Láká Vás objevování nových zemí a kulturní šok berete jako něco, co k pravému cestování patří? Nemáte aktuálně dostatek času, ale přesto byste rádi v rámci prodlouženého víkendu viděli něco nevídaného? Pak je pro vás marocká Marrákeš ta správná volba!

Kouzlo města Marrákeš/Marakeš

Maroko je obecně považováno za zemi nekonečných možností. Můžete si zde užít několika týdenní dovolenou, kde se budete prohánět na koních po poušti, putovat po horách, užívat sluníčka u moře, nebo objevovat památky a seznamovat se s tamní kulturou. Stejně tak sem ale můžete vyrazit i v případě, že dovolenou máte již naplánovanou v jiné destinaci, ale přece jen si chcete zpestřit své běžné víkendy.

Skvělou zprávou totiž je, že letecké společnosti začaly poskytovat přímé lety do Marrakéše, které v průměru trvají pouhé 4 hodiny. Ano, přesně za tak krátkou dobu se dokážete téměř z práce dostat na jiný kontinent, zažít kulturní šok a zároveň načerpat trošku sluníčka, i když u nás zrovna sněží. Marrakéš poskytuje hned několik originalit, na které se při svém krátkém výletu můžete zaměřit.

Přečtěte si také článek o otužování nebo o tom, jak se zbavit roztočů.

1. Autentické ubytování v tradičním Riadu

Přemýšlíte o ubytování v hotelu, nebo naopak o využití služeb Airbnb? Na této dovolené opusťte své tradice a vyhledejte si pravý marocký Riad. Právě ten vám umožní vychutnat si tu ojedinělou atmosféru. Riady patří mezi typické marocké domy, které jsou součástí snadno přístupných i skrytých uliček. Jsou specifické nejen svou architekturou a nádherným prostředím, ale také vlastní oázou. Ta je v každém Riadu jiná – nejčastěji v podobě zahrady, fontány, jezírka či menšího bazénu, ale vždy se prokáže svou originalitou.


2. Historické centrum s orientálním náměstím Djemaa el-Fna

Centrum a jeho blízké okolí je typické svými drobnými uličkami, které jsou plné prodejců nabízejících různé druhy zboží. Na své procházce tedy narazíte nejen na oblečení, obuv a doplňky, ale standardem je také keramika, bižuterie či různé druhy orientálního koření.

V Marrákeši vedou téměř všechny uličky starého města, marockým názvoslovím staré mediny, přímo na náměstí Djemaa el-Fna. To je plné atrakcí a zážitků po celý den, ale svůj hlavní šarm získává převážně večer, kdy se rozvoní všechny stánky s jídlem a do práce se pustí pouliční umělci. I ti jsou zde poměrně netradiční – mimo kejklíře jsou zde běžně k vidění zaklínači hadů.

3. Islámská kultura a návštěva mešit.

Maroko patří mezi země s islámskou kulturou, proto zde můžeme namísto kostelů vídat mešity, kterých je v Marrákeši nespočetně. Nejznámější z nich je mešita Koutoubia, která se nachází přímo v centru města. Bohužel je ale pro nevěřící veřejnost nepřístupná. Určitě ale doporučujeme alespoň jednu z mešit navštívit a zažít její atmosféru – je jedno, kterou si vyberete, protože každá z nich je krásná, bohatě ozdobená a má své osobité kouzlo.

4. Marocká kuchyně a čerstvé ovocné i zeleninové šťávy

Jste milovníkem zeleninových a ovocných freshů? V tom případě si v téhle zemi velmi pochutnáte! Celý den můžete téměr na každém rohu narazit na stánky s čerstvým ovocem i zeleninou, kde vám přímo před očima umixují šťávu podle vašeho přání. Je nutné podotknout, že ceny za tuhle vitamínovou bombu jsou v porovnání s naší zemí mnohdy více než poloviční.

Tradičním pokrmem, který byste měli určitě v průběhu výletu ochutnat, je neodmyslitelně Tajine – dušený pokrm podávaný ve specifické keramické nádobě. Nejčastější a klasickou variantu tohoto pokrmu představuje kombinace masa a zeleniny s různou variací koření. V dnešní době ale existuje nepřeberné množství variant, takže si vybere skutečně každý. Pro vegetariány jsou v nabídkách dostupné i čistě zeleninové verze.

5. Návštěva originálních lázní Hammam

Máte rádi relaxaci a masáže? Pokud je vaše odpověď kladná, pak musíte jednoznačně navštívit jedny z pravých marockých lázní. Neočekávejte ale žádné jemné hlazení po zádech – pravé techniky jsou trošku tvrdší, ale o to víc účinnější. Celá procedura spočívá nejprve v umytí celého těla speciálním černým mýdlem, následuje peeling pokožky drsnější rukavicí a až poté zakončujete proces masáží. Některé techniky mohou být více bolestivé, ale výsledek skutečně stojí za to a vaše pokožka vám poděkuje.

A co dál…?

Přijde vám na jedno město prodloužený víkend zbytečně dlouhý? I pro tento případ máme připravený poslední tip, který váš čas vyplní. Jedná se o jednodenní výlet do pobřežního města Essaouira.

Zde si užijete nejen pláže a příjemných restaurací, ale také objevíte tajuplné uličky a památky dalšího marockého města. Cestou do cíle navíc můžete navštívit výrobnu arganového oleje a objevit další z kuriozit této země, kam jednoznačně patří kozy okupující arganové stromy. Tento výlet vám pomůže zorganizovat téměř každý schopnější provozní vašeho Riadu.