Stres je součástí našeho každodenního života a je zcela normální. Problém začíná, když začneme ztrácet kontrolu nad úrovní stresu a jeho dopad se projeví na našich pracovních aktivitách nebo kontaktech s přáteli.Máme však možnost výrazně snížit hladinu stresu pomocí zcela přirozených prostředků.

Řešením jsou účinné doplňky stravy na bázi rostlinných výtažků. V jejich složení nejsou žádné umělé přísady a jejich používání je zcela bezpečné. Jedním z produktů, který se doporučuje zejména v boji proti stresu, je Ashwagandha. Ashwagandha patří mezi produkty rostlinného původu.

Říká se mu také vitánie pomalá nebo indický ženšen. Její zdraví prospěšné vlastnosti se již léta využívají v tradiční indické medicíně. Používá se k léčbě onemocnění jater, artritidy, poruch paměti, problémů s koncentrací, bolestí zad, astmatu a vitiliga.V současné době zažívá rostlina skutečnou renesanci.

Je to jeden z nejsilnějších adaptogenů, který účinně snižuje fyzický a emocionální stres. Nejen sportovci našli pro ashwagandhu využití. Doplněk užívají i méně aktivní lidé jako podpůrný prostředek ke zmírnění nervového napětí, např. v souvislosti s prací.

Proč je tak účinný?

Účinky ashwagandhy jsou způsobeny účinnými látkami. Není možné vyjmenovat všechny složky, které jsou zodpovědné za to, jak extrakt funguje, ale nejoblíbenější sloučeninou jsou vitanolidy. Připisují se jim protirakovinné, antibakteriální, cytostatické, sedativní a krevní tlak snižující účinky.

Díky svým sedativním účinkům se tento doplněk stal velmi oblíbeným. Uživatelé ashwaghandy jasně pociťují její účinky při pravidelném užívání.

Jaký je nejlepší způsob užívání ashwaghandy?

Při výběru správného doplňku věnujte pozornost obsahu vitanolidů. Nejoblíbenějšími koncentracemi na trhu jsou produkty obsahující 5 a 7 % vitanolidů. S ohledem na to bychom měli upravit dávkování tak, aby poskytovalo přibližně 30 mg vitanolidů denně.

Například – pokud kapsle nebo tablety obsahují 200-300 mg ( Ashwagandha ALLNURTITION ) extraktu z ashwagandhy a mají 5-7 % vitanolidů, pak použijeme 2 jednotky denně. Na době užívání doplňku příliš nezáleží. Doporučuje se pouze vyhnout se období kolem tréninku, kdy by účinky doplňku mohly negativně ovlivnit trénink.

Přílišná relaxace není spojencem fyzické aktivity. Doporučujeme užívat ašvagandu před spaním, její účinky zklidní tělo a umožní nám zvýšit účinnost samotného spánku.

Už jste zkoušeli jednodenní půst?