Stydlivost – pocit, který dokáže velmi zkomplikovat život. Někdo jako by jej skoro neznal, jiným zase pro změnu komplikuje život až příliš. Dobrou zprávou ale je, že stydlivost lze částečně zmírnit. Pokud budete správně trénovat, tak zaznamenáte pokroky jako v jiných oblastech lidského života. Jak se zbavit studu, který vás svazuje? A jak se přestat stydět?
Průzkumy ukazují, že se stydí mezi 50 % a 60 % populace v našich končinách. V jižních státech Evropy je procento o něco nižší.
Stud jako pojem
Dodnes neexistuje jednotná definice stydlivosti. Jisté ale je, že není vrozená. Jisté predispozice ovšem určitě každý jedinec má. Dle psychologie stydlivost vzniká nejčastěji v dětství. Je tedy zčásti ovlivněna i výchovou a prostředím, v kterém vyrůstáme a žijeme. Získat ji ale můžeme i v průběhu života – vlivem okolního prostředí či špatnou zkušeností.
Stydlivost se objevuje v různých situacích. Nejčastěji ji lidé pociťují při vystupování před lidmi nebo když mají vyjádřit svůj názor. V průběhu života se vlivem zkušeností zmírňuje, u některých jedinců však může přetrvávat dlouhou dobu i v dospělosti (například kvůli posměškům okolí).
Jaké jsou projevy studu?
Stydlivý jedinec trpí obrovským strachem z toho, že se ztrapní. Často přemýšlí nad tím, jak o něm druzí smýšlí a jak vypadá. Myslí si, že všichni se dívají jen na něj a čekají až udělá chybu. Tito lidé často bývají nejistí a tišší. Stydlivost se ale může projevovat v mnoha dalších podobách. Ať už jde o projevy fyzické či psychické. Těmito projevy je například:
- červenání
- pocení
- třes rukou
- bušení srdce
- koktání
- zamrznutí (neschopnost reagovat)
- pocity strachu/úzkosti/trapnosti
- vyhýbaní se očnímu kontaktu
- nesoustředěnost
Jak se zbavit stydlivosti?
Jak nebýt stydlivý? Jak se studu zbavit? To jsou časté otázky lidí, kteří tímto problémem trpí. Stud nelze úplně odstranit, lze s ním však pracovat tak, aby byly jeho projevy mírnější. Tento proces není úplně jednoduchý, vyžaduje spoustu práce na sobě. Odměnou vám bude lepší pocit ze sebe sama a zmírnění stresu v problémových situacích. Sepsala jsem pár tipů, jak na to.
1. Určete kritické situace
Prvním a nejdůležitějším krokem, abychom mohli se stydlivostí dále pracovat, je uvědomit si, v jakých situacích přichází. Je to ve chvíli, kdy máte prezentovat své nápady před lidmi? Nebo se objevuje především v situacích, které jsou pro vás nové? Zkuste si zodpovědět následující otázky.
- Před jakou skupinou lidí se vaše stydlivost nejvíce projevuje (rodina, přátelé, neznámí lidé..)?
- Jakým způsobem se projevuje (červenání, koktání, pocení…)?
- V jakých situacích se stud objevuje? (seznamování, prezentace před lidmi, vyjádření názoru)?
- Zlepšuje se váš stud s věkem? Zvládáte některé situace lépe než dříve?
- Zasahuje vám stud do života nebo se objevuje spíše občasně?
Pamatujte, že občasný stud je zcela přirozený. Asi každý člověk zažívá situace ve kterých se stydí. Pokud se ale stud objevuje ve velké míře a výrazně zasahuje do vašeho běžného života, pak doporučuji toto řešit raději přímo s odborníkem. Také si musíte sami definovat, jak byste se chtěli v inkriminovaných situacích chovat a cítit.
