Téma netoxická domácnost nabírá mezi širokou veřejností na intenzitě. Pro mnoho domácností už je zkrátka důležité nejen co konzumuje, ale také v jakém prostředí. Toxicita výrazně ovlivňuje naše životy, aniž bychom vnímali dopad na naše lidské tělo okamžitě. 

Toxicita u vás doma

Toxicita je všude kolem nás. Od všech drogistických výrobků na umývání nádobí a povrchů v kuchyni až po zubní pasty a šampony na vlasy v koupelně.  

Často se opomíjí, že kůže je největší orgán lidského těla. Denně ho ale vystavujeme nepřirozeným aspektům, kterým statečně čelí. Myslete i na svou tělesnou schránku respektive na svůj obal.

Vonné oleje do koupele si lze vytvořit i doma.

Koupel si můžete dopřát i v přírodních olejích místo kupované chemikáliemi nabité pěny do koupele. Stejně tak různé oleje do vlasů a na tělo lze připravit zcela bezpečně v domácích podmínkách.

Nezapomínejte ani na to, že některé zdravotní problémy se pěstují dlouhodobě. I neléčený ekzém se zhoršuje, a pokud najdete příčinu, kterou často může být nevhodné používání úklidových prostředků, budete moci odnést léčivé masti plné kortikoidů zpět do lékárny. 

Netoxická domácnost a přechod k ní přináší mnoho benefitů, které oceníte především v dlouhodobém horizontu. Jednoduše je netoxická domácnost o tom více přemýšlet co a jak používáte.

Netoxické prostředky

Zdravý životní styl už dávno není jen o pestrém jídelníčku, pravidelném pohybu, kvalitním spánkovém režimu a snižování stresové zátěže. Nicméně pamatujte na skutečnost, že všechno souvisí se vším. Jinými slovy, nestačí dělat jen jedno a očekávat zázraky.

Prostředí, ve kterém žijete ovlivňuje vaše zdraví. Zamyslete se nad výrobky, kterým umýváte nádobí. Často je tam vyznačené, abyste jej nekonzumovali a vyvarovali se zásahu do očí a podobně.

Ale víte, že když umyjete talíř, tak zůstává část na nádobí? Oplachů byste museli udělat alespoň deset. Zároveň se nemusíte bát, že použití netoxických prostředků vás nezbaví všech nečistot nebo roztočů a bakterií v případě praní ložního prádla.

Jak se zbavit roztočů
Roztoče jsou nežádání hosté i vás v peřině.

Určitě vás napadne, že netoxická domácnost znamená další drahou záležitost v rámci vašeho rozpočtu. Šetříte své peníze v rámci rodinného rozpočtu, kde se dá a nakonec zjišťujete, že i prostředky na uklízení byste měli vybírat jinak.

Reklamy a upoutávací snímky v televizi slibují péči o vaše ruce a pokožku. Marketingové triky hýbou světem. Stejně tak, jako byste se měli naučit číst etikety na výrobcích, které konzumujete, stejně tak i etikety prostředků na mytí nádobí a povrchů v domácnosti.

První kroky k netoxické domácnosti 

Jak se říká – radikální změny nejsou nikdy potřeba. Není špatně, pokud se rozhodnete vypotřebovat jar na nádobí, ve kterém zbývá ještě bezmála půlka obsahu. Při příštím nákupu ale již můžete koupit netoxickou variantu.

V některých případech je spousta možností, jak vytvořit čistící prostředky ze základních věcí, které se již nachází u vás doma. Soda, kyselina citronová a ocet. Trio, které vás může při přechodu k netoxické domácnosti velmi nakopnout.

Usazený vodní kámen na dně konvice? Není potřeba kupovat předražené toxicitou nabité výrobky na zbavení vodního kamene. Správný poměr vody a octu a konvice bude jako nová!

Vyměňte postupně čistící prostředky za mnohem bezpečnější varianty.

I vy dámy zbystřete. Řasenky, rtěnky, pudry a make-upy. Pokud bez těchto zkrášlovacích prostředků nemůžete vyjít z domu, pak byste v drogerii měly sáhnout po těch přírodních kosmetických prostředcích. S úžasem možná zjistíte, že jsou dokonce levnější.  

A to je jen několik málo příkladů, kdy bezmyšlenkovitě saháme po výrobcích, které by s naším tělem neměly přijít do styku.

TIP: Pokud zakoupíte univerzální netoxický čistič a vymyjte obaly od jiných již spotřebovaných produktů, můžete ušetřit i odpad z plastů a peníze. Jeden z prostředků můžete pak rozlít v různém poměru s vodou a využít jej víceúčelově – na mytí skel a zrcadel, jako prostředek na kuchyňskou linku a nebo podlahu.   

Jaké značky mohu používat?

Znáte ten pocit na kůži po vydrhnutí celé koupelny do čista? Cítíte, že byste potřebovali novou pokožku? I to je velký benefit těch netoxických prostředků na uklízení.  Jsou šetrné a mnohem více přirozené lidskému tělu.

Pokud získáváte uvědomění, že je potřeba zlepšovat i prostředí, ve kterém žijete, pak jste na správné cestě.

Make-up
I líčidla mohou obsahovat nebezpečné toxické složky.

V průmyslu netoxických prostředků už se nabídka produktů rozšiřuje. Na trhu najdete pestrou paletu značek. Primárně opět sledujte složení. V případě nákupu této drogerie pak doporučuji prohledat e-shopy.

Kvalitní e-shopy nabízí srozumitelné informace i hodnocení ostatní spotřebitelů. Dokonce platí obdobné pravidlo jako u etiket potravin, ani čistící prostředek neobsahuje dvacet látek. Pak snadno zjistíte, jaký jar na nádobí je ten správný.