Efektivní správa financí vám může časem ušetřit spoustu peněz a nepříjemností. Mít ve svých výdajích a příjmech řád přitom není ani zdaleka tak těžké, jak si možná myslíte. Chce to jen trochu plánování, předvídavosti a sebekázně. Bez ohledu na to, jak hospodaříte se svými financemi teď, zde je několik tipů, které vám mohou pomoci efektivněji a výhodněji hospodařit s penězi.
Mějte přehled o svých povinných výdajích
První věc, kterou budete muset udělat, abyste získali přehled o svých financích, je sepsat všechny své současné finanční závazky. To zahrnuje nájem nebo hypotéku, výdaje za auto, pojistné, ceny pohonných hmot i nákupy potravin a léků. Nezapomeňte zahrnout všechny roční předplatné, které případně máte.
Zpočátku to může být poněkud bolestivý proces, ale nenechte se odradit. Peníze jsou pro mnoho lidí velmi emotivním tématem, proto se při této činnosti nesnažte potlačit své pocity. Pokud pocítíte stud, můžete se utěšit vědomím, že děláte první důležitý krok k získání kontroly nad svými financemi. Nemůžete efektivně spravovat své peníze, aniž byste věděli, jak s nimi nakládáte.
Vytvořte si tabulku v Excelu nebo účetnictví na papíře, kde budou uvedeny všechny vaše platební povinnosti a termíny jejich splatnosti. Poté si můžete ještě vytvořir fyzickou složku, kde budete mít všechny výpisy. Možná bude dobré vytvořit podsložku pro každý typ účtu. Jakmile to uděláte, budete mít kompletní přehled o svých peněžních tocích.
Sestavte si rozpočet
Toto je pravděpodobně nejdůležitější krok, který můžete při organizaci svých financí udělat. Jakmile budete vědět, kolik peněz přichází a kolik odchází, můžete zjistit, zda za některé služby neutrácíte více, než je nutné. Sestavení rozpočtu není ten skutečný oříšek, ale většině lidem dělá problém ho dodržovat. Obzvlášť, pokud impulzivně nakupují. Sestavování rozpočtu vyžaduje sebekontrolu, takže buďte připraveni si některé věci odepřít, abyste se do něj každý měsíc pohodlně vešli.
Pokud neradi používáte tabulky nebo jim nerozumíte, mohou vám být nápomocny mobilní aplikace, jejichž výhodou je, že jsou vždy po ruce. Mnoha z nich je zdarma, a i ty za platební bránou jsou velmi cenově přívětivé. Jednou z nejpřehlednějších a nejpoužívanějších je 1Money, která vám umožnuje vytvářet kategorie příjmů i výdajů. Na internetu je také k dispozici několik bezpečných a kvalitních služeb pro sestavování rozpočtu zadarmo. Nezáleží na tom, kterou z nich použijete, pokud máte rozpočet. Je to nejlepší způsob, jak bojovat proti nadměrnému utrácení a mít své peníze pod kontrolou i na konci měsíce.
Upleťte si záchrannou síť
Většina Čechů nemá vytvořený žádný pohotovostní fond, takže i malé výdaje mohou způsobit zadlužení. Bez úspor vás jakékoliv nečekané výdaje zaskočí, a i když nejde o velkou částku, i tak může způsobit zadlužení. Minimální splátka vás pak bude dlouhé měsíce omezovat a s narůstajícími úroky se lehko dostanete do ještě většího dluhu.
Abyste tomu předešli, vytvořte si spořicí účet. Začněte tím, že se podíváte na svůj rozpočet a zjistíte, kolik měsíčně potřebujete na zaplacení účtů. Pak si na spořicí účet odkládejte částku v hodnotě tří až šesti měsíců. Tímto způsobem budete schopni platit účty i v případě, že přijdete o práci. Kromě krizového plánování vám spořicí účet může posloužit i k dosažení dlouhodobějších finančních cílů, jako je koupě nemovitosti, splacení úvěru nebo investování do vzdělání. Při výběru banky a konkrétního spořicího účtu dbejte na výši úrokových sazeb, poplatků za vedení účtu a přístupu k vašim úsporám. S vhodně zvoleným spořicím účtem budete mít finanční základnu, která vám umožní čelit životním výzvám s větším klidem a sebejistotou.
Samozřejmě se to možná snáze řekne, než udělá, ale pokud se vám podaří tento fond vytvořit a pravidelně na něj posílat danou částku, přinese vám to pocit jistoty a bezpečí. Budete mít finanční polštář, o který se můžete v případě potřeby opřít. Může chvíli trvat, než se vám podaří nashromáždit značnou záchrannou síť, ale z dlouhodobého hlediska se tento krok rozhodně vyplácí.
Stanovte si své finanční cíle
Efektivnější hospodaření s penězi je dobrý cíl, ale poněkud vágní. Jakmile máte sestavený rozpočet a pohotovostní fond, dalším krokem je začít s dlouhodobým plánováním. Je třeba šetřit peníze na důchod, splácet dluhy a možná pracovat na dalších cílech, jako je koupě nebo splácení vašeho bydlení.
Efektivní správa peněz se může zdát jako velký úkol, ale skládá se z několika malých finančních rozhodnutí, jako je například způsob investování peněz nebo to, který dluh splatíte jako první. Budete se muset rozhodnout, které finanční cíle jsou pro vás nejdůležitější.
