Pokud vás trápí nedostatek energie, nemusíte hned sáhnout po energetickém nápoji. Ten vás sice krátkodobě povzbudí, ale na druhou stranu není řešením dlouhodobých problémů. Máme pro vás několik tipů, jak doplnit energii přírodní cestou.

Procházka v přírodě

Často stačí jen vyjít na slunce a jít se projít. Světlo, vzduch a příroda umí zázraky. Venku načerpáte energii. Ideální je dlouhá procházka v lese. Uvolněte se a zkuste si užít jen procházku. Když vypustíte z hlavy veškeré starosti, jde zároveň o meditaci.

Zdravý spánek

Kvalitní spánek je pro zdraví velice důležitý. Choďte spát ve stejnou dobu, dodržujte spánkovou hygienu a vytvořte si rutinu. Jakmile dáte dohromady svůj spánkový režim, tělo bude mít dostatek času na regeneraci a obnovu energie.

Dostatečně pijte

Máte přes den málo energie, ale odpoledne zjistíte, že jediné přijeté tekutiny jste tělu dodali ve formě silné kávy? Nedostatečný pitný režim může být také na vině. Většina lidí si ho v dnešní době hlídá, ale pokud k nim nepatříte, může to být kámen úrazu. Dostatek tekutin, především čisté vody, tělo potřebuje. Můžete si nastavit například připomínku v aplikaci na mobilu.

Snižte hladinu stresu

Zcela se stresu vyhnout by bylo ideální. Bohužel to většinou není možné. Můžete ale snížit hladinu stresu na minimum, a tím obnovit energii v těle. Existuje mnoho způsobů, které mohou s tímto problémem pomoci. Meditace, koníčky, dostatek odpočinku nebo teplá koupel. Stres pomohou snížit i dechová cvičení.

Zdravá strava

Skutečně velký vliv na energii má stravování. Jídlo je to, co pohání a vyživuje náš organismus. Lidé často drží nízkokalorické diety ve snaze zhubnout, ale málokdy se zamyslí nad tím, že pak nemusí mít dostatek energie. Dostatečná a vyvážená strava dokáže hodně. Zaměřte se především na ovoce, zeleninu a bílkoviny. Pokud budete mít dostatek živin, únava by se vám měla vyhnout obloukem.

Pravidelně cvičte

Pohyb je důležitý. I když to zní paradoxně, tak cvičení, které vás baví, vám dobije energii. Možná se budete cítit chvilku po něm unavení, ale vnitřně vás nabudí a vaše tělo bude mnohem lépe fungovat. To platí za předpokladu, že cvičíte pravidelně a ne nárazově, a že nepřepálíte úsilí. Pak by to mohlo být kontraproduktivní.

Využijte sluneční svit

Přirozené světlo doplňuje energii přirozeně. Pokud trávíte většinu času přes den v kanceláři pod umělým světlem, není divu, že jste unavení. Někdy stačí málo a desetiminutová procházka venku na slunci vás dokáže povzbudit. Venku byste přes den měli trávit co nejvíce času. Tělo se pak lépe sladí s přirozenými rytmy – ve dne bude mít dostatek energie, a večer dá signál ke spánku.

Vyzkoušejte aromaterapii

Některé vůně vám dobijí baterky. Například máta peprná má pozitivní vliv na soustředění. Stačí nakapat do aromalampy nebo můžete použít difuzér.

Změny zařazujte postupně

Zvýšení energie přírodní cestou není náročné a může mít významné dopady na naše zdraví a pohodu. Postupné změny v našem životním stylu mohou mít velký vliv na naši energii a vitalitu. Některé z nejúčinnějších způsobů jsou pravidelná fyzická aktivita, zdravá a vyvážená strava, dostatek spánku, hydratace a relaxace. Snažte se najít ty tipy, které nejlépe odpovídají vašemu životnímu stylu a postupně je začleňujte do svého každodenního režimu. Vaše tělo a mysl vám poděkují.