Kurkuma je rostlina pocházející z Asie. Její blahodárné účinky na zdraví jsou známy již několik tisíc let a vycházejí ze starých textů ayurvédy. Kurkuma je oblíbenou rostlinou především v Indii, ale své místo si našla i v jiných zemích a dnes je pro svá mnohá využití známá po celém světě. Podívejme se teď na blahodárné účinky kurkumy, které mohou přispět ke zlepšení nejen vašeho zdraví.
1. Posílení imunity
Kurkuma je známá pro své antibakteriální, antivirové, antioxidační a protizánětlivé vlastnosti. Má mnoho pozitivních účinků na naše tělo a dokáže předejít, zmírnit nebo zcela zamezit některým nemocem. Celkově přispívá kurkuma k posílení imunitního systému.
Pokud má naše tělo silný imunitní systém, dokáže se lépe vypořádat s civilizačními chorobami nebo jejich následky. I v tomto případě je kurkuma skvělým pomocníkem. Ať už mluvíme o cukrovce, prevenci před rakovinou prostaty nebo prsu či snížení cholesterolu. Je vhodná ale i při nachlazení a rýmě.
2. Kosmetika
Své zastoupení si kurkuma našla i v kosmetickém průmyslu. Zatímco v Indii znají její blahodárné účinky na pleť a vlasy již několik staletí, v našich zemských šířkách si své místo na výsluní kurkuma stále hledá. Podívejme se společně na její možné využití pro naši pleť a zdravě vypadající vlasy.
Kurkuma je pro své antioxidační účinky vhodná pro problematickou pleť se sklonem k akné, ekzémům i poruchám pigmentace. Kurkuma zabraňuje ucpávání pórů a její protizánětlivé účinky zklidňují již zanícená místa a podporují hojení pleti. Kurkuma zabraňuje vzniku pigmentových skvrn, které se na pleti mohou objevit vlivem melaninu.
Při dlouhodobém a pravidelném používání dokáže kurkuma přispět k vyblednutí tmavých skvrn a celkové regeneraci pleti. Její blahodárné účinky si mohou vyzkoušet ženy, které začínají trápit první vrásky. Kurkuma dokáže zvýšit pružnost a produkci kolagenu v pleti. Pro zářivější a zdravě vypadající pokožku můžete vyzkoušet doma připravenou masku na obličej.
- 1 lžička kurkumy
- 1 lžička medu
- 1 lžička mouky nebo bílého jogurtu
Všechny ingredience smícháme v jedné misce, naneseme v tenké vrstvě na obličej a necháme působit 15 nebo 20 minut. Poté masku opláchneme a užíváme si blahodárné účinky této byliny.
Nejen naše pleť, ale i vlasy ocení protizánětlivé a antibakteriální účinky kurkumy, proto se používá v přípravcích vlasové kosmetiky. Dokáže pomoci při nadměrném vypadávání vlasů a problémech s lupy. Stejně jako u péče o pleť si masku s blahodárnými účinky můžeme vyrobit v pohodlí domova. Stačí smíchat jednu lžičku kurkumy s trochou olivového oleje, nanést na vlasy a nechat působit 15 nebo 20 minut. Poté stačí vlasy opláchnout a umýt šampónem.
3. Kurkuma v kuchyni
Asi nejznámější využití této zázračné byliny je v našich kuchyních. V souvislosti s využíváním kurkumy při přípravě pokrmů si kurkumu představíme jako usušený a rozemletý jemný prášek, který lze využít k okořenění jídel. Kurkuma také bývá součástí směsi zvané kari, která se skládá z různých druhů koření a využívá se především v indické, pákistánské a thajské kuchyni.
Kurkumu lze ve specializovaných prodejnách zakoupit i čerstvou, v podobě kořene, který připomíná zázvor. Její chuť je velmi ostrá a proto bychom s ní při přípravě jídla měli šetřit. Kurkuma má rovněž velmi kořenitou vůni, ve které se prolíná zázvor s pomerančem.
V Asijských zemích ji využívají nejen do kořeněných jídel, ale i k přípravě takzvaného „zlatého mléka“, které je skvělým pomocníkem při chřipce a nachlazení, má blahodárné účinky na naši imunitu a podporuje funkci jater. Na přípravu „zlatého mléka“ budete potřebovat:
- lžičku kurkumy
- lžičku skořice
- špetku pepře
- lžičky přepuštěného másla ghí
- lžičku medu
Všechny ingredience přidáme do teplého mléka a krátce povaříme.
4. Barvivo
Kurkuma je známá svým využitím jako žluté barvivo již z dávné minulosti, svoje kouzlo v barvení, ale neztrácí ani dnes. Využití má především v potravinářském průmyslu, kde ji najdete pod označením E100 nebo také kurkumová žluť. Kurkumou jsou dobarvovány těstoviny, vanilkové jogurty nebo hořčice.
V Asii se kurkuma využívá k barvení látek nebo slouží jako přísada do barev při malování, ať už na zdi domů nebo na kůži. Indické ženy se směsí kurkumy a vody potírají rituálně před svatbou, aby si zajistily štěstí v manželství. Nejen v dalekých zemích se kurkuma využívá k barvení.
U nás je známé použití při barvení velikonočních vajíček. Za pomoci kurkumy můžeme velikonoční kraslice obarvit bio barvivem a vedle krásných nažloutlých kraslic mít stoprocentní jistotu nezávadnosti barviva na naše zdraví.
5. Kurkuma na zahradě
Rostlina kurkumy může být ozdobou naší zahrady. Dorůstá výšky až 150 cm, má velké zelené listy a malé zdobné okvětní lístky. I když by se z hlediska jejího původu mohlo zdát, že je nemožné vypěstovat kurkumu i u nás, opak je pravdou. Kurkumu můžeme pěstovat stejně jako zázvor, tedy z jejího oddenku. Stačí nechat kousek kořene naklíčit, zasadit do připravené zeminy, nejlépe do podlouhlého květináče, protože kurkuma roste do délky, a trpělivě čekat. Důležitá je pravidelná zálivka tak, aby kurkuma měla stále vlhkou půdu.
Překvapivým využitím může být postřik z kurkumy, který na zahradě poslouží k hubení škůdců a hmyzu. Kurkuma dobře zabírá proti mravencům, roztočům a také larvám některých motýlů a můr. Postřik je dobrý nejen prosti škůdcům, ale má i antibakteriální a protiplísňové vlastnosti.
Nejlepší je smísit kurkumu přímo se zeminou, docílíme tak ochrany rostlin proti hmyzu nebo plísním. Důležitý je poměr kurkumy, kdy 15 g kurkumy postačí pro 5 kg zeminy. Při přípravě postřiku využijeme 20 g kurkumy na 1 litr vody. Po použití na napadené listy rostlin se mohou listy lehce zabarvit do žluta, na další vývoj a plody rostliny by zabarvení nemělo mít vliv.
Zkuste článek o keto dietě nebo o dietních dopoledních svačinách.