Sauna není jen příjemný relax po dlouhém dni, ale především ozdravný rituál, který nám může pomoct s rychlou svalovou regenerací, posílením srdce a imunity nebo může dokonce zpomalit stárnutí. K čemu jsou prospěšné jednotlivé typy saun a jak na ně reaguje naše tělo?

Druhy saun

Ještě, než se podíváme, co se v našem těle během saunování odehrává, pojďme si shrnout jednotlivé druhy saun a jejich výhody.

Infrasauna vs finská sauna

Infrasauna (přímý ohřev) je druh sauny, která využívá infračerveného záření k ohřevu těla. Tělo prohřeje až do 5 centimetrů. Je to podobné jako když se ohříváte na slunci, přes infra panel nebo u krbu – teplo se šíří přes vlnění tepla, nikoliv vzduchem. Infrasauny jsou modernější a obvykle používají pro relaxaci a zlepšení zdraví, stejně jako pro ošetření bolesti zad a svalů. Jsou praktičtější do bytu, netvoří vlhkost, vhodnější při dýchacích potížích a jsou také energeticky méně náročné. To jsou hlavní výhody.

Finská sauna je tradiční sauna, která se používá k očištění těla a duše. Je to místo, kde se lidé scházejí, aby se vyhřívali a odpočívali. Finská sauna se většinou ohřívá dřevem nebo elektrickým ohřívačem a teplota v ní může být až 100 stupňů Celsia. Je obvyklé, že se při návštěvě finské sauny koupe vodou z vědra, aby se ochladilo tělo a zvýšila se pocení. Finská sauna je obecně populárnější a zážitek ze saunování je pro většinu lidí lepší. Je však více energeticky náročná, ohřívá více prostor, vlhkost a více se opotřebovávají vnitřní materiály.

Hlavní rozdíl mezi infrasaunou a finskou saunou je způsob, jakým se ohřívá tělo. Infrasauna využívá infračerveného záření k ohřevu těla (přímý ohřev), zatímco finská sauna využívá vzduch k ohřevu (nepřímý ohřev). Obě sauny jsou však vhodné pro relaxaci a zlepšení zdraví, ačkoliv finská sauna může být pro některé lidi příliš horká a může způsobit dehydrataci, tak je obecně populárnější.

Finská sauna

Nejstarším a nejčastějším typem sauny je právě ta finská. Je typická svými dřevěnými lavicemi, obložením a jako zdroj tepla slouží kamínka s lávovými kameny. Dělíme je na klasické a suché.

Klasické

Klasické sauny dosahují teplot od 75-90° C a vlhkost vzduchu se pohybuje mezi 20-35 %. Té se dosahuje poléváním rozžhavených lávových kamenů. Během saunových rituálů se na kameny pokládají i různé solné koule či cihličky uvolňující příjemnou vůni, která může mít pozitivní vliv na vaše dýchací cesty.

Suché

Suché sauny jsou typické svou vysokou teplotou dosahující až ke 100° C a s vlhkostí pouhých 5-10 %. Z tohoto důvodu se v těchto saunách hůře dýchá a chvíli trvá, než se naše tělo začne potit. Teplo rychle proniká pod pokožku a my se tak velmi rychle zahřejeme, sauna tedy představuje větší zátěž pro náš organismus. Pozor by si měli dávat pozor lidé s astmatem, kolísavým krevním tlakem či srdečními chorobami.

Dodržováním správného cyklu saunování, schlazování a odpočívání nám finská sauna pomůže k rychlé svalové regeneraci, pročistění těla i k psychickému a fyzickéu odpočinku.

Finská sauna má již tisíciletou tradici.

Parní sauna

Tento typ sauny se bezpečně pozná díky svému nezaměnitelnému interiéru. Stěny i lavice jsou obložené dlaždicemi a teplota vzduchu dosahuje maximálně 60° C. Jak už název napovídá, teplota je zprostředkována parním generátorem, vlhkost vzduchu je tedy téměř 100 %.

