Přerušovaný půst je velmi oblíbená stravovací metoda, jak zhubnout či si udržet štíhlou postavu. Pravidelné hladovění má na svědomí spousty jiných pozitiv než jen shazování nadměrných kil. Občasné hladovění například prospívá dlouhověkosti. Jak je to ale s negativy? Zda je přerušovaný půst ideální pro každého z nás a na co si dát pozor se dozvíte v tomto článku.

Co je to přerušovaný půst

Přerušovaný půst, vycházející z anglického pojmu „intermmitent fasting“ a hojněji známý pod zkratkou IF, je stravování je založené na časování jídel. V zásadě se jedná rozvržení jídel na dvě časová okna. Každý den po určitou dobu konzumujete a pak přichází období zvané okno hladovění – doba kdy potravu nepřijímáte.

Tento typ stravování je oblíbený především jako redukční metoda pro shazování nadměrných kilogramů, avšak přináší spoustu dalších zdravotních benefitů.

Tip: Pokud chcete rychle zhubnout, tak můžete vyzkoušet také keto dietu. Zde si můžete přečíst o tom, jak sestavit keto jídelníček na týden.

Zdravotní benefity přerušovaného hladovění

Jste-li zdravotně fit popřípadě máte zelenou od svého lékaře, měli byste vědět, že přerušované hladovění přináší mnoho benefitů. Ty se projevují jak v krátkodobém, tak dlouhodobém horizontu.

jablko-obmotané-měřicím-pasmem
Přerušovaný půst může pomoci s přebytečnými kilogramy.

Dlouhodobě může dojít ke snížení krevního tlaku, cholesterolu a celkového pocitu hladu. Kromě toho má IF pozitivní dopad na metabolismus – urychluje ho, což znamená rychlejší spalování tuků.

Pravidelným hladověním zlepšujete funkci mozku a stárnutí buněk, což jsou dva hlavní důvody, proč se přerušovanému půstu věnuje stále větší pozornost.

Máte-li stabilní hmotnost může přerušované hladovění podpořit i udržovat vaši dobrou kondici. Přerušovaný půst je ideální pro sportovce, ať už rekreační nebo vrcholové. Lidské tělo se umí velmi dobře adaptovat, a tak relativně snadno bude nenásilné změny brát za přirozené.

Pokud jste zvyklí snídat ihned po probuzení a jednou za čas se vám stane, že tento rituál nedodržíte, tělo může protestovat a dá vám to patřičně najevo. Zvyk jej pro něj železná košile.

Ale nemusí nutně znamenat, že jen proto, že je tento typ stravování moderní, že právě pro vás bude plně pozitivní. Vše má i svou stinnou stránku.

Pro koho není tento typ stravování vhodný

Pokud si nejste jisti zdravotním stavem, pak přerušovaný půst nemusí být pro vás. Pokud trpíte cukrovkou či máte potíže s krevním tlakem, pak se nejprve poraďte s lékařem.

Také děti, mladiství a lidé s poruchy příjmy potravy nebo jinými psychickými slabostmi by měli změnu v režimu konzultovat s odborníkem. Ženy by se měly také zaměřit na získání dostatečného množství informací. Menstruační cyklus je v různých fázích náročným procesem a u žen je potřeba s tímto počítat a stravovací režim tomu přizpůsobit.

hladovy-muz-livance-na-stole
Citlivost na hlad se může při dodržování přerušovaného půstu výrazně snížit.

Další omezení přerušovaného půstu se týká lidí, kteří trpí nedostatkem železa či jinými deficiencemi. Pokud je váš energetický příjem výrazně omezen, mohlo by docházet ke snižování hladiny železa a dalších důležitých látek pro náš organismus.

Přerušovaný půst je dobrým sluhou, ale špatným pánem. Dříve než začnete, i jako plně zdraví jedinci, s přerušovaným hladověním, zjistěte si dostatek informací a zvažte veškeré podmínky ve vašem životě.

Lidé pracující na směny nebo lidé s nepravidelným denním režimem mohou mít s nastavením takového režimu výraznější problém. Přerušovaný půst je založen na principu opakování pravidelného vzorce, tak aby tělo mohlo získat veškeré benefity.

