Možná jste už slyšeli o kratomu a váháte, zda ho zařadit k bylinkám s léčivými účinky, nebo na druhou stranu spektra ke drogám. Pravda je někde uprostřed a jde především o to, kdo a jak ho užívá.

Co je kratom?

Kratom je strom, který roste v tropických deštných pralesech. Obvykle dorůstá výšky 6 metrů. Při vhodných podmínkách ho můžete vypěstovat i u nás. Strom je výjimečný svými listy, které se suší, drtí na prášek, případně žvýkají za syrova.

Druhy kratomu

Nejčastější se kratom dělí na bílý, zelený a červený. Jedná se o barvu listů při sklizni. Každá barva obsahuje jiné alkaloidy a má mírně odlišné účinky.

Bílý kratom

V tomto případě se sklízí listy mladého stromu. Je používán jako stimulant. Hodí se pro rychlé nabití energie, je používán sportovci a lidmi, kteří cílí na výkon. Má v sobě vysokou koncentraci alkaloidu mitragyninu.

Zelený kratom

Sklízí se v plné zralosti. Jde o populární druh, často využívaný začátečníky. Zvyšuje koncentraci, pomáhá snižovat stres, jde o zdroj dobré nálady a energie. Jde o zlatou střední cestu. Zelený kratom je často tak brán jako kompromis nebo mezičlánek mezi povzbuzujícím bílým (white) a spíše sedativním červeným (red) kratomem.

Červený kratom

Tento druh kratomu má zklidňující účinky, odstraňuje stres a úzkost. Využívá se například proti bolestem hlavy nebo při nespavosti.

Mimo tyto tři hlavní druhy kratomu se můžete ještě setkat se zlatým, žlutým a černým kratomem.

Jaké jsou účinky kratomu?

Ve formě doplňků stravy se používá na zvýšení energie a tlumení bolesti. Většina účinků, které jsou kratomu přisuzovány, není oficiálně dokázána. Na to je potřeba více vědeckých výzkumů. Nicméně předpokládá se, že pomáhá v těchto případech:

Zatímco při nízkých dávkách nabíjí energií, při vyšších dávkách naopak působí jako sedativum.

Jaké je správné dávkování

Na dávkování kratomu hodně záleží. Pokud s kratomem začínáte, zvolte pro začátek nižší dávku, například do 3 g. V tomto množství byste měli již pocítit účinky, zvlášť v případě, že ho zkusíte nalačno. Pokud se do 30 minut žádné účinky nedostaví, můžete zkusit další gram, ale víc než 5 g pro začátek nezkoušejte.

V dávce od 6 do 8 g má euforický a silný analgetický účinek, a je vhodný pro zkušené uživatele. Ve vyšších dávkách se zvyšuje riziko nežádoucích účinků a rozhodně se nedoporučuje užívat dlouhodobě.

Vedlejší účinky kratomu

Přes to, že kratom v mnoha věcech dokáže pomoci, může mít i řadu vedlejších účinků. Mezi nejčastější se řadí nevolnost a bolest hlavy, ve větším množství může způsobit i problémy s dýcháním otoky mozku, selhání ledvin nebo poškození jater. Jedná se o opiát, může na něm snadno vzniknout závislost.

Kratom není pro každého

Pro většinu lidí má přínos. Recenze na něj jsou velmi pozitivní, zlepšuje soustředění a pomáhá při bolesti i psychických potížích. Neměl by se užívat v době těhotenství nebo při kojení. Vyvarovat by se ho měli i alkoholici nebo osoby s mentálními poruchami, hrozí u nich zvýšené riziko sebevraždy. Pokud nepatříte ani do jedné ze zmiňovaných skupin, nemusíte se obávat kratom vyzkoušet. Dá se koupit drcený, ve formě prášku, tablet nebo i kapalného extraktu.  

Zdroj: Minder