Léto klepe na dveře a spoustu z nás by se rádo dostalo do formy. Kde ale vzít motivaci k pravidelnému cvičení? Nezoufejte, motivace je něco, co se těžko hledá, ale jakmile vás nějaký sport chytne, je to už láska na celý život. V tomto článku vám přinášíme hned 10 triků, jak najít motivaci k pravidelnému cvičení a jak se držet stanoveného plánu. Tak jdeme na to?

Najděte si cvičení, které vás baví

Jste-li ve cvičení úplný žačátečník, může být zpočátku těžké najít sport, který vás bude bavit. Zeptejte se sami sebe na několik zásadních otázek. Co je můj cíl? Chci sportovat sám nebo preferuju společenské sporty? Co mi vždycky šlo nebo alespoň bavilo? Odpověďmi na tyto otázky zjistíte, jaký druh sportu vám bude nejvíce vyhovovat. Pokud hledáte společnost, možností jsou zábavné taneční, skupinové lekce nebo sporty jako volejbal či squash. Pro samotáře a introverty bude ideální možností jízda na kole v přírodě daleko od lidí nebo cvičení z pohodlí domova.

Stanovte si konkrétní cíle

Když přemýšlíme nad svými cíli do budoucna, je snadné se nechat unést vidinou ideálního já a mít tak na sebe velké nároky. Mít velké cíle, jako je uběhnout maraton nebo zhubnout 20 kg, je výborné, ale jejich dosažení trvá dlouho a mnoho lidí ztrácí motivaci jich dosáhnout, jelikož jim připadají až moc nereálné. pokud to tedy se cvičením myslíte vážně, stanovte si menší, dosažitelné cíle, ke kterým se snáz dopracujete.

Pokud byste rádi např. chtěli uběhnout onen zmíněný maraton a nemáte žádné zkušenosti s běháním, stanovte si nejdřív za cíl uběhnout 5 km v předem stanoveném čase. Jakmile dosáhnete tohoto cíle, můžete si stanovit další, složitější. Takto to funguje nejen s během a cvičením, ale klidně i s učením se jazyků nebo jakýmkoliv jiným cílem. Vždy bychom měli začínat menšími, splnitelnými úkoly. Když jich dosáhneme, získáme pocit úspěchu a můžeme si pak stanovit větší cíle, které nám dají více práce.

Vytvořte si plán

Každý správný cíl potřebuje svůj plán. Můžete si tak své usilí lépe rozložit do dní, kdy máte více času sami na sebe a zaměřit se tak např. na jednotlivé svalové skupiny, intervaly či dlouhé běhy. Plánování vám může pomoci i v jídle, tzv. meal prep, neboli krabičkov diea je skvělý způsob jak si hlídat nejen svůj jídelníček, ale pomůže vám ušetřit čas i peníze. Pokud si nejste jisti, jak by takový plán měl vypadat, mohou vám s ním pomoct mnohé aplikace zaměřené na cvičení v dalším kroku.

Cvičte s kamarády

Našli jste svůj ideální sport, máte konkrétní cíl i sestavený plán, ale i tak přijde den, kdy jste bez nálady, unavení z práce a poslední na co máte náladu, je jít sám cvičit. Najdete se v tom? Tak zkuste překecat svého kamaráda a domluvte se s ním na pravidelném cvičení. Nejen, že se to ve dvou lépe táhne, ale když víte, že už na vás někdo čeká, svědomí vám jen tak nedovolí se na sport vykašlat. Vzájemná podpora do vašich blízkých vám může dát do začátků potřebnou energii a motivaci do budoucích dní.

Nesoustřeďte se pouze na zevnějšek

Všichni chceme vidět co nejdříve důkazy toho, že naše snaha nepřichází vniveč. Bohužel, zdravý životná styl je běh na dlouhou trať a v průměru trvá alespoň měsíc až dva, než na sobě začneme pozorovat viditelné změny. Pohánět vás ale můžou i změny ve vlastním těle. Zkuste se na začátku vaší cesty nahrát a porovnat to s videem o měsíc později. Budete až překvapeni, o kolik jste se na jediný měsíc zlepšili, co vaše tělo nyní dokáže a kam jste se byli schopni dopracovat.

