Partnerské vztahy jsou v našem životě velmi důležité. Ne každý člověk však vyjadřuje lásku stejně. Existuje několik jazyků lásky. Jaké to jsou a v čem se liší?

Proč si partneři často nerozumí

Problémy v partnerském vztahu mohou být často způsobeny odlišným očekáváním obou partnerů. Zatímco jeden touží především po ujištění a podpoře, pro druhého mohou být důležitější například skutky. Problémem jsou takzvané odlišné „jazyky lásky“.

Tuto teorii ve své knize blíže přibližuje Gary Chapman. Podle něj lidé mohou vyjadřovat lásku několika způsoby. Celkem hovoří o pěti typech. Pojďme si je více přiblížit.

1) Ujištění

Ať už se jedná o slova podpory nebo chvály, partner je potřebuje slyšet, aby se ujistil, že je milovaný a druhému na něm záleží. Pro tyto typy jsou slova velmi důležitá, někdy i více než činy. Těžce snášejí kritiku, obzvlášť pak pokud se týká jejich citlivých míst.

NA CO SI DÁT POZOR? Partnera je třeba o lásce k němu často ujišťovat. Pokud se mu pochvaly, uznání a lásky dlouhodobě nedostává, může mít pocit, že není dostatečně milovaný a to i přesto, že mu druhý partner lásku projevuje – jen jiným způsobem.

2) Pozornost

Pozornost je dalším z pěti jazyků lásky. Takový partner považuje za důkaz lásky společně strávený čas. Ať už se jedná o procházku, výlet nebo jen společné sledování filmů. Tito lidé rádi tráví čas se svým partnerem. Získávají tak nové zážitky a jejich vztah se tím utužuje.

NA CO SI DÁT POZOR? Ve vztahu se mohou tito lidé často nudit. Pokud partneři žijí stereotypním způsobem života, pak takový člověk začne brzy strádat. Nejvíce ho potěší, pokud druhý vymyslí výlet či nějakou jinou společnou aktivitu. Ideální je společný koníček, který baví oba.

Společná dovolená je ideální způsob společně stráveného času

3) Obdarovávání

Někteří lidé rádi dávají dary. Totéž ale očekávají i od druhých. Ocení, pokud jim partner čas od času udělá radost nějakou maličkostí (květina, plyšák, pohled, suvenýr z dovolené, šperk…). Podle Chapmana je tento jazyk lásky jedním z nejjednodušších. Narozdíl od doteků a ujišťování není složité se ho „naučit.“ Velmi lidi ovlivňuje, jestli tento návyk viděli v dětství v rodině nebo ne.

Obdarování a obecně dárky jsou také velmi zakořeněné v jiném druhu vztahu, o kterém se v posledních letech také často mluví. Jedná se o sugardating, kdy mladší ženy tráví čas se staršími úspěšnými muži, kteří jim za to dávají drahé oblečení, dovolené, peníze a zvou je na wellness či drahé večeře.

NA CO SI DÁT POZOR? V případě, že pro druhého partnera není obdarovávání důležité, může takovému partnerovi připadat, že na něj druhý nemyslí. V den narozenin pak od svého partnera očekává zvláštní pozornost. Pokud druhý zapomene, považují fakt, že si na ně ten druhý nevzpomněl, za velký prohřešek.

4) Skutky, služby

Tito lidé preferují skutky. Rádi pomůžou s nákupem, uvaří večeři nebo například uklidí. Někomu to možná může připadat jako obyčejná věc, pro ně je to však důkaz lásky. Možná se vám umytí nádobí nezdá jako projev náklonnosti, druhý partner však tuto činnost vnímá jako snahu o zpříjemnění společného prostoru.

NA CO SI DÁT POZOR? Často jsou tyto rutinní činnosti považovány za samozřejmost. Je třeba partnera za tyto maličkosti nezapomenout ocenit. Pokud například určitou činnost děláte neradi, zkuste se s druhým domluvit, že ji může udělat za vás – jednak vám udělá radost a ještě ušetříte čas.

5) Fyzický kontakt

Posledním jazykem lásky je fyzický kontakt. Tento typ považuje za důležitou fyzickou blízkost – doteky, pohlazení, objetí. Může se ale jednat i o malé, na první pohled nedůležité činy jako chycení za ruku při procházce venku nebo polibek na rozloučenou před odchodem do práce.

NA CO SI DÁT POZOR? Na začátku vztahu u většiny lidí nebývá s fyzickým kontaktem problém. Po delší době se však kontakt může začít vytrácet. Tento partner si pak připadá více osamělý a může získat pocit, že už o něj nemáte zájem.

Fyzický kontakt je dalším z pěti jazyků lásky

Jak spolu mluvit?

Důležitá je především otevřená komunikace. Sdělte svá očekávání partnerovi a pokuste se domluvit na kompromisu. Má rád pozornost, zatímco vy oceníte spíše skutky? Zkuste ho více chválit a on může například uvařit nebo uklidit. Ne vždy je to samozřejmě tak jednoduché, snažte se však s partnerem o svých pocitech či očekáváních lépe komunikovat. Často totiž zjistíte, že nedorozumění mezi vámi byla úplně zbytečná.

Jak zjistit, kterým jazykem lásky mluvím?

Důležité je zmínit, že žádný člověk nevyjadřuje lásku pouze jedním způsobem. Většinou se o jedná o kombinaci několika jazyků (často dvou a více). Jak zjistit, který je ten váš? Zamyslete se, jak jednáte, když chcete partnerovi udělat radost. Uvaříte dobrou večeři, hezky se obléknete nebo mu koupíte malý dárek? Zapřemýšlejte také, co udělá radost vám nebo naopak, co vás zraňuje? Případně si můžete zkusit udělat tento online test.