Pokud trávíte každý týden hodiny při vaření a nevíte, co si máte připravit na další den, meal prep může být řešením vašich problémů. Meal prep znamená plánování jídel a přípravu jídel na více dní v předstihu, aby se minimalizovalo množství času a úsilí, které musíte každý den vynaložit při přípravě jídla.

Jak meal prep pomáhá ušetřit čas i peníze?

Meal prep vám umožní ušetřit čas tím, že si v předstihu připravíte jídla na několik dní. Tím pádem nemusíte každý den připravovat pro sebe či celou rodinu tři jídla denně, ale navaříte si vše dopředu a po zbytek týdne se nemusíte o jídlo vůbec starat. Kromě toho vám tento způsob stravování umožní nakupovat potraviny výhodněji, protože můžete plánovat jídla na základě sezónních a nabídkových produktů.

V neposlední řadě s touto metodou ušetříte peníze, protože budete nakupovat pouze ty potraviny, které skutečně potřebujete. Sníží se vám tak množství odpadu, které byste jinak vyhodili, což jde ruku v ruce se zero waste trendem. Meal prep jistě ocení i lidé, kteří se snaží zhubnout, protože tak lépe kontrolují svůj jídelníček a vždy mají po ruce nachystané jídlo, takže se nemusí upínat k rychlému a nezdravému občerstvení.

Plánování jídel na celý týden

Jedním z klíčových prvků meal prep je plánování jídel na celý týden. Přemýšlejte o jídlech, která se vám líbí a která jsou vhodná pro několikadenní uskladnění. Zvažte také, jaké potraviny jsou sezónní a jaké jsou v nabídce, aby se vám podařilo nakupovat výhodněji. Nejprve si vytvořte rozvrh jídel na celý týden a poté podle něj nakupujte potřebné ingredience.

Rozmanitost je při této metodě důležitá – vyhněte se vyhoření z nudných jídel v polovině týdne.

Nákup potravin výhodněji

Při nákupu se držte stanoveného seznamu a nenechte se zlákat potravinami, které nepotřebujete. Zbytečně by se vám nejspíš stejně jen zkazily, protože do dalšího týdne moc čerstvých věcí nevydrží. Vaším přítelem jsou sezónní produkty, jako čerstvé ovoce i zelenina a nákup skladných potravin (rýže, těstoviny, fazole atd.) ve velkých, a tím pádem výhodných, množstvích. Velmi vám pomůže, pokud si zorganizujete skladovací prostory i s ledničkou tak, aby byla této metodě přizpůsobena. Ujistěte se, že na tyto potraviny máte dostatečně velké, vzduchotěsné nádoby a máte k nim jednoduchý přístup během vaření.

Příprava jídel na více dní najednou

Skutečná příprava jídel dokáže být zpočátku chaos, ale věřte, že už po měsící se už budete vědět co a jak a vaření půjde samo od ruky. Abyste ušetřili co ejvíce času, naučte se využívat své spotřebiče (především troubu) na několik věcí zároveň. Při čekání na jedno jídlo se pusťte např. do přípravy snídaní a všechno postupně sázejte do předem připravených krabiček. Užitečné je, když si jídelníček napíšete na ledničku, abyste věděli, po čem každý den sáhnout. Při vaření si můžete jednotlivá jídla odškrtávat pro větší přehled.

Příprava jídel v klidném volném dni a s rodinou je mnohem zábavnější, než hektické vymýšlení jídel ve všední den večer.

Závěr a tipy na úspěšný meal prep

Meal prep rozhodně stojí za vyzkoušení, ať už je vaše motivace ušetřit peníze, čas, mít větší přehled o tom, co jíte, či se snažíte omezit produkci biologického odpadu. Spoustu lidí ale po pár týdnech vyhoří, protože dělají několik základních chyb:

Každý den to samé

Příprava jednoho jídla namísto pěti je velmi ulehčující krok v procesu přípravy, ale je téměř garantované, že se vám to samé jídlo už po několika málo dnech zprotiví a vy stejně skončíte ve fastfoodu. Zkuste raději využít ty samé ingredience, ale pohrát si s kořením, omáčkami a přílohou, abyste se každý den mohli radovat z nového a zdravého receptu.

Nepodceňte plánování

Lidé, co už takto nějakou chvíli „krabičkují“, začínají být kolikrát až příliš jisti sami sebou a adbydou svůj rozvrh a následně i nákupní seznam. To mívá za následek, že buďto nenakoupí vše, co potřebují, nebo své vařící povinnosti odloží až na další den, kdy už nic nestihnou. Udělejte si raději na vaření čas, ideálně v neděli odpoledne, ať máte jídla co nejčerstvější. Zapojte celou rodinu a užijte si chvíle strávené spolu.