Není složité zhubnout rychle. Moderních jednostranných diet existuje mnoho typů. Můžete jíst jen jednu potravinu, určitou skupinu potraviny dva týdny dokola, nebo pít zeleninové šťávy a za tři týdny shodit 7 kilogramů. Většina těchto „zázračných“ diet má ale jednu nevýhodu: Shozené kilogramy se vám rychle vrátí zpátky.

Chcete zhubnout bez jojo efektu?

Pokud přiberete, držíte přísnou dietu, shodíte a zase rychle přiberete, nacházíte se v tzv. jojo efektu. Vznikne začarovaný kruh, ze kterého se složitě vystupuje, ale přece jen je to možné. Jak na to?

Jezte pravidelně

Jíst pravidelně je první věc, kterou byste měli zvládnout. Ráno se často ani nestihnete nasnídat, jdete do práce, a na jídlo si vzpomenete v nejlepším případě až ve dvě odpoledne? To není správná cesta. Prvním krokem je jíst každé ráno, poledne i večer, pak toho sníte míň a příjem kalorií se přirozeně rozloží do celého dne.

Zařaďte do jídelníčku ovoce a zeleninu

Některé diety příjem ovoce ve stravě striktně omezují, a to kvůli vysokému množství kalorií. Ovoce však nejen zasytí, ale obsahuje vlákninu a spoustu prospěšných vitamínů. O zelenině se není potřeba zmiňovat – ta ke zdravému životnímu stylu bez debat patří.

Zařaďte pohyb

Není potřeba hned uběhnout maraton. Důležité je se hýbat tak, aby vás to bavilo. Vyzkoušejte více sportů. Může jít o jógu, plavání nebo běh. Možná nakonec skončíte u klasické chůze. Základem je, aby vás to bavilo. Když se budete do sportu nutit, dříve nebo později s ním přestanete. Nezapomínejte ani na pravidelný odpočinek a regeneraci.

Menší talíř = menší porce

Vyzkoušejte menší talíř. Menší nádobí automaticky znamená menší porce. Přirozeně si na ně zvyknete, a nebudete potřebovat tolik jídla. Žaludek je ve většině případů sytý mnohem dřív, než si myslíte. Tento tip vám může pomoci od velkého přejídání,ale rozhodně nenabádá k omezení příjmu potřebné energie z jídla. Zkuste si jídlo vážit a množství si pravidelně hlídat.

Alkohol jen výjimečně

V redukčním režimu (ale i mimo něj) byste to neměli přehánět s konzumací alkoholu. Má vysokou kalorickou hodnotu, a pravidelný příjem vede zákonitě k nárustu hmotnosti. Chcete zhubnout? Jedou za čas sklenka vína neuškodí, ale pravidelná konzumace vás bude brzdit.

Nic si nezakazujte

Nezakazujte si potraviny, které máte rádi. To by nemělo žádný efekt. Říct si, že si tu čokoládu dopřejete až zhubnete 10 kg, není dobrý nápad. Radši si dopřejte jen kousek čokolády a občas. Zaženete díky tomu chuť na něco sladkého, ale zároveň zamezíte nájezdům na ledničku.

Nekupujte domů nezdravé jídlo

Co nemáte doma, to nesníte. Vyhněte se tomu, abyste doma měli zásoby sušenek, chipsů a tučných pochutin. Místo toho mějte vždy po ruce zeleninu, kterou si můžete nakrájet k večernímu filmu, a nebudete mít výčitky.

Pomalé hubnutí je v pořádku

Váha se snižuje jen velmi nepatrně a vy ztrácíte motivaci? Nezapomeňte, že to děláte pro sebe. Pomalé hubnutí je trvalé hubnutí. O motivaci se dá přijít snadno – stačí jedna nezvládnutá oslava a může přijít krize. V takovém případě není třeba věšet hlavu a hned házet flintu do žita. Úskalí na cestě za zdravým tělem jsou běžné a čelí jim všichni. Když ale vytrváte, čeká vás odměna ve formě shozených kil, lepší kondice a zdraví.