Parní sauna je vhodná pro léčbu revmatu, vylučuje škodlivé látky z těla, čistí naši pleť napomáhá při problémech s pohybovým aparátem. Největší význam má ale pro lidi s dýchacími obtížemi, jelikož pročišťuje dýchací cesty a je ideálním pomocníkem při léčbě astmatu a zánětu průdušek.

Infrasauna

Infrasaunu poznáme od té finské především zdrojem tepla, to tady totiž produkují speciální infrazářiče, které jsou umístěné na zdech sauny a zahřívají znatelně menší prostor na 40 až 60° C. Po tomto typu saunování není třeba žádného zchlazování ani opakování celého cyklu. Využívají ji například sportovci před tréninkem k rozehřátí svalů či k úlevě od bolesti a celkovému uvolnění a zklidnění. Čím dál tím častěji na ně můžeme narazit ve fitness centrech či jiných zařízeních.

Tip: Saunování může pozitivně ovlivnit pocit studených nohou a termoregulaci.

V infrasauně se kvůli malému prostoru sedí a není nutné opakovat celý saunovací cyklus.

Biosauna

Kombinaci finské a parní sauny představuje biosauna. Teplo zajišťují kamna s parním generátore, které vyhřejí saunu na 60° C a udrží vlhkost mezi 30 a 50 %. Je ideální volbou pro ty, kterým nevyhovují vysoké teploty finských saun či nadměrná vlhkost v parních saunách. Vhodná je pro osoby s respiračními problémy, kardiaky, ale také uvolní napjaté či namožené svaly a navodí duševní pohodu.

Kombinované sauny

Kombinovaná sauna je hybridem mezi finskou saunou a infrasaunou. Vytápěná je jak kamny, tak infrazářiči na stěnách. Pokud navíc zvolíte kamna s parním generátorem, docílíte propojení všech tří typů saun současně. Volba je tedy čistě jen na vás.

Co se děje v sauně s naším tělem?

Když strávíme nějaký čas v sauně, teplota naší kůže se začne rychle narůstat, srdečí tep zrychlí a naše tepny i cěvy se rozšíří. To všechno se stane v důsledku toho, že naše srdce začne pumpovat větší množství krve. To může velmi výrazně zlepšit náš krevní oběh a zároveň nám pomůže zrelaxovat a snížit stres To patří k snad k největším výhodám pravidelného saunování. Pokud byste chtěli tento efekt ještě více porhloubit, můžete pobyt v místnosti spojit s meditací.

Dále se začneme se potit, čímž se pročistí i naše pokožka a napomůže nám ke zdravější pleti. Pronikání páry do povrchové vrstvy naší pokožky otvírá zanesené póry a naše kůže tak může opět řádně dýchat. Pravidelné pocení v sauně může mít i pozitivní dopad na úlevu od bolesti a rychlou regeneraci našich svalů.

Jak se správně saunovat

Před vstupem do sauny si sundejte všechno oblečení, veškeré šperky včetně hodinek a osprchujte se. Do místnosti vstupujte osušení a z hygienických důvodů pouze v prostěradle. To mějte vždy pod sebou, ať už na lavicích ležíte (doporučeno) nebo sedíte. Na nejvyšších lavicích bývá teplota nejvyšší.

Pobuďte v sauně jak dlouho je vám příjemné, nanejvýš ale 15 minut. Ještě, než skočíte do ochlazovacího bazénku, dejte si opět rychlou sprchu. V bazénku vydrže alespoň jednu minutu a nezapomeňte si namočit zátylek, kde se skrývá teplotní čidlo v našem těle.

Celý proces opakujte třikrát až čtyřikrát podle toho, zda jste nováček a nakolik je vám celý rituál příjemný. V tomto případě se skutečně vyplácí poslouchat své vlastní tělo. Hlavní vedlejší efekt sauny je velká dehydratace, proto doplňte tekutiny co nejdřív po ukončení, ať předejdete nepříjemným závratím.

Sauny nejsou doporučeny pro osoby se srdečními obtížemi, těhotné ženy, epileptiky či pro kohokoliv, kdo před saunou požil alkohol.Celkově jsou ale sauny velmi zdraví prospěšné a rozhodně stojí za pravidelné návštěvy.