Určitě to znáte taky. „Tohle nemůžu vyhodit, to se můžeš ještě někdy hodit.“ Tahle věta by klidně mohla být považovaná za zaklínadlo moderní doby. Nutí nás totiž křečkovat často dávno nepotřebné věci zabírající místo. A v čím větším bytě bydlíte, tím více prostoru máte k hromadění. Jak z takového situace ven?

Následující řádky nabízí cenné tipy a rady, jak jednou provždy zatočit s kupením věcí ve vaší domácnosti. Bude to chtít spousty odvahy a odhodlání, jelikož vzdát se věcí, do kterých určitě zhubnete, nevhodných dárků a jiných bezcenností, není jednoduchý úkol.

Křečkování může být i nemoc

Zvyk je železná košile a s kupením věcí má problémy mnoho z nás. Za velkou louží existují pořady, které pomáhají lidem se těchto zlozvyků zbavit. Nenechte se zmást, křečkování věcí skutečně může být chorobou, která vyžaduje terapii.

Diegonův syndromem trpí lidé, kteří chorobně shromažďují věcí do takové míry, že ve svých domovech nemohou bydlet, neboť tam není k hnutí. Pevně doufám, že to není váš případ. Pokud patříte mezi ty, kterým je jen zkrátka líto vyhazovat věci, které jste dostali darem pak by pro začátek mohly stačit následující tipy.

Vyjasněte si pro a proti

Když stál Ross ze seriálu Přátele před těžkou volbou, zda bude dál bojovat o srdce Rachel, sepsal si list pro a proti. A mohl mít tisíce důvodu proč už nebude usilovat o vztah, ale jeden silný argument pro tyto tisíce proti naprosto převálcoval.

To že vám růžové tričko darem od kamarádky leží netknuté ve skříni, protože nenosíte růžovou je váš problém a nikoliv kamarádky. Tričko je ve skutečnosti třeba i pěkné, neobnošené a značkové, ale vy ho zkrátka nenosíte. Tři argumenty proti jednomu silnějšímu. Vy to tričko skladujete naprosto zbytečně. Zkuste také článek o tom, jak si roztřídit a zorganizovat šatník.

Neuspořádáné oblečení v šatní skříňce s poličkami.
V běžném životě točíte na nejvýš pár kousků oblečení.

Nekřečkujte doma věci, které jsou vám malé, velké anebo, že je vám jich líto. Existuje mnoho cest, jak nevyužívané věci předat dál, aby mohly spolehlivě posloužit někomu jinému.

A víte, kolik vás to stojí?

Při příštím nákupu se schválně zamyslete, jak moc utrácíte za věci, o kterých nejste přesvědčeni, že je potřebujete. Často jsou totiž nákupy impulzivním rozhodnutím. Do těchto šatů zhubnu nebo to je hezké, určitě tomu doma najdu místo.

V daný moment nezhubnete a nenajdete.

A pokud se vám podaří přebytečná kila shodit, tak opojeni svým úspěchem půjdete a budete si chtít koupit nový kousek jako odměnu za vaše úsilí. Rádi odměňujeme, a to je v pořádku.

Než půjdete příště nakupovat, zapřemýšlejte, zda by neexistovala lepší varianta pro váš rodinný rozpočet.

Oko za oko aneb kus za kus

Doslova nakupujeme věci na pomyslnou hromadu, která roste, jelikož téměř nic neubývá. Jednou za čas nás popadne amok a jdeme nárazově vyklízet skříně, poličky nebo šuplíky. Šetřete svou nejcennější komoditu a využijte svůj čas pro něco zábavnějšího!

Pravidlo kus za kus se dá popsat otázkou „kdopak půjde z kola ven?“. Až si příště půjdete koupit nový hrneček, tak jeden vyřaďte. Stejně tak s oblečením, botami a doplňky. Sami víte, co bude na úkor nového kousku zůstane upozaděno.

A co kdybych bydlel v garsonce?

Ano, co kdyby. Představte si situaci. Ze dne na den je vám řečeno, že veškeré věci z prostorného bytu s prostorem ve sklepě musíte vměstnat do malé garsonky o 30 metrech čtverečních.

Tohle není rada přestěhovat se do menšího, abyste se zbavili přebytečných věcí. Svůj byt si klidně nechejte.

Neuspořádaná hromada oblečení a jiných věcí.
Udělejte si pořádek ve věcech a s klidným srdcem vyhoďte ty, co nepotřebujete.

Jen se zamyslete a uvědomte si, že ve skutečnosti byste neměli tolik věcí ani kam uložit. V běžném životě ve skutečnosti točíte pravidelně nanejvýš několik kousků oblečení. Při ranní kávě pravidelně saháte po oblíbeném hrníčku a při psaní dopisů hledáte propisku, se kterou se vám nejlépe píše.

Proč mám vytřídit nepotřebné věci?

Pátý tip je spíše radou shrnující ty výše uvedené a celkově odůvodněné, proč byste skutečně neměli kupit věci v takovém množství. Celá idea nekupení věcí je totiž i v celkovém pořádku v domově. Méně věcí znamená méně náročný úklid.

V současné době, kdy jste odkázáni ve většině případů na home office určitě oceníte příjemnější prostředí. V uklizeném bytě bez zbytečností se budete cítit lépe. Snižujete riziko nezvaných návštěv jako jsou moli a roztoče.

Nikdo nerad otevírá zásuvku u pracovního stolu, ve kterém je vše jen ne pořádek a řád. Při prudším otevření šuplíku se navíc všechny psací potřeby, notýsky a sponky míchají víc a víc. Když pak něco hledáte, nemáte šanci to najít. A tak kupujete další věci, v domnění, že je nemáte.

Udělejte si pořádek ve svých skříních a docílíte zorganizovanějšího života. Při příštím otevření skříně na vás totiž nečeká sebe trýznitelský boj, že jste naprosto nemožní a neschopní.