Cvičte pravidelně

Zdravého člověka neudělá jeden salát k obědu a čtyřhodinový trénink. Klíč ke zdravému a šťastnému životu je pravidelný pohyb a zdravá strava každý den. A přitom není třeba to vůbec přehánět. Mnohem účinnější je cvičit 20 – 30 minut každý (druhý) den, raději než se nechat zničit zdlouhavým intenzivním cvičením jednou za měsíc. S tím souvísí i připomínka nepřepálit začátek, což je častá začátečnická chyba nadšených noviců. Často ale tyto nárazové tréninky vedou k úrazům či nepříjemným zraněním a následné demotivaci z nedosažených cílů. Stanovujte si proto reálné cíle, nepřepalte začátek a buďte konzistentní. Toto jsou tři základní pilíře, na kerých potom můžete stavět dál.

Nezapomínejte na odpočinek

Pohyb nás celkem rychle chytí za srdce a po chvíli už nebudeme muset hledat žádné důvodi k motivaci, jelikož se na něj mudeme jednoduše těšit. I přes to bychom ale měli myslet na pravidelný odpočinek, při kterém naše tělo dostane šanci chytnout druhý dech a pořádně zregenerovat. Bez dostatečného odpočinku a kvalitního spánku jsou pak naše tréninky nejen ochuzeny o energii, která nám při aktivitě chybí, ale zároveň nejsou dostatečně efektivní, protože naše tělo z důvodu vyčerpání nezvládá správně tvořit svalovou hmotu nebo spalovat tukové zásoby. Zpočátku stačí cvičit např. obden, poté můžete navyšovat intenzitu i frekvenci.

spánek relax

Cvičte s aplikací

Někteří si to možná stále neumí představit, ale i aplikace na našem mobilu nám mohou s dodržením našeho cvičebního plánu znatelně pomoci. Spousta z nich vám vytvoří několikatýdenní plán na míru podle vaší fyzické aktivity, časových možností i konkrétního cíle. Chcete do léta shodit 10 kilo nebo vyrýsovat břicho do pekáče buchet? Není problém! Nezapomínejte se fotit, abyste svůj pokrok mohli porovnávat. Přehled nejlepších aplikací na cvičení najdete v tomto článku. Pokud chcete pomoci s tréninkovým plánem pro vaše běžecké cíle, klikněte sem.

Odměňte se

Lidé se často odměňují za významný počin, jako je dosažení vysněné váhy nebo zdolání významného sportovního cíle. V tomto případě je ta největší odměna pocit z překonání sebe sama a zasloužená pýcha, že jsme něco dokázali. Systém odměn nám ale může dobře sloužit i v průběhu našeho úsilí a být tak hnací motor, který nám dodá motivaci i v těch krizových situacích. Neváhejte se proto odměnit např. za kyždý týden pravidelného stravování i fyzické aktivity.

Abychom ale naše úsilí odměnami nesabotovali, vyhněte se proto odměnám v podobě zákusků a jiných nezdravých potravin. Místo toho se můžete zaměřit na své koníčky a koupit si například novou knihu, zajít na masáž nebo si zvednout náladu novým sportovním kouskem na sebe, díky kterému se budete těšit na cvičení zas o něco víc.

Závěrem lze říci, že ať už je vaším cílem cokoliv, cvičení a pravidelný pohyb by se měli stát částí vašeho života, stejně jako vyvážený jídelníček. Nemusí to být ale nudná povinnost, přizvěte k vašemu večernímu běhu kamaráda, pusťte si oblíbenou hudbu, nezapomínejte odpočívat a nebuďte na sebe příliš přísní. Každý z nás má své hříšné chutě, kterým někdy podlehne, nebo línou náladu, ve které se mu nechce nic dělat. Mávněte nad svými menšími nezdary rukou, dopřejte si je a naskočte s novou motivací zpět do svého plánu hned další den!