Jaký typ přerušovaného půstu je pro mě optimální?

Přerušované hladovění má mnoho různých forem. Záleží zcela na vás, jaký typ přerušovaného půstu zvolíte. Vždy pamatujte, že volba druhu půstu by se měla odvíjet od vašeho aktuálního i dlouhodobého zdravotního stavu.

Přerušované hladovění 14/10 nebo dokonce 18/6?

Základními typy jsou půsty označované 14/10, 16/8 a 18/6. První číslo značí vždy počet hodin, kdy hladovíte respektive okno, ve kterém nepřijímáte potravu. Jinými slovy u čtrnáctihodinového okna berete v úvahu 8 hodin spánku. Pak například zvolíte variantu, že tři hodiny před spánkem a tři hodiny po probuzení nepřijímáte jídlo.

Další varianty fungují obdobně, jen je „hladové okno“ výrazně delší. Spoustu lidí volí variantu vynechání snídaně. Svůj den, co se týče jídla, tak startují až obědem.

Na základě vašeho zdravotního stavu, množství času a především sebeovládání si vyberte tu nejlepší variantu pro vás.

Už jste slyšeli o celodenních půstech?

Jinými typy půstu jsou hladovění celý den den, někdy označovaným jako 24/0. Tato varianta znamená, že od posledního jídla zůstanete 24 hodin bez přísunu živin.

Půst trvající více dnů už vyžaduje nutnou přípravu organismu. Byť plánované hladovění přináší benefity, je i tak určitou zátěží pro tělo především pak pro vaši psychiku. Po třech dnech půstu se zkrátka nemůžete pustit do svíčkové s šesti knedlíky a očekávat, že se budete cítit skvěle.

Sklenka-vína-na-stole
Sklenička vína do hladového okna nepatří, jelikož aktivuje trávicí šťávy.

Tělo má utlumené trávicí procesy, jelikož se soustředilo na procesy jiné. Postupným přidáváním nenáročného jídla jako jsou polévky, vývary a lehčeji stravitelná jídla dají vašemu tělu najevo, že je čas začít zase trávit.

Jak začít s přerušovaným půstem

Zcela určitě pomalu, s rozmyslem a nedrasticky. Pokud z nepravidelného režimu naskočíte do přísného režimu 20/4, nemůžete očekávat, že to půjde jako po másle.

Aplikujte změny pozvolna a pomalu. Posuňte večeři z osmého hodiny na sedmou a zjistíte, že to není takový problém. Nebo naopak snídani posuňte ze sedmé hodiny na osmou. Tak jak váš režim dovolí a tak jak ucítíte, že je to správné.

Pokud to s přerušovaným půstem myslíte vážně, doporučujeme vám navštívit odborníka na zdravý životní styl, který vám pomůže nastavit si režim přesně podle vašich potřeb a potřeb vašeho organismu. Může vám i zodpovědět otázky. Výběr takového odborníka je také potřeba dobře promyslet. Ne každý, kdo se za odborníka považuje, jím taky je.

Co ještě byste měli o přerušovaném půstu vědět

Přerušovaný půst je velmi individuální. Někdo se cítí lépe, když má pravidelně velkou snídani a pak už jen lehká jídla, někomu zase stačí posunout čas večeře aniž by cokoli měnil. Dejte na řeč svého těla.

Jakmile se rozhodnete přerušovaný půst začít praktikovat, nenechte se odradit po prvním týdnu, když máte hlad. Žádný začátek není jednoduchý, odměna však bývá sladká.

Důležitou poznámkou je, že přerušovaný půst se stává benefitem především pokud zvládáte minimálně základní pravidla zdravého stravování. Tělo potřebuje vitamíny a minerální látky. Pokud ve svém jídelníčku opomíjíte zeleninu a ovoce a ládujete se sladkostmi, pak benefity spojené s přerušovaným hladověním naprosto vymažete.

zdrava-zelenina-a-ovoce-ořechy
Do zdravého jídelníčku patří ovoce a zelenina.

Kvalitní strava je podmíněna příjmem kvalitních bílkovin, sacharidů a tuků podpořených vitaminy a minerálními látkami. Kvalitu v sušenkách zkrátka jen tak nenajdete.