Haló efekt – jinak jej můžeme nazvat také chybným prvním dojmem. Jak už název napovídá, vzniká při prvním kontaktu s neznámým člověkem na základě našich sympatií či předsudků. Čím je způsoben a dá se nějak ovlivnit? 

Haló efekt a psychologie

Termín “haló efekt” poprvé pojmenoval americký psycholog Edward Lee Thorndike. Jev připodobňoval ke svatozáři, kterou má neznámý člověk okolo sebe, a která tak zastiňuje jeho negativní stránky.

Dá se říci, že je to vlastně chyba ve vnímání druhých osob. Jde o to, že na základě jednoho určitého znaku hodnotíme člověka, aniž bychom znali jeho chování, osobnost či názory. Do těchto znaků patří vzhled, tón hlasu, gestikulace, výraz, upravenost, vystupování nebo postoj. Člověk tak druhou osobu chybně zařazuje do určité skupiny, aniž by ji lépe poznal. Důvodem je nedostatek informací. 

Haló efekt jako užitečný pomocník?

Možná vás napadne, k čemu je tedy haló efekt v běžném životě vlastně dobrý? Především šetří naší energii. Místo abychom přemýšleli a analyzovali konkrétní osobu podle většího množství informací, případně se s ní lépe seznámili, mozek nám raději rovnou nabídne hotový obrázek daného člověka na základě našich zkušeností nebo obecně vnímaných předsudků. Je to zkrátka jednodušší. Pokud bychom měli důkladně zkoumat každého takového člověka, kterého potkáme, bylo by to příliš vyčerpávající a navíc zbytečné.

Příklady haló efektu

Uveďme si pár příkladů pro lepší představu. Na fotce níže vidíte muže s brýlemi. Spousta lidí bude mít přirozenou tendenci o něm smýšlet jako o moudrém, a to jen díky brýlím. Tento muž ale vůbec nemusí být takový. Naopak může být přesným opakem.

Lidé nosící brýle často působí na ostatní moudře.

Podobným případem je mladá žena na obrázku, která se zdá být velice atraktivní. Většina z nás ji může vnímat jako nepříliš chytrou. Tento dojem opět nemusí být správný. Slečna může být například studentkou nebo pracovat na vysoké pozici.

Mladé ženy bývají často na základě svého vzhledu považovány za nepříliš chytré.

Sako, šaty nebo tepláky? I to hraje velkou roli

Důležité je také zmínit, že při posuzování lidí hraje velkou roli nejen vzhled ale i to, co tito lidé měli na sobě ve chvíli, kdy jsme se s nimi poprvé setkali. Pokud potkáme slečnu z druhého případu v šatech, budeme mít větší sklony o ní přemýšlet spíše jako o velmi atraktivní. Naopak, pokud si tuto slečnu představíme v saku nebo jiném formálním oblečení, pak na nás opět bude dělat trochu jiný dojem – bude na nás například působit více vzdělaněji.

Haló efekt, neboli první dojem tak může být celkem zrádný. Jak vidíte, záleží i na drobných detailech a po jejich změně na nás mohou druzí dělat úplně jiný dojem než předtím.

Pozor na podvodníky

Haló efekt nemusí být vždy pouze jen o utvoření chybného dojmu o druhých. Toho jsou si vědomi i podvodníci, kteří na základě psychologie tohoto jevu umí dokonale zmást ostatní lidi ve svůj prospěch. Proto se snaží udělat skvělý první dojem.

Ačkoli je vám logicky jasné, že člověku, kterého vidíte poprvé, nemůžete bezmezně věřit, často vás tito podvodníci dovedou zmást natolik, že uděláte věci, kterých byste se v normálním případě nedopustili. Na základě vašich sympatií k dané osobě tak můžete například prozradit cenné informace, kterých podvodníci využijí. Proto nepřehlížejte signály upozorňující na nečestné jednání, dejte na svou intuici a emoce.

Bohužel je tato situace často zmiňovaná především v souvislosti se seniory, kteří bývají velmi důvěřiví a v mnoha případech takovým podvodníkům naletí.

Jak se s haló efektem vypořádat?

I když se tomuto jevu nedá zcela zabránit, je dobré snažit se uvažovat racionálně. Osobně považuji za důležité nedávat hned na první dojem a sejít se opakovaně. Často se totiž stane, že ačkoli je první dojem úžasný, na druhém setkání můžeme zjistit, že tento člověk není tak úplně náš šálek kávy. Potom se stává, že si s druhým i přes počáteční sympatie nakonec nemáme co říci.

Nezapomínejme tedy, že první dojem může často klamat. Poznala jsem několik lidí, kteří mi na první pohled nebyli sympatičtí, ale později se překvapivě stali mými dobrými přáteli. Proto nesuďte lidi na základě prvního setkání. Nikdy totiž nemůžete vědět, co tento člověk momentálně prožívá.

Přečtěte si také o plnohodnotném a pestrém stravování nebo o běhu.