Pokud pravidelně běháte a jste vlastníkem chytrých hodinek, určitě přemýšlíte, která aplikace vám vaše sportovní aktivity zaznamená nejlépe. Výběr je skutečně veliký a bude především záležet, které funkce nejvíc upřednostňujete. Podívejte se s námi na žebříček těch nejoblíbenějších v letošním roce.
Adidas Runtastic
Adidas je nejen třídou v prodeji kvalitních bot, ale může se pyšnit i skvělými sportovními aplikacemi. Tato aplikace zaznamenává vzdálenost, čas aktivity, energetický výdej a ukazuje vaši trasu na mapě. V placené verzi vám na základě stanovených tělesných proporcí vypočítá i ztrátu tekutin, které je vhodné po dokončení doplnit.
Její ohromnou výhodou jsou globální výzvy, do kterých se můžete zapojit ať už s ostatními uživateli, nebo se svými aktivními kamarády. Ty většinou podporují vybranou dobročinnou událost, jako např. čištění oceánů. Svým pohybem tak nejen pomáháte sobě, ale i naší planetě. A pokud by vám běh byl málo, Adidas má i stejně kvalitní aplikaci na domácí cvičení.
Nike+ Running
Do vývoje kvalitní aplikace se obula i světoznámá firma sportovní obuvi Nike. Ta si dává záležet, aby do sportu uvítala i úplné začátečníky. Můžete si totiž zvolit, zda své běhy chcete mít pod dohledem aplikace, kde jsou předem nahrané rady od profesionálních trenérů. Lze ji také velmi jednoduše spojit se Spotify, kde si buďto můžete pustit svůj vlastní playlist, nebo vám aplikace doporučí předem nastavený, nadupaný pořádně pozitivní energií.
Rady trenéra jsou vám k dispozici i v dalších běžeckých projektech, pro které se rozhodnete, ať už se jedná o klasických 5K, 60 minut dlouhý běh nebo třeba běh na pásu. Pokud je vám komentář nepříjemný, můžete ho kdykoliv vypnout. Její největší nevýhodou je, že narozdíl od Adidas Running není zatím podporována v české verzi. Běháte-li ovšem v nějakém konkrétním modelu obuvi Nike, můžete si jej vyhledat v katalogu a zadat do aplikace. Ta vám tak vypočítá naběhané kilometry a poradí vám, kdy už je vhodné botu vlivem opotřebení vyměnit za novou.
Strava
Snad nejpopulárnější sportovní aplikací je v poslední době Strava. Neomezuje se pouze na zaznamenávání běhu, ale i na jiné sportovní aktivity jako je kolo, plavání nebo posilování. Vytvořila zcela unikátní síť tzv. segmentů, různě vzdálených úseků a tratí po celém světě, na kterých můžete závodit a porovnávat se s ostatními uživateli.
Můžete se také sledovat se svými přáteli a vzájemně se v aktivitách podporovat, nebo sledovat i denní sportovní režim vrcholových sportovců, jako je např. Michael Jordan, Nolan Ryan nebo Michael Phelps. Strava tak funguje především jako sportovní sociální síť určená k motivaci vás samých skrz aktivity ostatních. Dávejte ale pozor, nic se nemá přehánět! Každý má svůj vlastní režim a své vlastní tempo. Nevyčítejte si, pokud jste pomalejší než zbylí uživatelé.
ASICS Runkeeper
Méně je často více. Jednoduchým a intuitivním pojetím se může pyšnit aplikace ASICS Runkeeper. Zaznamenává klasické hodnoty, jako je čas, vzdálenost, energetický výdej, nastoupané metry a trasu na mapě. K dispozici je týdenní, měsíční i roční shrnutí všech vašich aktivit a uděluje vám odznáčky za každou nově pokořenou hranici, ať už se jedná o 5km, 10km nebo půlmaraton. Stejně jako v předešlých aplikacích vám umožňuje zapojit se do běžecké komunity a účastnit se závodů ve vašem okolí.
EPP Pomáhej pohybem
Unikátní česká aplikace navržená skupinou ČEZ poskytuje stejné základní funkce jako jakákoliv jiná: měří čas, uběhnutou vzdálenost, zaznamenává trasu na mapě a stejně tak vypočítává i energetický výdej. Vyniká ovšem ve svém projektu pomáhat pohybem. Podobně jako v případě Adidas aplikace, můžete každou pohybovou aktivitou zlepšovat svět kolem vás. Každým během, chůzí nebo jízdou na kole si můžete vytvořit dobročinný projekt, na který skupina ČEZ přispěje finanční čáskou odpovídající vašemu snažení v rámci oné aktivity. Dobrý pocit tak máte nejen z pohybu.
Pár rad na závěr…
Některé aplikace lze propojit s vašimi chytrými hodinkami, nemusíte tak před každým během vytahovat mobil a aktivitu manuálně zapínat. Stejně tak vám v mobilu může běžet více aplikací současně, pokud jste se ještě nerozhodli, která vám sedí nejlépe.
Běháte-li často a rádi do hlubinných lesů daleko od civilizace, hodí se mít stáhnutou v případě nouze i českou aplikaci Záchranka, která do tří vteřin vytočí záchrannou službu a předá jim vaše souřadnice. Obsahuje i manuál první pomoci s interaktivními videonávody pro nejčastější krizové situace.