Běhání je radost, ale v zimě to má svá úskalí. Zima, nepříjemný vítr nebo i brzké stmívání dokáží jakoukoliv procházku pěkně zprotivit, Spousta sportovců si dokonce dává přes zimu pauzu, nebo svému tělu dávají zabrat aspoň na běžkách.

Pokud je pro vás ale běh srdcová záležitost a vzdát se ho nechcete ani v zimě, nemusíte. Ba naopak vaše běhy mohou být nečekaně příjemné a vy se hezky prohřejete. Jaké oblečení tedy vybrat, jak se chovat a na co dát pozor?

Oblečení

Neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení. Toto norské pořekadlo se obzvlášť uplatňuje při dlouhém pobytu venku, když teploměr ukazuje stupně pod nulou. Co si vzít na sebe (a co naopak ne), abychom si běhání po sněhu opravdu užili?

Vrstvy s rozumem

Podvlíkačky, termo vrstva, dvě mikiny, bunda… Jakmile teplota klesne pod nulu, máme tendenci si obléknout celý šatník najednou, aby nám bylo opravdu teplo. Při běhu je ale třeba pamatovat na to, že se pohybem naše tělo hodně zahřeje. Když na sobě budeme mít příliš vrstev, budeme se zároveň hodně potit, což nás v okamžiku zpomalení či zastavení může ohrozit a my se tak snadno nachladíme.

Proto se obecně doporučuje oblékat se při běhu do teploty o deset stupňů vyšší než ukazuje teploměr, aby nám na začátku byla trochu zima, ale po chvilce pohybu tak akorát.

Střídmé vrstvení je ta správná cesta k pohodlnému a zdravému oblékání v zimě!

Největší důraz bychom měli dávat na naši první vrstvu. Ta by měla být z funkčního oblečení, ideálně z merino vlny. Ta vás totiž zahřeje, i když jí trochu propotíte. Druhou nejdůležitější vrstvou je ta poslední, u ní se ujistěte, že vás ochrání po celém těle před nepříjemným mrazivým větrem. Pokud dodržíte tyhle dvě zásady, mráz se vám vyhne.

Jaké boty?

Při výběru toho správného páru bot do zimního počasí bude nejvíce záležet na vašem terénu. Každý je specifický svými nástrahami. V lese vás čekají kopce sněhu, kterými se budete nepříjemně propadat. Ve městě se zase skrývá nebezpečí v podobě namrzlých chodníků.

Tak či onak, vaše boty by rozhodně měly mít nějaký vzor. Hladkým a rovným podrážkám dejte na nějaký čas sbohem a poohlédněte se ideálně po nějakém protiskluzovém materiálu. Špičkou v (nejen) outdoorových botách pro běžce je značka Salomon.

Dávejte si při výběru pozor, aby bota měla i voděodolnou technologii GoraTex. Pokud byste zjistili, že vám do bot příliš profukuje a mrznou vám prsty u nohou i ve vlněných ponožkách, zkuste přelepit špičku boty lepící opravnou páskou.

Hrubší vzor a voděodolnost je vše, co od zimních bot potřebujete. O zbytek se postarají vhodné ponožky.

Pokud přemýšlíte, zda by se vám na boty v zimě nehodily při běhu nesmeky, tak skutečně nehodily. Ty jsou ideálním doplňkem při turistických procházkách zmrzlou kopcovitou krajinou, při rychlém pohybu ale překáží, vyzouvají se a paradoxně tím tak zvyšují riziko úrazu.

Rukavice, čepice, šály

Ačkoliv se to možná v zimě nezdá, při dlouhodobém pohybu je tělo schopné se pořádně prokrvit a tím pádem prohřát, takže žádné ohromné palčáky už není třeba. I do teplot pod bodem mrazu vám tedy s klidem vystačí obyčejné rukavice pro běžce, které jsou k dostání i s dotykovými výšivkami pro snadné ovládání mobilu.

Na hlavu vám postačí funkční čepice pro běžce nebo široká zateplená čelenka přes uši. Krk ochraňte nákrčníkem z nějakého funkčního materiálu, fleecu, nebo vyřešte všechno jednou kuklou.

Investici do kvalitních materiálů naopak nepodceňte u ponožek, obzvláště v případě, pokud nemáte voděodolnou obuv nebo trpíte na studená chodidla. Opět neuděláte chybu, když sáhnete po merino vlně, ale velmi dobrou volbou je i neopren. Cena ponožek z neoprenu se sice pohybuje v řádu stokorun, ale její obrovskou výhodou je kromě tepelné izolace i voděodolnost.

Zásady zimního sportování

Krom oblečení je dobré pamatovat ještě na několik věcí, které nám pohyb v zimě zpříjemní.

Rozcvička na zahřátí víc než kdy jindy

Zahřívat bychom se měli vždycky, ale v zimě dvakrát tolik. Ideálně se zahřejte už v oblečení, ve kterém poběžíte. Pokud to neuděláte, vystavíte svaly velkému teplotnímu šoku při přechodu z vyhřáté místnosti do studeného větru, ve kterém mají tendence spíš ztuhnout. Tím, že je najednou budete nutit k rychlému pohybu může dojít ke zraněním, jako jsou natáhnuté svaly či přetrhnuté šlachy. Za to to opravdu nestojí. Naopak si můžete dovolit zkrátit protahování po doběhnutí, abyste zpocení zbytečně nepromrzli.

Viditelnost

Mnoho běžců má čas na sport až večer po práci či naopak velmi brzy ráno ještě před prací. V obou případech se může stát, že budete vybíhat za tmy. Za takových okolností nezapomeňte na kvalitní čelovku, která bude dobře držet na hlavě a svítit do dálky. Nesmírně důležité je se také zaopatřit reflexními prvky, aby o vás věděli projíždějící auta i kola a vy tak byli důkladně vidět! Chybu neuděláte ani když sáhnete po výrazných barvách oblečení.

Běhání ve tmě má rozhodně své kouzlo, ale je třeba myslet na svou bezpečnost.

Bezpečí

Běžkyním může tma nahánět strach nejen ze snížené viditelnosti, ale mohou se cítit nepříjemně běhat samy po temných parcích. Zde se ženám doporučuje běhat buďto na velmi frekventovaných místech, kde budou v okolí i další lídé, nebo naopak do odlehlé lokality jako je les či louka za městem. Tam je velice nízká pravděpodobnost, že by nějaký potenciální útočník čekal jen tak náhodně v křoví. Obměňujte také své trasy a denní dobu, ve kterou chodíte běhat, bude tak mnohem těžší vystopovat vaší rutinu.