Možná o tom ani nevíte a legální halucinogeny už jste ochutnali i vy. Jak farmakologie, tak i příroda nabízí řadu lákavých možností, jak si legálně obstarat psychedelika. Bohužel je velmi tenká hranice mezi jejich užíváním a zneužíváním.

Halucinogeny mezi rostlinami

Věděli jste, že v rostlinné říši existuje řada přírodních halucinogenů? A jsou mezi nimi takové, které běžně používáte ve své kuchyni. Například po požití muškátového oříšku ve větším množství můžete zažít euforické stavy, halucinace, pocítit ztrátu krátkodobé paměti nebo otupělost.

Uživatelé ale zároveň popisují negativní symptomy jako nevolnost, zrychlený tep či zvracení. Ve velkých dávkách způsobuje otravu. Přesto jde o jedinečné koření, které můžete v malých dávkách v kuchyni použít.

Houby a houbičky

Houby jsou známé tím, že obsahují značné množství psychotropních a omamných látek. Držení a pěstování lysohlávek je u nás zakázáno, ale například muchomůrka červená, ačkoliv je prezentována jako symbol jedovatých hub, je svými halucinogenními účinky výjimečná. Využívaly ji převážně severské národy. Obecně doporučit její konzumaci nelze – hrozí vážné zažívací potíže a v nejzávažnějších případech může skončit tento experiment i smrtí.

Kratom

Mezi drogou a léčivou bylinkou bývá často velmi tenká hranice. Stejné je to i u kratomu. Kvůli svým psychotropním účinkům je v mnoha zemích zakázaný, u nás oficiálně nepatří mezi drogy. Je velmi dobře dostupný a používá se na různé zdravotní problémy, na druhé straně je ale snadno zneužitelný a dá se na něm vytvořit závislost.

Kanna

Zcela legální rostlinka, původem z jižní Afriky, je přírodní antidepresivum Kanna. Prášek z této bylinky dokáže vyvolat silné euforické stavy a je stejně jako mnoho další výtažků z rostlin u nás prodáván pouze ke „sběratelským účelům“. Odbourává zábrany, podporuje socializaci a dobrou náladu a má pozitivní vliv na kognitivní funkce nervové soustavy.

Kava-kava

Pepřovník opojný se nejčastěji užívá ve formě čaje. Má opojné a euforické účinky, pomáhá proti nespavosti, snižuje napětí a stres. Na druhé straně může mít negativní dopad na játra a při dlouhodobém užívání snižuje imunitu.

Legální halucinogeny – pomoc nebo nebezpečí?

Ať už se rozhodnete vyzkoušet cokoliv, buďte opatrní. Můžete si naordinovat halucinogeny jako součást terapie. Na druhé straně je riziko předávkování, v dlouhodobém horizontu pak zdravotních problémů a závislosti. Skutečně je to něco, co vám pomůže? V některých případech mají legální halucinogeny, často označované jako drogy, méně negativních vedlejších účinků než léky na předpis, které si sebou odnášíte z ordinace psychiatra.

Opravdu potřebujete psechedelika?

V situacích, kdy člověk zvažuje, co dál a vyzkoušel téměř vše, je volba na něm. Potřebujete některé pocity vyvolat, nebo se naopak něčeho zbavit – stresu, úzkosti? Jsou i jiné možnosti. Meditace, alternativní medicína, zlepšení životního stylu.

Sami za sebe uvnitř víte, zda vám stačí občasná berlička, nebo máte zvýšené sklony k závislostem. Je velký rozdíl pravidelně si „vypomáhat“ pro lepší psychický stav nebo vyšší výkony, a rituálně jednou za čas vyzkoušet hranice možností vlastního nervového systému.