Práce z domova se stala běžnou praxí v mnoha odvětvích, ať už z důvodu pandemie nebo z důvodu zvyšující se flexibility v pracovních podmínkách. Na první pohled může práce z domova působit jako ideální řešení–nemusíte trávit čas cestováním do práce, můžete si upravit svůj pracovní prostor podle svého vkusu a můžete si dokonce pracovat i v pyžamu! Avšak, jak se ukázalo, práce z domova má také své výzvy. Nedostatek komunikace s kolegy, snadná ztráta soustředění a nedostatek motivace jsou jen některé z nich. Proto jsme pro vás připravili 10 tipů, jak zlepšit svou produktivitu při práci z domova.
Vymezte si vlastní pracovní prostor
Jednou z častých hříšností bývá pracovat na počítači přímo ze své postele. Proč by taky ne? Je pohodlná a stačí si jen vzít počítač na klín či rozhodit pracovní dokumenty všude kolem sebe. Snažte se ale tomuto vyhnout. Vymezte si ve svém bytě pracovní prostor, ať už to bude kousek kuchyňské linky, kancelářský stůl nebo lavička na balkóně při čerstvém vzduchu. Ujistěte se, že vás nebude nic rušit. Když budete tento kousek svého domova využívat striktně jenom pro práci, už se při usazování dostanete do produktivní nálady a vlastní vina vám nedovolí prokrastinovat.
Slaďte rozvrhy všech členů v domácnosti
Může se stát, že vaše děti školního věku budou během pracovního týdne doma, ať už za to mohou prázdniny, nečekané ředitelské volno, nebo jejich nemoc. Pro rodiče, kteří musí pracovat, zatímco jsou také doma, to však může představovat značný zásah do jejich denního režimu a tím pádem i do jejich produktivity.
Pokud se ocitnete v tomto scénáři, je důležité stanovit jasný rozvrh pro celou rodinu, i kdyby to mělo znamenat jen na pár dní. Zvažte, jak byste mohli zkoordinovat své rozvrhy, abyste se přizpůsobili potřebám vašich dětí–možná jeden z vás pracuje ráno, zatímco druhý má pozdější denní směnu. Nebo můžete zvážit vstávání o hodinu dříve, abyste měli více času na práci, když je doma klid. To by vám mohlo pomoci ulevit od pozdějšího pracovního zatížení.
Vstávejte brzy
Jednou z velkých výhod při flexibilní časové době je to, že nemusíte vstávat brzy, jako do normální kanceláře. Ranní budíček má ale přesto i své výhody, které stojí za to zvážit, i pokud nejste zrovna ranní ptáče. Lépe si tím vytvoříte svoji pracovní rutinu, při které budete více produktivní. Nemusíte přitom vstávat nijak přehnaně brzy. Dejte si budík na osmou, nasnídejte se, převlečte z pyžama a o půl hodiny později se vrhněte do práce.
Zůstat celý den v pyžamu je další z lákavých návyků na home office, nicméně stejně jako u pracování z postele, i tato maličkost vás může brzdit. Při pohodlném a měkkém oblečení budeme obrazně pořád jednou nohou právě v posteli. Sedněte si proto ke svému pracovnímu stolu už normálně oblečení a sledujte, jaký rozdíl to udělá. I tato drobnost může napomoci k vytvoření funkční a udržitelné rutiny po celý týden.
Eliminujte všechna rozptýlení
Je lákavé dělat si kratičké pauzy každých 10 minut a listovat přitom na mobilu sociální sítě. Tento návyk a pocit, že nám pořád něco utíká, je ale snad naším největším nepřítelem. Vypněte si všechny nepodstatné notifikace a vymezte si přesně stanovený čas, kdy budete mobil kontrolovat. Spousta telefonů už má v nastavení „pracovní módy“, které vám používání telefonu, mimo základních funkcí, zablokuje, abyste se mohli více soustředit. To samé platí i s pracovními emaily, zkontrolujte je například hned ráno, a potom až v odpoledních hodinách.
