Slovíčko je to možná strašidelné, ale každý z nás už kalisteniku někdy praktikoval. Spousta z nás má ale nejasnou představu, co všechno se pod tímto typem cvičení skrývá a proč může být tou nejlepší volbou.
V kostce
Možná už jste viděli působivé fotky či záběry vrcholových sportovců předvádějící různé silové cviky na tyčích a hrazdách, při kterých se téměř vznáší ve vzduchu, například při chůzi po imaginárních schodech. Ano, to přesně je kalistenika, ale stejně se do ní řadí všechny dřepy, výpady, kliky, sklapovačky nebo dipy. Zkrátka jakékoliv cviky s vlastní váhou.
Jejím cílem je zlepšit sílu, pružnost, obratnost, rovnováhu, koordinaci a aerobní kondici – tedy téměř všechny dovednosti, které potřebujeme k tomu, abychom byli fit. I když se dnes o kalistenice mluví jako o novém fenoménu, tento starověký předchůdce války je tu už od dob, kdy Řekové před dávnými věky vytvořili termín ze slov kallos, což znamená „krása“, a sthénos, což znamená „síla“. Už toto slovní spojení tedy napovídá, že kromě kopletního rozvoje schopností našeho těla se zaslouží i na jeho estetičnosti.
Hlavní výhody
Nevyžaduje vybavení
Krása kalisteniky spočívá v tom, že ji můžete provádět kdekoli a kdykoli – potřebujete jen své tělo. Je to jeden z mála způsobů, jak budovat hmotu a sílu bez použití činek. Abyste dosáhli svých fitness cílů, nemusíte investovat do drahého vybavení ani do členství v posilovně.
Buduje vážnou sílu
Možná si říkáte: „Jak, když nezvedám činky ani žádné závaží? To ale není úplně pravda. Práce s vlastním těem je nědy mnohem náročnější, než se může zdát, krom toho zvedáte právě váhový obnos vlastního těla, takže do jisté míry závaží opravdu zvedáte. Narozdíl od cviků na strojích v posilovně nabízí kalistenika opravdu široké zapojení všech svalů, takže si potom nezvykají pouze na jeden styl pohybu, který by je omezoval v jejich všestrannosti.
S kalistenikou dosáhnete určitého maximálního bodu svalového růstu, protože svalová hmota vzniká z progresivního odporu, a ten bude vždy jen takový, jaký vám poskytne vaše vlastní tělo. Ale právě tady přichází na řadu kreativita: Zkuste například používat vyvýšené povrchy a měnit úhel cvičení, čímž zvýšíte procento tělesné hmotnosti, kterou zvedáte.
Můžete použít i vertikální povrchy (tj. stěny a tyče), které budou pro vaše tělo novou výzvou a zaměstnají střed vašeho těla. Zrychlujte, zpomalujte, prodlužujte, cvičte vzhůru nohama nebo zvyšujte rozsah pohybu, abyste neustále obnovovali všechny cviky a své tělo tak pokaždé překvapili novým setem pohybů.
Pomáhá vám lépe se hýbat
Protože kalistenika je především o pohybu těla v prostoru, jedná se o dokonalý druh funkčního pohybového tréninku. To je takový trénink, který přímo zlepší způsob, jakým vykonáváte úkoly každodenního života nebo konkrétní fyzické požadavky vaší práce či sportu.
Pomáhá vám udržovat správnou formu
Při používání volných vah nebo strojů můžete pokračovat v progresi své síly a svalové hmoty; lidé však často skončí u příliš velkého odporu na stroji nebo u příliš těžkých vah – a to vede ke kompenzaci, což znamená, že cvik neprovedete správně pomocí správných svalů. Kalistenika vám poskytne potřebný pevný silový základ pro případ, že do svého tréninku zařadíte vnější odpor.
Zaměří každičký sval
Kalistenika zahrnuje používání celého těla a ne zdůrazňování určitých svalů na úkor jiných. Zapojí vše od spodní části chodidel až po konečky prstů.
Je šetrnější ke kloubům a pojivové tkáni
Odporový trénink – pokud je prováděn nesprávně s příliš těžkými váhami, moc často nebo způsobem, který vytváří nerovnováhu – může způsobit dodatečnou zátěž na struktury měkkých tkání, jako jsou šlachy, vazy a fascie. Naproti tomu kalistenika rozvíjí sílu a velikost pouze úměrně vašemu svalovému systému pomocí autentických a přirozených pohybů.
Zlepšuje propojení mezi mozkem a tělem
Kalistenika rozvíjí jemné motorické dovednosti, které vyžadují, aby váš mozek pracoval stejně tvrdě jako vaše tělo. Koordinace, rychlost, síla, akcelerace, rychlost a hbitost, to vše jsou činnosti, jež se projevují v těle trénovaném v umění kalisteniky.
Budete se cítit jako drsňák
Ano, opravdu. „Člověk, který ví, že má nad svým tělem naprostou kontrolu, má v sobě nezaměnitelnou sebejistotu. Když provedete super těžký mrtvý tah nebo zvednete nad hlavu masivní kettlebell, bude to mít taky své kouzlo, ale dělat kliky na jedné ruce? to už je jiná frajeřina!
Cviky pro začátečníky
- Prkno: Posiluje stabilitu a sílu všech svalůve středu těla a nad hýžděmi.
- Výpad: Posiluje sílu a pohyblivost v dolní části těla.
- Dřepy: Základní pohyb, který procvičuje kvadricepsy, střed těla, hamstringy a hýždě.
Pokročilé kalistenické cviky
- Dřep do L: Tento podřadný pohyb je převzat z gymnastiky a je skvělý pro budování stability ramen a síly horní části těla i jeho středu.
- Pull-Up: Posiluje záda a bicepsy stejně jako střed těla
- Angličák: V kalistenice je velmi užitečné cvičit zvedání se ze země, tento cvik navíc dělá zázraky pro vaše srdce. (Začátečníci mohou zkusit poloviční angličák: žádný klik, žádný výskok.)
- Dřepy na jedné noze: Dřep na jedné noze (tzv. pistolový dřep) je výzvou pro vaši rovnováhu, pohyblivost a sílu nohou. Můžete se zpočátku něčeho přidržovat a dosednout jen mírně.