Odpočíváte raději aktivně nebo pasivně? Pasivní odpočinek u televize je sice pohodlný, ale není to něco, čemu bychom měli věnovat celý volný den. Aktivní odpočinek je také příjemný, na druhou stranu, pokud budete odpočívat výlučně aktivně, vaše tělo a psychika na to může časem doplatit. Ideální je zlatá střední cesta a najít si tu správnou rovnováhu. Jak na to?

Aktivní nebo pasivní odpočinek – co je lepší?

Zjednodušeně se dá říct, že aktivní odpočinek nás nabudí, zvýší naši tepovou frekvenci a přispívá ke zlepšení celkové kondice. Na druhé straně je pasivní odpočinek. Pustit si pěkný film, přečíst knihu, zkrátka dělat cokoliv, u čeho se „nepředřeme“. Nedá se říct, že by bylo lepší jedno nebo druhé.

Zkombinujte to!

Abychom si udrželi onu ideální rovnováhu, je na místě oba druhy odpočinků kombinovat. Samozřejmě se nedá zároveň trénovat na běžecký nebo cyklistický závod a současně meditovat, ale můžete si dát pár koleček na hřišti, nebo ujet 20 kilometrů na kole, a pak se pohodlně uvelebit, vzít si oblíbenou knížku a hodinku nebo dvě si v poklidu číst. Případně si můžete sednout do restaurace a popovídat si se sparing partnerem.

Najděte si to, co baví vás

Přesto, že kolem vás jsou samí cyklisté nebo běžci, není vaší povinností se přizpůsobovat. Všichni nejsou stejní. Vás může bavit něco úplně jiného. Aktivní odpočinek sportovců je jedna věc, ale u vás může mít zcela jinou podobu. Experimentujte, vyzkoušejte kolečkové brusle, horskou turistiku, nebo třeba míčové hry. Najděte si to své. Každý člověk je originál.

Nebojte se odpočívat

Po náročné fyzické aktivitě se nebojte odpočívat. Bez výčitek, s knihou, s mobilním telefonem, třeba i se zmrzlinou. Zkrátka se odměňte za váš výkon a dovolte si to. Můžete si i zdřímnout, pokud vás aktivní forma odpočinku extrémně fyzicky nebo psychicky unavila.

Jak najít rovnováhu?

To nejtěžší je najít rovnováhu. Tělo vám ale většinou samo napoví, že už je načase odpočívat. Stačí ho jen poslouchat. Po náročném tréninku je to celkem jasné. Když se ale ocitnete v psychicky náročné situaci, nemusí to být tak zřejmé. Zatímco někomu pomůže být zcela v klidu, jiný vypne u sportu. Pokud se cítíte dobře, děláte to správně.

Správné načasování

Jak aktivní, tak pasivní odpočinek je potřeba správně načasovat. Pravidlem by mělo být, že začnete náročnější aktivitou, a na ni bude navazovat pasivní forma odpočinku. Je to stejné jako u tréninku – střídají se aktivní a klidové fáze. Pokud to špatně načasujete, nebude vás bavit ani sport, ani odpočinek.

Vliv odpočinku na psychiku

Jak aktivní, tak pasivní odpočinek mají vliv na psychiku. Je to prospěšné pro vaše duševní a mentální zdraví, jelikož se vyplavují endorfiny a dopamin, pocit štěstí. Vyzkoušejte tedy jaká rovnováha sedí vám.