Mnoho z nás hledá způsoby, jak rychle a efektivně zhubnout. Při hledání té správné cesty ke zdravému tělu a ideální váze se často zaměřujeme na kardio cvičení, které může být skvělým nástrojem k dosažení našich cílů. Nicméně, s tolika možnostmi kardio tréninku je těžké se rozhodnout, které cviky jsou nejefektivnější pro spalování tuků. Pokud hledáte rychlou a účinnou cestu ke zdravému tělu, v tomto článku se dozvíte o těch nejúčinnějších kardio cvičeních, které vám pomohou zhubnout co nejrychleji.

HIIT cvičení

Střídání několik desítek vteřin maximálního výkonu a několik málo vteřin odpočinku je velmi oblíbená metoda, jak své tělo dostat do anaerobní zóny a nejen tak efektivně hubnout, ale i pracovat na své výkonnosti a vytrvalosti. Velkou výhodou tohoto druhu cvičení je jeho časová nenáročnosti. Pro to, abyste v době aktivity mohli podávat maximální výkony, není možné cvičit déle než 20 – 25 minut. Mnoho lidí snažící se shodit nějaká ta nadbytečná kila proto volí tuto metodu raději, než dlouhotrvající (ačkoliv klidnější) tréninky.

A co se vlastně cvičí? Nejčastější jsou 4 série po 4 různých cvicích. To mohou být dřepy s výskokem, kliky, plank nebo všemi proklínané angličáky. Tuto metodu intervalů ale jde aplikovat i na běh, plavání, jízdu na kole či jakýkoliv jiný sport. Důležité je se hecnout a podat při pohybu maximální výkon. Kila pak půjdou dolů sama!

Jednou z forem HIIT cvičení je i cvičení tabata, která se skládá z 20 vteřin aktivity a 10 vteřin odpočinku v několika sériích. Pokud chcete začít s intervalovým tréninkem, tabata je pro začátečníky perfektní volbou.

Skákání přes švihadlo

Když se řekne švihadlo, vzpomeneme si na své dětství, kdy jsme přes něj skákali celé hodiny a pravděpodobně si ani neuvědomovali, jak velmi prospívá našemu tělu. Skákáním totiž nejen spalujeme ve velmi krátké době opravdu velké množství kalorií, ale pomáhá nám k celkové koordinaci našeho těla, jeho správného držení a zapojuje všechny svalové skupiny. Tím pádem nejen spalujeme tuky, ale zároveň i posilujeme a vytváříme valovou hmotu na celém našem těle v rovnoměrné míře. Jedná se navíc o velmi levnou záležitost. Švihadlo pořídíte za pár korun, případně si můžete koupit švihadlo zatížené, které dá pořádně zabrat vaším pažím.

Rychlá chůze

Chůze je pro většinu lidí součástí jejich každodenního života, a tak je ani nenapadne, jaké všechny benefity na naše zdraví může mít. Jedná se přitom snad o nejpřirozenější pohyb, ke kterému je naše tělo určeno. Někdy zkrátka není třeba věci zbytečně komplikovat.

Pokud chcete efektivně zhubnout, přidat pár extra kroků do vašeho běžného dne je skvělý začátek. Využijte každé příležitosti. Místo výtahu choďte po schodech, vystupte z autobusu o pár zastávek dřív či zaparkujte dál od práce a dojděte zbytek. Způsobů je spousta a pokud jste vlastníkem chytrých hodinek, budete mít perfektní přehled o ujité vzdálenosti, spálených kaloriích i počtu kroků.

Jízda na kole

Pokud kromě hubnutí chcete zapracovat i na své vytrvalosti a posílit svaly ve spodní části těla, kolo by pro vás mohlo být to pravé ořechové. Vydat se s ním dá téměř kamkoliv, takže o krásné výlety a zážitky budete mít postaráno. Průměrný cyklista přitom dokáže spálit až 500 kalorií za pohou hodinu jízdy!

Je přitom důležité si vybírat terén, který pro vás bude dostatečnou výzvou a udržovat rychlost, aby se vám zvýšila tepová frekvence. Kolo ale přináší i mnoho dalších zdravotních výhod. Pomáhá zlepšit srdeční a cévní zdraví, posiluje svaly dolních končetin a pomáhá při snižování krevního tlaku. Psychický odpočinek, dobrá nálada a snížení stresu už jsou jen třešničky na dortu.

Posilování

Možná si říkáte, že posilování je pouze pro někoho, kdo chce zvedat těžký váhy a nabrat svalovou hmotu. Ačkoliv je to z části pravda, silový trénink by rozhodně neměl chybět u nikoho, kdo to s hubnutím bere aspoň trochu vážně. Svaly jsou hnací motor, který naše tělo žene dál. Pokud se svým svalům nebudeme věnovat a pravidelně je posilovat, odrazí se to na naší celkové výdrži. Při častém a intenzivním kardiu se navíc může stát, že tělo kromě tuků začne spalovat právě i svalovou hmotu. Číslo na váze tedy bude klesat, my si ale budeme připadat unavení, bez energie i nálady.

Nemusíte se přitom bát, že když začnete posilovat, budete mít postavu jak kulturista. Při správném střídání kardia i posilování dopřejete svému tělu to nejlepší z obou světů a nestane se vám, že budete tratit buďto na své vytrvalosti nebo síle. Zvedání činek přináší i mnoho dalších benefitů, pokud ale nechcete utrácet za členství v posilovně, můžete vyzkoušet kalisteniku, neboli cvičení s vlastní váhou.

Plavání

Při plavání začiná vaše tělo pracovat už od chvíle, kdy se do vody ponoří. Vaše svaly vás musí totiž aktivně držet na hladině neustálým pohybem, proto můžete za pouhou minutu rychlejšího plavání spálit až 14 kalorií.

Při plavání zapojujeme celé tělo, tím pádem posilujeme veškeré svalové skupiny. Nejvíc zabrat ale dostávají především naše ramena, paže a záda, čehož si lze všimnout u profesionálních plavců. Pokud byste rádi nabrali svaly právě v této části těl, plavání je skvělý způsob, jak to podpořit.

Záležet ale bude také na stylu plavání, který zvolíte. Prsa spalují méně kalorií než kraul, kraul méně než motýlek. Pokud se ale zaměříte na správnou techniku, každý styl vám přinese jiný prožitek z plavání a je už jen na vás, který zvolíte. V letních měsících můžete svůj trénink ozvláštnit i ve volném prostranství, kde pro vás může být výzvou čelit nečekným vlnám či protivětru. Myslete ale vždy na svou bezpečnost a berte s sebou plaveckého parťáka.

Cvičení, které nám pomohou zdravě zhubnout, je celá řada a bude záležet především na našich preferencích a cílech, pro které se rozhodneme. Užitečné ale rozhodně je i různá cvičení střídat – nikdy totiž nevíme, co nás může zaujmout a zároveň tím zapracujeme na oblasti, které se při našem běžném tréninku tolik nevěnujeme. Ať už je to flexibilita, síla, vytrvalost či celková koordinace našeho těla.