Ještě, než se celá naše krajina skryje do bílého a studeného hávu, máme příležitost užít si oranžové slunce a úžasnou barevnou harmonii listnatých stromů, který nám každý rok podzim přináší. Vydejte se na tato unikátní místa a obdivujte krásu českých krajin!
Pálava a půvabný Mikulov
Morava je na podzim zkrátka půvabná. Oblíbili si ji už naši předkové, jak dokazují naleziště ohnišť, pozůstatky kostí pravěkých zvířat a samozřejmě také všemi známá Věstonická Venuše. Tato země zalitá sluncem nabízí také kousek historie v podobě Dívčích hradů a sirotčího hrádku. V Mikulově se můžeme občerstvit pouličním burčákem či zahřát výborným svařákem v pozdnějších měsících.
Skalní vyhlídka Ořešník
V Jizerských horách vás chody tesané do kamene dovedou až na vyhlídkový spot Ořešník pojmenovaný po lísce, která zde rostla už před 800 lety. Tam své návštěvníky už od roku 1813 vítá velký kříž vztyčený františkány z Hejnického kláštera. Jako na dlani budete mít vrchol Smrk, Poledník, Ptačí vrchy či celý Frýdlant a Hejnice.
Ledovcová jezera na Šumavě
Krom hlubokých lesů, vzácné flory i fauny se česká Šumava může chlubit hned 5 ledovcovými jezery. Ta vznikla koncem třetihor táním masivního ledovce, který pokrýval většinu tehdejší Evropy. Ledovec před sebou tlačil ohromné množství kamenů a sutě, ty poté vytvořily tzv. morénové valy, v nichž se poté zachytila voda. Nejznámnější jsou Černé a Čertovo jezero, ale za podívanou rozhodně stojí i zbylá tři: Plešné, Laka a Prášilské.
Boubínský prales
Na Šumavě ještě chvilku pobudeme, byl by totiž hřích toto místo vynechat. Neříká se mu totiž prales pro nic za nic. Jedná se totiž o největší původní les ve střední Evropě nedotčený člověkem. Okouzlí vás mohutné kořeny od stromů, jež jsou mezi námi 300 až 400 let. Nejlépe vás celým pralesem provede místní Naučná stezka. Jejím výchozím místem je kouzeln Boubínské jezírko a o krásný výhled do okolí se postará rozhledna v samém srdci pralesa.
Voděradské bučiny
Zcela originální atmosféru najdeme ve Středočeském kraji ve Voděradských bučinách. Tento bukový porost o působivé rozloze 653 ha byl v 50. letech prohlášen Chráněnou krajinnou oblastí nejen právě díky onomu lesu, ale i vzácné a bohaté fauně. Můžeme tu totiž narazit na čápa černého, ledňáčka říčního, volavku popelavou, jezevce nebo divoké prase. Cyklisty jistě potěší, že se sem mohou vydat po Naučné stezce začínající na hrázi Jevanského rybníka.
Královské posezení v Rychlebských horách
Vrchol Lánský vrch je oblíbenou destinací na severu Moravy především pro svou nadživotní stavbu jídelního stolu a dvou židlí. Ty panují místní krajině už od roku 2007. Od tohoto příjemného posezení můžeme obdivovat široký výhled do okolí, ve kterm můžeme spatřit Smolný vrh, Kaní horu, svahy Šeráku i Keprníku v Hrubém Jeseníku nebo Boží Horu a Borový vrh.
Brdy
Toto ryze české pohoří je jak dělané pro podzimní výlety. Ať už zvolíte kolo, nebo půjdete pěšky, čekají vás desítky kilometrů tras, kde objevíte spolu s krásnými výhledy i Padrťské rybníky, bývalou vesnici Kolvín, či úchvatné vyhlídky pod meteorologickým radarem na vrcholu Praha. Podívat se můžete i na nejvyšší horu Brd Tok (865 m. n. m.), nebo na nejznámější vrchol Velká Baba. Tam si však musíte dát pozor na místního ducha Fabiána sídlící na skalisku Fabiánovo Lože.
Baví vás cestovat po Česku? Podívejte se kam vyrazit i v zimě.