Energetická krize se právě nyní skloňuje ve všech pádech. Cena elektřiny vzrostla do výšin a několik dodavatelů tento nápor neudrželo a padlo, což odnesli jejich zákazníci, kteří zoufale hledají dodavatele elektřiny, který by jim nabídl alespoň trochu ucházející ceny. Jak se bude vyvíjet energetika v budoucnosti a co bude naším zdrojem elektřiny?
Energetiku čekají obrovské změny. Klimatické změny jsou nepopíratelné a je to právě výroba elektřiny, která má na tyto změny obrovský vliv. Proto se ustupuje od takové výroby elektřiny, která by byla pro planetu zatěžující. Jde hlavně o uhlí, u kterého vznikají okamžité emise při výrobě.
Další důvod, proč je třeba přejít na jiné zdroje energie, je prostý, ropa, plyn, uhlí, či uran jsou neobnovitelné zdroje, které jednoho dne zkrátka dojdou. Zásoby neobnovitelných zdrojů se pouze odhadují, přesná čísla nelze získat, ale například podle určitých prognóz by zdroje ropy a zemního plynu měly dojít již za 60 let, což opravdu není kdesi v daleké budoucnosti.
Právě probíhající energetická krize přiměla mnohé z nás, aby se zajímali nejenom o to, zda mají distribuční sazbu d57d, nebo jakou, ale také odkud vlastně elektřina pochází, neboť právě zdroj energie výrazně ovlivňuje její cenu.
Velké objevy se nekonají
Bohužel, žádný zázračný objev toho, kde brát energii, nás zřejmě nečeká. Mnoho z projektů je totiž ve fázi prototypu, u kterého není dořešena celá řada návazných procesů a zůstává u zajímavého nápadu a experimentu, ačkoliv jdou do výzkumu a vývoje obrovské peníze.
Takovými nápady je ovládnutí jaderné fúze, která by mohla přinést lidstvu přinést nekonečný zdroj energie. Při fúzi dochází k uvolnění velkého množství energie jen tím, že se slučují dva atomy lehkých prvků do jednoho těžšího, fúze probíhá na Slunci, či dalších hvězdách, a to za působení velkého tlaku a teploty. Převedení těchto podmínek na Zemi je nesmírně těžké, výzkum je finančně náročný a není možný bez široké mezinárodní spolupráce.
Technologický pokrok by se měl týkat hlavně toho, že naše elektrospotřebiče by měly být stále úspornější a energie bychom měli spotřebovávat do budoucna čím dál tím méně. Dále bychom měli být co nejvíce soběstační a schopni si alespoň část energie obstarat sami bez služeb velkého dodavatele.
Decentralizace – mnoho zdrojů místo jednoho hlavního
Zatímco pro dnešní situaci je typická orientace na několik hlavních výrobců elektřiny, kterými jsou uhelné a jaderné, případně vodní elektrárny, do budoucna by mělo být zdrojů elektřiny mnohem více. Tento trend můžeme pozorovat již nyní. Solární panely najdeme na stále více střechách, prosazují se také mini větrné elektrárny.
Dalším způsobem, jak si vyrobit elektřinu doma, je pomocí tzv. bioplynové stanice, kdy se elektřina vyrábí z odpadu, který by jinak skončil na kompostu. Kromě elektřiny umožňuje bioplynová stanice vyrábět i teplo, či plyn třeba pro vaření. Již dnes je možné si bioplynku objednat domů jako ucelené řešení, které stačí jen sestavit. Podobných uživatelsky snadných řešení bude jistě přibývat. Odběratele elektřiny tak nebudou muset řešit, jakou mají distribuční sazbu, či rezervovaný příkon, elektřinu budou vyrábět podle svých představ a za ceny, které je nikterak nezruinují.
Přečtěte si také článek o zvlhčovači vzduchu nebo o tom, jak vydělat na internetu.