Chtěli jste se vždycky naučit hrát na kytaru nebo mluvit plynně anglicky? Nebo jste si možná chtěli vyzkoušet keramiku, či vás zajímalo, jak upéct ten nejsladší dort. Učíme se něčemu novému každý den po celý náš život. A přitom zdaleka nejde jen o zábavu. Naučit se učit je nedocenitelná vlastnost, jež ocení váš zaměstnavatel, rodina i vy sami. Proč je to tedy tak důležité a jak na to?

Pořádná dávka motivace

Nový koníček nebo dovednost vám může dodat motivaci, kterou potřebujete k tomu, abyste ráno vstali z postele. Během pandemie většina z nás trávila více času doma a byla izolována od přátel, kolegů i kamarádů. Mnohým ale tento přístup zůstal. To se může negativně podepsat na našem duševním zdraví. Učení se novému jazyku, cvičení na hudební nástroj nebo péče o bylinkovou zahrádku vám může dodat energii, radost a pocit smysluplnosti a odpovědnosti.

Zapracujete na svém zdraví

I když se to může zdát jako přílišné čtení mezi řádky, učení se novým věcem skutečně může velmi pomoci vašemu psychickému i fyzickému zdraví. Proces učení a poznávání totiž udržuje vaše tělo i mysl aktivní. Získávání nových zkušeností trénuje ve vašem mozku schopnost přizpůsobit se novým a nečekaným výzvám, což udržuje aktivní nervové dráhy.

Všechny tyto faktory dohromady přispívají k tomu, abyste byli zdraví. Vezměte si například kurz vaření. Vaření zdravých, výborných a vyvážených jídel může zlepšit zdraví vaše i vaší rodiny. Kuchařka plná zdravých receptů vás navíc udrží produktivní, protože budete mít vždy po ruce inspiraci co uvařit, raději než abyste objednávali jídlo u donáškové služby.

Každá znalost vám otevře nové dveře

Když se naučíte nový jazyk, můžete získat zajímavou a lukrativní pozici u společností, které potřebují dvoj či vícejazyčné mluvčí, nemluvě o možnostech práce v zahraničí. Pokud se naučíte programovat, máte větší šanci na povýšení či můžete kompletně obrátit svoji kariéru vzhůru nohama. Navrhování webových stránek, psaní esejí nebo práce online sekretářky vám zas pomohou získat částečný úvazek na volné noze, na kterém můžete stále pracovat a časem si z něj vytvořit svůj hlavní příjem.

Ať už se naučíte jakékoliv dovednosti, vždy se vám otevřou nové dveře příležitostí. Nové zdroje příjmů jsou velmi důležité, zejména nyní, kdy se většina ekonomik světa potýká s finančními potížemi. Pokud se vám podaří vydělat i nějaké peníze navíc, můžete je vložit na svůj spořící účet či myslet i na své penzijní připojištění.

Vždy v obraze

Držet krok s technologickými změnami, aktuální politickou situací a neustále se měnícím světem není lehký úkol pro nikoho z nás. Pokud se ale budete zajímat o svět kolem vás, budete se pravidelně učit něco nového a především si zvyknete na neustálé novoty, bude vám méně hrozit pocit, že vám život protéká mezi prsty a vy už nemáte ve společnosti své místo. Nejen ten profesní rozvoj z vás udělá člověka s přehledem, který se může rovnat i nové, mladé generaci, pro kterou nové změny nejsou tak razantní.

Budete pro lidi magnetem

Pokud umíte opravit rozbitou tiskárnu nebo si poradíte se zákeřným Word dokumentem, získáte si u kolegů v kanceláři důvěru a jistotu, ke komu chodit pro pomoc. Jestliže umíte cizí jazyk, budete k sobě přirozeně přitahovat ostatní. Znalost něčeho, co ostatní lidé neznají, vám pomůže navázat lepší vztahy s kolegy i lidmi z vašeho okolí.

Znalost něčeho neobvyklého vám může získat mezi ostatními respekt, což může následně zvýšit vaše šance na přijetí do zaměstnání či povýšení ve vaší aktuální práci. Až dostanete při pohovoru otázku: „Řekněte mi něco, co nemáte v životopise,“ budete mít o čem mluvit, protože na sobě neustále pracujete a učíte se novým věcem.

Připraveni na cokoliv

Mnoho zaměstnanců má v práci problémy, když nastoupí nový generální ředitel nebo když dojde k radikálním změnám v jejich rutinních rolích. Právě zde se mohou hodit nové dovednosti. Pokud například absolvujete kurz time managementu, budete mít více času a prostoru, který vám pomůže přizpůsobit se změnám. Školení time managementu vám také pomůže přijmout nové způsoby práce s optimismem. Všimněte si také, že ochota učit se novým dovednostem zvyšuje vaše sebevědomí a pěstuje růstové myšlení. To vám pomůže růst jako osobnost i jako profesionál.

Zkrátka a dobře, učení se je součástí našeho každodenního života od začátku až do konce a nikdy nejde o promarněný čas. Nejen, že vás to obohatí mentálně v osobním i profesním životě, ale zároveň tím i trénujete svůj mozek a stále se udržujete ve střehu. Proto, ať už chcete zkusit cokoliv, neváhejte a běžte do toho!