Zůstaňte v kontaktu se svými kolegy
Při práci z domova vás může přepadnout pocit, že pracujete sami, což může vést k demotivaci. Ačkoli to může být pravda napovrch, nezapomínejte na své kolegy, kteří jsou ve stejné situaci a odvádí stejně skvělou práci jako vy. Je důležité si připomínat, že jste v práci, a telefonátem informovat šéfa nebo kolegy o svém pokroku či stavu projektu, na kterém pracujete. To vám umožní cítit se více propojeni s děním ve firmě a rázem vás přejde pocit, že jste na všechno sami. Pokud pracujete na volné noze, informujte své zákazníky o své práci, ptejte se jich na podrobnosti a udržujte s nimi pravidelný kontakt.
Vytvořte si na každý den seznam úkolů
Je velice snadné se cítit až příliš zahlcen pracovními povinnostmi a úkoly a nevědět, kde začít dřív. Proto může být dobrým nápadem začít svoji pracovní rutinu hned ráno tím, že si uděláte seznam úkolů, které je třeba splnit a postupně se jimi budete prokousávat. Je zcela na vás, zda si odbudete ty nejhorší hned na začátku, nebo naopak začnete zlehka a ty největší výzvy si necháte až na odpoledne.
Tak či tak, pověste si tento seznam ideálně na stěnu před sebou, abyste si mohli jednotlivé úkoly odškrtávat. To vám nejen posílí motivaci na nich postupně pracovat, ale na konci dne budete mít i dobrý pocit z kvalitně odvedené práce.
Multitasking je váš kamarád
Při práci z domova budete mít během dne na starosti další úkoly spojené s chodem domácnosti. Možná budete muset nakrmit a vyvenčit psa, umýt nádobí, vyprat prádlo a další. Abyste je zvládli, najděte si příležitosti k více úkolům najednou, kde to jen jde.
Potřebujete vstát od pracovního stolu a uvařit si další hrnek kávy v kuchyni? Cestou můžete zapnout automatický vysavač nebo při čekání na váš nápoj umýt pár příborů. Míříte do koupelny? Než se usadíte zpět k počítači, vyperte či pověste prádlo. Když si během těchto drobných odběhnutí vždycky najdete pár minut na vaše domácí práce, nebudete mít po skončení pracovní doby pocit, že vás čeká další směna při úklidu. Dávejte však pozor, aby vaše domácnost nesloužila jako důvod k prokrastinaci od vaší skutečné práce. Mějte na paměti své cíle a snažte se jich držet.
Připravte si jídlo předem
Doma se vždycky něco najde, tak proč se starat s připravováním oběda dopředu, že? Bohužel tento přístup ale často vede k tomu, že podnikáme výlety do kuchyně k ledničce každých pár minut a doplácí na to nejen naše produktivita, ale i snaha o zdravé stravování. Připravte si proto den předem zdravý oběd a klidně i nějaké svačinky, co vám dodají energii v průběhu dne. Na oběd si nezapomeňte udělat řádnou obědovou pauzu a přesuňte se od obrazovek dál, ať se opět cítíte odpočatí. Pokud nevíte, jak si svůj jídelníček zorganizovat, mrkněte na tento článek o meal preppingu.
Dodržujte přestávky
Nejde pracovat non-stop a pořád podávat skvělé výkony. Pokud chcete být opravdu produktivní, zvažte pravidelné přestávky a dopřejte své mysli (a tělu) čas na dobití energie. Každou hodinu se alespoň na pár minut postavte, dolijte si čerstvou vodu nebo se pomazlete s vaším pejskem.
Několikrát denně si udělejte také delší přestávky. Věnujte 20 minut hře s dětmi, projděte se s partnerem či domácím mazlíčkem nebo si promluvte s rodiči, abyste zjistili, jak se jim daří. Odpočiňte si na chvíli od práce, abyste mohli zase načerpat nové síly a vrátit se do ní s chutí. Dlouhodobý pracovní zápřah se sice může na první pohled jevit jako efektivní a produktivní cesta, ale často naopak vede k syndromu vyhoření.
Po zbytek dne omezte koukání do obrazovek
Když hned ráno sednete k počítači a strávíte u něj 8+ hodin, má to negativní dopad na vaše oči. Proto jim po zbytek dne dopřejte pauzu od nepříjemné záře obrazovky a zvolte odpočinek, který ho nezahrnuje. To ocení i vaše tělo a mysl. Změnit prostředí od svého pracovního prostoru, jít se projít ven či se aspoň protáhnout na vás bude mít osvěžující vliv, což se pozitivně projeví i na vašem spánku.