Občas se v životě vyskytnou problémy, se kterými si nedokážeme poradit sami. V takovém případě může situaci hodně ulehčit pomoc odborníků. Kdy vyhledat psychologa a jak najít toho správného? To si povíme v tomto článku.

Kdy vyhledat psychologa a kdy psychiatra?

Na začátek je třeba specifikovat rozdíl mezi těmito dvěma pojmy. Často se totiž zaměňují, ačkoliv je jejich význam odlišný. Psycholog léčí pomocí psychoterapie, tedy spíše slovem. Pomáhá lidem vidět problémy z jiného úhlu nebo je vyslechne a poradí.

Psychiatr má narozdíl od psychologa vystudovanou lékařskou fakultu, může tedy předepisovat léky. Řeší spíše těžší případy, zpravidla ty, kde již psychoterapie nestačí.

Kdy navštívit psychologa?

Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Je to individuální. Zatímco jeden člověk se dokáže svépomocí vyrovnat i s náročnou situací, jiný může mít potíže i se zdánlivě „jednodušším“ problémem. A je to v pořádku, každý jsme jiný a máme odlišné vnímání. Vždy je ale lepší psychologa při problémech navštívit, určitě to ničemu neuškodí. Neléčené duševní problémy totiž mohou často vést k úzkosti, depresi nebo syndromu vyhoření.

Jak poznám, kdy je čas na návštěvu u psychologa?

Problémy ve vztazích, úmrtí blízkého člověka, rozchod, rozvod, problémy v práci, neshody s partnerem, neustálý pocit stresu, nechuť k životu – to vše a mnoho dalšího jsou problémy, které lidé řeší u psychologa. Spousta lidí si ale stále myslí, že k návštěvě psychologa musíte mít opravdu závažné důvody. Není tomu tak. Psychologa byste měli navštívit, pokud cítíte, že vám konkrétní problém začíná přerůstat přes hlavu a komplikuje běžný život. Případně potřebujete poradit od nestranné osoby a získat nový pohled na věc. Vždy je to ale pouze na vašem uvážení.

Žena na terapii
Psycholog vám pomůže získat jiný pohled na váš problém

Kde psychologa vybrat?

Nejjednodušší cestou je zajít za svým praktickým lékařem, který vám vystaví žádanku. Výhodou je, že vám poté návštěvu psychologa proplatí pojišťovna. Nedostatkem může být delší čekací lhůta, která je v akutních případech velkým problémem. Psychologa ale můžete kontaktovat i sami. V tomto případě ale na své náklady.

Tip: Pokud budete chtít psychologa proplatit pojišťovnou, vždy si nejprve zjistěte, jestli s ní má váš psycholog smlouvu a také zda tuto péči vaše pojišťovna vůbec proplácí (případně do jaké výše). Ne vždy to tak je.

Online terapie je také možnost

Pokud se vám z různých důvodů nechce ordinaci navštěvovat osobně, existuje také online psycholog. Můžete se mu svěřit buď písemně (pokud o svém problému nezvládnete mluvit) nebo si domluvit online konzultaci z pohodlí vašeho domova. Nemusíte nikam chodit, jste ve svém známém prostředí a samotná „návštěva“ je pro vás tak méně stresující. Poslední dobou vzhledem k situaci vzrostl počet psychologů, kteří tuto variantu poskytují. Jednou z možností je například online terapie Hedepy nebo poradna Mojra, která nabízí mimo jiné i e-mailovou konzultaci.

Vyzkoušet můžete i online terapii z pohodlí domova

První návštěva a proč se jí nebát

Při první návštěvě se vás psycholog zeptá se na základní věci ohledně vašeho problému, aby zjistil, jak na tom jste a co od sezení očekáváte. Případně může přistoupit i k dalším metodám, jako jsou například psychologické testy. Vždy ale záleží na konkrétním odborníkovi.

Během prvního setkání jde spíše o zjištění, zda vám psycholog takzvaně „sedne“, což je pro další sezení velmi důležité. Rozhodně se nemusíte bát, že by psycholog zabíhal příliš do detailů – vše je především na vás. Pokud o něčem nebudete chtít mluvit, měl by vás pochopit a nenutit. Nejdůležitější pro vás je, cítit se bezpečně.

Obavy hoďte za hlavu – jsou zbytečné

Možná se ptáte, proč lidé nevyhledají psychologa dříve než problém naroste do obrovských rozměrů? Mají k tomu mnoho důvodů, které mohou odhodlání k návštěvě zbrzdit.

1) Co na to řeknou druzí?

Lidé často trpí obavami, co si pomyslí druzí – rodina, přátelé, známí… Ti to ale nemusí vůbec vědět (pokud jim to sami nebudete chtít říct) a pokud jim na vás záleží, určitě vás neodsoudí. Každý máme svoje problémy a nejsme povinni se před někým obhajovat. Berte to jako hotovou věc a rozhodně se za to nestyďte!

2) Odsuzování a sdělování informací ostatním

Každý psycholog je povinen dodržovat mlčenlivost a vaše údaje nikomu nesdělovat. Věřte, že má i mnoho dalších klientů, kteří mají zase jiné problémy. Psycholog vám chce hlavně pomoct, tudíž se bude snažit vaše jednání spíše pochopit, rozhodně ne soudit.

3) Zjednodušování problému

Říkáte si, že vaše problémy vlastně nejsou tak hrozné? Pokud vás něco trápí, rozhodně je důležité to řešit. Vždy se najde někdo, kdo bude mít větší problém než vy, to je ale normální a nemusíte se s ním porovnávat. Psycholog nesoudí, jestli je váš problém „hodný“ návštěvy u něj, vždy se snaží poradit a pomoci každému, ať už je to cokoliv.

4) Špatný výběr psychologa

Stát se to může. Ne vždy vám konkrétní člověk sedne. Pokud k tomu dojde, neváhejte se porozhlédnout jinde. Možná bude chvíli trvat než najdete toho správného, za pokus to však určitě stojí.

Závěrem

Návštěva psychologa není věc, za kterou by se měl člověk stydět. V dnešní době jsou tyto věci naštěstí vnímány lépe než dříve. Pamatujte si, že je zcela normální nebýt v pořádku, každý člověk má své problémy a trápení. Důležité je to řešit a nekazit si tím život, více než je nutné.

Pokud vás zajímá více z psychologie, přečtěte si také 12 tipů jak pracovat se strachem a úzkostí nebo Haló efekt → Vše o psychologii prvního dojmu.