Za peníze si štěstí nekoupíte, ale můžete si za ně pořídit věci, které vás těší, a které vám pomohou cítit se bezpečně. Když víte, co chcete se svými penězi dělat, je snazší naplánovat, kam každý měsíc půjdou. Prvním krokem je rozdělit si finanční cíle na krátkodobé, střednědobé a dlouhodobé.
Krátkodobé cíle mohou zahrnovat:
- Platit každý měsíc účty za služby v plné výši.
- odstranění dluhu na kreditní kartě
- Nákup nového oblečení na příští sezónu
- Zajít si s partnerem na dobrou večeři
- Koupě nového nábytku
- Poskytování charitativních darů
Do střednědobých cílů patří:
- Stěhování do nového bytu a spoření na kauci.
- Rodinná dovolená
- svatba nebo narození dětí
- Koupě nového vozu
Do dlouhodobých cílů spadá:
- složení zálohy na dům
- našetřit dětem na lehký start do dospělého života
- podpora rodičů nebo jiných členů rodiny
- odchod do důchodu
Splácení dluhů
Pokud jste nashromáždili velké množství dluhů a hrozí vám exekuce (jako mnoha Čechům), musíte si vytvořit konkrétní plán, jak je začít splácet. To je důležité, protože jakmile dluh splatíte, budete mít nejen více peněz na utrácení nebo spoření do budoucna, ale především pocit klidu. Může to také zlepšit vaše úvěrové skóre tím, že se zlepší poměr dluhu k úvěru.
Neexistuje žádný správný způsob, jak dluhy splácet, ale je rozumné ho splatit co nejdříve. Někteří lidé se zaměřují na to, aby nejprve splatili dluhy s nejvyšší úrokovou sazbou. Jiní nejprve splatí dluh s nejmenším zůstatkem. Existují bezplatné online nástroje, které vám pomohou sledovat splácení dluhů a zjistit, jakého pokroku dosahujete.
Příliš velký dluh může snížit vaše úvěrové skóre, zejména pokud každý měsíc platíte se zpožděním. Každý rok si můžete zdarma zkontrolovat svou úvěrovou zprávu a zjistit, co je ve vaší úvěrové historii. Pokud se vám dluhy vymkly kontrole, můžete zvážit neziskové úvěrové poradenství. Poradce vám rád pomůže navrhnout plán správy dluhů.
Šetřete a investujte do své budoucnosti
Vaše finanční cíle vám pomohou rozhodnout, kolik chcete spořit do budoucna. Pro začátek je třeba mít solidní pohotovostní fond na spořicím účtu s vysokým výnosem, ale je třeba myslet také na dlouhodobější investice pro pozdější roky. Jedním z častých hlavních finančních cílů je pohodlný odchod do důchodu. Pokud pracujete v zaměstnání, kde budete mít po odchodu do důchodu dostatečné peníze za celý svůj přínos v pracovním životě, tolik spořit nemusíte. Pokud se však důchodu obáváte, začít na něj spořit je rozhodně na místě.
Jestliže nemáte přístup k penzijnímu plánu financovanému zaměstnavatelem, můžete si také založit individuální penzijní účet. Tyto účty sponzoruje každá banka, investiční společnost a většina životních pojišťoven, takže se nezapomeňte porozhlédnout, kdo vám poskytne nejlepší služby. Některé z těchto účtů si účtují roční poplatky za jejich vedení účtu, mnohé však nikoli. Příspěvky na ně si můžete v rámci určitých limitů odečíst z daní. Dlším častým cílem pro mnoho lidí bývá životní pojištění.
Buďte důslední
Teď, když jste si vytvořili rozpočet a finanční plán, stačí se ho jen držet. Nebojte se provádět změny, pokud se změní vaše situace. Například pokud přijdete o práci, budete muset změnit svůj rozpočet a na nějakou dobu použít část svých úspor. A nebojte se, pokud svůj rozpočet nebudete vždy dodržovat do písmene. Každý občas dělá chyby. Jen se nenechte vykolejit ze svého plánu.
Vyhledejte odbornou pomoc
Pokud se opravdu potýkáte s tíživou finanční situací a snažíte se ušetřit, pak by bylo vhodné vyhledat kvalitního finančního poradce, který vám pomůže s rozpočtem. Finanční odborník se vyzná ve všech aspektech osobních financí a může vám pomoci s mnoha věcmi, jako je sestavení rozpočtu, rozumné investování peněz, ukáže vám správné druhy a částky pojištění a pomůže vám s plánováním důchodu.
Klíčové je najít někoho, s kým se budete cítit dobře a kdo bude mít pocit, že má na srdci vaše nejlepší zájmy. Někteří poradci pracují za provizi, jiní si účtují poplatky za hodinu nebo za procento z vašeho majetku, který spravují. Dobré poradce najdete ve všech třech kategoriích, takže se určitě trochu porozhlédněte a zjistěte, kterému způsobu dáváte přednost. Dobrý poradce je nakonec chytrou investicí do vaší finanční budoucnosti.
Pěkně si to shrňme…
Sestavení rozpočtu je pouze prvním krokem k tomu, abyste si udělali pořádek ve svých financích. Jakmile to uděláte, můžete dále přemýšlet o dalších cílech, jako je investování, zaopatření svých dětí a plánování důchodu. Pro správné splnění těchto úkolů může být nezbytné najmout si dobrého finančního poradce. Nikdy není pozdě začít, ale co můžete udělat dnes, neodkládejte na zítřek. Vaše budoucí já vám za to rozhodně poděkuje.