Ricinový olej má značné přínosy především pro pleť. Vyrábí se ze semen skočce obecného a kromě kosmetiky se využívá i ve farmaceutickém průmyslu. Přesto, že je v těchto oblastech velice účinný, má jeho používání i svá rizika. Jaké výhody přináší užívání ricinového oleje?
Zdravotní přínos ricinového oleje
Ricinový olej má protizánětlivé a laxativní účinky. Dá se užívat vnitřně nebo aplikovat na kůži. Při vnitřním užívání je namístě opatrnost, naopak vnější užívání je pro většinu lidí bezpečné. Nejčastěji je ovšem součástí kosmetických produktů, kde se uplatňuje v léčbě kožních problémů. Kromě toho podporuje růst vousů, řas, vlasů a zpevňování nehtů.
Ricinový olej a pleť
Kromě léčby kožních onemocnění jako je akné nebo dermatitida, působí i na jemnost pokožky na obličeji. Navíc je protizánětlivý a díky tomu vhodný i pro citlivou pleť. Má zvlhčující účinky a užívá se i na odstranění nečistot. Vhodné je používat ho v kombinaci s jiným olejem v poměru 1:1.
Jak aplikovat ricinový olej na řasy?
Jeden z významných účinků ricinového oleje je jeho vliv na řasy. Podporuje jejich zdravý růst a přirozeně je zahustí.
- Odstraňte z obličeje veškerý make-up.
- Připravte si čistý štěteček od řasenky a namočte ho do ricinového oleje.
- Naneste na horní i spodní linii řas.
- Nechte působit přes noc a ráno odstraňte.
Při pravidelné aplikaci ricinového oleje na řasy tímto způsobem získáte krásné a husté řasy, a časem nebudete potřebovat ani řasenku.
Vlasový zábal
Ricinový olej vyživuje a posiluje vlasy, má antimikrobiální vlastnosti a také funguje jako prevence jejich vypadávání. Nanáší se tak, že ho zahřejete v dlaních, vmasírujete do kořínků a rozčešete vlasy ke konečkům. Necháte ho 15–20 minut působit a důkladně vymyjete šampónem. Pokud chcete opravdu velmi regenerační vlasovou masku, můžete ho použít přes noc, kdy si připravíte zábal v kombinaci s kokosovým olejem.
Pomůže s vyblednutím jizev a strií
Trápí vás jizva, která je stále vidět stejně, jako v době jejího vzniku? I na to ricinový olej zabírá. Dvakrát denně masírujte jizvu olejem po dobu nejméně tří minut. Ačkoliv jizvy perfektně neodstraní, jejich zabarvení se ztratí a pokožka se bude zdát více celistvá. Stejný účinek bude mít i na strie.
Rizika používání ricinového oleje
U vnějšího užívání se mezi rizika řadí alergie, kdy může podráždit pokožku. Vnitřní užití může způsobit nevolnost, svalové křeče a závratě. To hrozí především v případě, že ho užijete víc, než je jeho optimální množství. Rozhodně by se mu měly vyhnout děti, těhotné a kojící ženy. Před jakoukoliv vnější aplikací si jej zkuste nanést na zápěstí, kde je slabá a citlivá pokožka a pozorujte její reakci. Pokud se do 10 minut neobjeví zarudnutí či nepříjemné svědění, můžete se pustit do dalšího užívání.