2. Nebojte se říci svůj názor
Stydíte se před lidmi za svůj názor, protože máte pocit, že je špatný? Máte strach, že by jej druzí nepřijali? V tom případě není třeba názor zamlčovat, nebo se za něj dokonce omlouvat a obhajovat se. Naučte se říkat své názory bez toho, aniž byste se cítili špatně. Je velmi důležité uvědomit si, že ne každý s vámi bude souhlasit. To však není důvod k urážkám nebo posměškům. Pokud s vámi někdo tímhle způsobem jedná, je to chyba na jeho straně.
3. Poznejte své kvality
Stud úzce souvisí se sebevědomím. Člověk, který zná své silné stránky, stojí za svými názory a tím, jaký je. Proto je dobré, uvědomit si své kvality – v čem jste dobří a v čem se naopak necítíte.
Tip: Sepište si na papír své kladné a záporné vlastnosti. Možná se budete divit, jak je tento zdánlivě jednoduchý úkol pro některé lidi obtížný. Hodně z nás totiž umí vyjmenovat seznam věcí, které se nám na sobě nelíbí, s pozitivními věcmi už to ale tak jednoduché nebývá. Zkuste se zamyslet a za každou negativní vlastnost, která vás napadne, napište dvě pozitivní.
4. Každý řeší především sebe
Každý z nás určitě zažil ten pocit. Přijdete do společnosti, kde skoro nikoho neznáte. Není vám to příjemné, proto postáváte někde opodál, ale nemůžete se zbavit pocitu, že vás druzí pozorují.
Ve skutečnosti si lidé ostatních příliš nevšímají. I když nám samotným přijde, jako by nám druzí málem četli myšlenky, vše je hlavně v naší hlavě. Většina lidí řeší především sebe a u druhých si spousty věcí ani nevšimne. Proto pokud si v danou chvíli nepřipadáte dostatečně upravení/hezcí/komunikativní/zábavní, pamatujte, že ostatní to tak vůbec vidět nemusí. Nejkritičtější přece býváme my sami k sobě.
5. Opakováním stud slábne
Toto asi spousta lidí neuslyší ráda. Na stydlivost ale nejlépe pomáhá opakované vystavení situacím ve kterých ho pociťujeme. Zkuste vystoupit ze své komfortní zóny a udělat věci, kterým byste se běžně kvůli studu vyhýbali. Samozřejmě není dobré se pro začátek přemáhat. Zprvu stačí postupovat po malých krůčcích.
Tip: Pokud máte například problém v komunikaci s cizími lidmi, není ideální hned dané osoby přímo oslovovat, vhodnější je se pro začátek jen usmát. Pokud toto zvládnete, můžete jako další krok vyzkoušet třeba seznamku. Časem by se stydlivost měla projevovat méně. Podívejte se také na srovnání seznamek v ČR. Člověk si „zvykne“ a míra stresu, který v danou chvíli pociťuje, se sníží.
6. Cestování jako vystoupení z komfortní zóny
Z vlastní zkušenosti mohu říct, že nejvíce mi ke zmírnění studu pomohlo cestování. Cestování je sice spojeno především s pozitivními zážitky a odpočinkem, svým způsobem se ale jedná o výrazné vystoupení z komfortní zóny. Jelikož občas nastanou situace se kterými člověk předem nepočítá, považuji toto za velmi obohacující zkušenost. Cestování vám může pomoci také v případě, pokud se stydíte mluvit cizími jazyky.
Tip: Nemusíte hned cestovat do cizí země, napoprvé bohatě postačí území ČR. Zkuste si například udělat výlet vlakem do jiného města. Třeba nakonec poznáte nové lidi a odvezete si domů super zážitky.
7. Za každý malý krůček si dopřejte odměnu
Občas musíme podstoupit situace, které nám nejsou úplně příjemné. Pokud takovou situaci zvládnete, nezapomeňte se odměnit. Dopřát si můžete třeba uklidňující koupel.
A rada na konec. I když z vás pravděpodobně nikdy nebude extrovert, který se cítí ve společnosti jako doma, nevadí. Užívejte si maličkostí a neberte věci příliš vážně. Jde především o to, abyste byli spokojení.
Přečtěte si také o emocionální inteligenci nebo o duševní hygieně.