Ekologický způsob života a ohleduplnost k matce přírodě je v dnešní době velmi důležité téma. Je řada možností, jak být k přírodě ohleduplný a přispět tím k lepší, udržitelné budoucnosti.  Následující tipy se mohou hodit právě vám, pokud se chystáte přidat k hnutí zero-waste a docílit ekologického způsobu života.

Minimalizujte odpad

Velmi důležitým krokem je minimalizace odpadu. Je to minimum, o které se může pokusit každý. Koše na třídění opad by dnes měli být součástí každé domácnosti. Papír, kelímky od jogurtu a banánové slupky by neměly být pohromadě v koši na směsný odpad.  

Neplýtvejte jídlem

Druhým způsobem, jakým můžete planetě ulevit, je nekupovat zbytečně víc jídla, než spotřebujete. Pokud utrácíte peníze za ovoce, zeleninu a další potraviny, které nespotřebujete, okrádáte sebe a zároveň škodíte přírodě.

Šetřete vodou

Dalším problémem je plýtvání vodou. Vypínejte ji, když si čistíte zuby, nebo při umývání nádobí. Vodou se dá šetřit více způsoby. Máte zahradu? Pak není problém na ni umístit nádrž a sbírat do ní vodu, kterou využijete například při zalévání zahrady.

Volte ekologický způsob dopravy

Máte možnost se přepravovat na kole, pěšky nebo minimálně městskou hromadnou dopravou? Pak omezte používání auta. Ve velkých městech není prakticky potřeba, je řada jiných možností. Motivací vám může být i finanční úspora.

Šetřete energií

Dalším bodem je šetření elektrickou energií. Pořiďte si úsporné spotřebiče, žárovky, a pokud zrovna nepotřebujete svítit, zhasněte. Spotřebiče vypínejte ze zásuvky a na osvětlení využívejte denní světlo. Můžete se připojit k ekologické akci Hodina Země, kdy přesně na hodinu zhasnete veškerá světla v domácnosti.

Nahraďte chemii ekologicky šetrnými produkty

Používáním šetrně ekologických produktů a snížením používání chemie v domácnosti přírodě výrazně odlehčíte. Netoxická domácnost je zároveň výhodná i pro vaše zdraví.

Používejte obnovitelné zdroje

Pokud máte tu možnost, využívejte tepelné čerpadlo, kotel na dřevo, případně fotovoltaický systém pro ohřev vody. Ekologická řešení navíc přináší nižší provozní náklady. Nevýhodou je vyšší vstupní investice.

Založte zahrádku

Vlastní ovoce a zelenina výrazně sníží vaši ekologickou stopu. Nebudete je muset nakupovat v supermarketu, kam jsou dovážené neekologickým způsobem dopravy a navíc získáte čerstvé sezónní potraviny. Pokud bydlíte v panelovém domě, nebo zahrádkaření zkrátka není pro vás, můžete pravidelně chodit na farmářské trhy a podpořit tak místní pěstitele.

Snižte používání jednorázových výrobků

Nakupujte zbytečně jednorázové výrobky – plastové láhve, kávu v kelímku. Raději si pořiďte vlastní nádoby, do kterých si můžete vodu i kávu připravovat opakovaně, a brát si ji v této formě na cesty.

Staňte se členy místní ekologické organizace

Pokud se ve všem okolí nachází ekologická organizace, která se zabývá ochranou přírody a zapojuje se do akcí, při kterých se vysazují stromy nebo uklízí odpad, zapojte se. Zároveň zkuste šířit osvětu o ochraně přírody. O tématu mluvte a zároveň jděte příkladem.

Všechny tyto kroky nám pomohou být ohleduplnými k matce přírodě. Každý může snížit sám za sebe negativní dopady na životní prostředí.