Citronová voda je známá pro své pozitivní účinky ohledně zdraví. Je mnoho důvodů, proč ji zařadit k denním návykům. Jste zvyklí pít po ránu kávu nebo čaj? Vyzkoušejte místo toho citronovou vodu. Kdy a v jaké formě nám nejvíce prospívá?

Teplou nebo studenou?

Teplá voda s citrónem vám prokáže větší službu než studená. Z důvodu trávení není vhodné přijímat studené nebo dokonce ledové tekutiny. Obzvlášť, pokud pijete citronovou vodu hned po ránu a žaludek na to ještě není připraven. Rozhodně ale nepoužívejte horkou, přišli byste o vitamíny ukryté v tomto nápoji.

Účinky vody s citrónem

Když ji popíjíte po ránu, je zřejmé, že účinně povzbudí metabolismus a pomůže nastartovat den. Ale má i mnoho pozitivních účinku, kvůli kterým stojí za to ji vyzkoušet. Kávu nebo čaj si můžete dát později, ale udělat něco malého pro své zdraví nikdy není na škodu.

Je významným zdrojem vitamínu C

Toto je potvrzený fakt. Vitamín C je zásadní pro správnou funkci imunitního systému, chrání buňky před poškozením volnými radikály. Může zkrátit délku běžného nachlazení, a dokonce snížit riziko kardiovaskulárních onemocnění. kromě vitamínu C obsahuje i vitamíny skupiny B a draslík.

Podporuje hubnutí

Usnadňuje hubnutí v první řadě už tím, že je méně kalorická než sladké nápoje. Pokud je nahradíte citronovou vodou, hubnutí půjde lépe. Navíc obsahuje pektin, který napomáhá detoxikaci organismu. Dalším plusem je, že přijímáte více tekutin a cítíte se více sytí. Všechny tyto faktory vám mohou pomoci s lepší postavou.

Předchází ledvinovým kamenům

Pokud máte problémy s ledvinami a obavy z ledvinových kamenů, může vám pomoci. Obsahuje sloučeninu zvanou citrát, která může zastavit jejich tvorbu. Druhotná pomoc je pak vyšší příjem tekutin, který ledvinám sám o sobě pomáhá.

Pomůže nám upravit pH

Víte, jak co nejrychleji odkyselit organismus? Ačkoliv je citrón kyselý, v našem těle působí zásaditě. Jeho pH je 2,3 a je tedy vysoce zásadotvorný. Pokud se nestravujete přímo podle zásad zdravé výživy, ale ve vaší stravě se vyskytuje alkohol nebo tmavé maso, může vám pomoci. Navíc má pozitivní účinky na trávení a pomáhá proti zácpě.

Pít vodu s citronem ráno nebo večer?

 Rozhodujete se, zda je lepší užívat vodu s citrónem nalačno nebo před usnutím? Oba způsoby mají své výhody. Zatímco ráno nastartuje metabolismus, večer vám voda s citrónem může pomoci s hubnutím, a navíc díky ní budete mít hydratovanou pokožku.

Jak si vodu s citronem nejlépe připravit?

Do sklenice nalijte 300 ml teplé/vlažné vody a vymačkejte šťávu nejméně z poloviny citrónu. Pokud budete chtít, můžete použít i celý citrón, nebo množství postupně navyšovat. Citronovou vodu můžete dále ochutit mátou, zázvorem nebo skořicí, případně vyzkoušet různé alternativy podle vaší aktuální chuti.