít nebo je přinejmenším zmírnit, byste měli některé potraviny omezit. Kloubům neprospívá nadměrná konzumace cukrů a tuků. Ty nepatří ani do zdravého životního stylu, který je vhodnou prevencí problémů s klouby.