Bolesti zad, krční páteře, hlavy… Migrény, křečové žíly nebo nadváha… To všechno má na svědomí sedavé zaměstnání. Pracujete v kanceláři? Trávíte každý den mnoho hodin sezením nad dokumenty nebo u počítače? Snižte počet hodin strávených sezením na polovinu a zbavte se nepříjemných bolestí i těch pár kilo navíc, který vám nedají spát.
Časté zdravotní komplikace spojené se sedavým zaměstnáním
Dlouhé sezení je spojeno s řadou zdravotních obtíží. Při častém a dlouhodobém sezení trpí především vaše páteř a svalové skupiny na ni napojené. Kancelářská práce bývá i viníkem vysokého tlaku, kardiovaskulárních onemocnění, křečových žil nebo obezity. Mezi nejčastější zdravotní komplikace spojené se sedavým zaměstnáním patří:
- bolesti zad a hlavy,
- Cervikokraniální syndrom,
- otoky a bolesti nohou,
- vysoký krevní tlak,
- syndrom karpálního tunelu,
- rozostřené vidění a zhoršení zraku,
- zvýšení tělesné hmotnosti,
- hemeroidy.
Pokud nechcete měnit práci, tak alespoň změňte své návyky a více se při práci hýbejte a dávejte si pauzy na procházky.
Vyměňte práci vsedě za práci vestoje
Bolí vás záda, hlava, oči? Pak vyměňte práci vsedě za práci vestoje. Pořiďte si výškově nastavitelný stůl a střídejte pracovní pozice přesně tak, jak vám bude vyhovovat.
Přínosy práce vestoje
Prací vestoje se můžete zbavit zmíněných nemocí i dalších negativních dopadů na vaše zdraví. Stáním při práci ulevíte své páteři a odbouráte bolesti hlavy i zad. Zároveň posílíte řadu důležitých svalů, což vede k lepšímu držení těla.
Oproti dennodennímu sezení podporujete spalování energie a prospěje to i vašemu zažívání. Kromě toho práce vestoje přináší i další výhody, jako je například zvýšení pracovního výkonu, snazší a intenzivnější koncentrace na zadaný úkol nebo lepší organizaci práce.
Jak správně pracovat vestoje?
Pokud se chystáte začít s prací vestoje, jděte na to postupně a zbavit se špatných návyků. Vaše tělo si potřebuje na nový způsob práce pomalu navyknout. Proto pravidelně střídejte práci vestoje a vsedě. Stejně jako sezení, tak i dlouhodobé stání totiž může způsobit nepříjemné bolesti zad. Navíc při něm dochází ke statickému zatížení končetin a k únavě kloubů a chodidel.
Nezapomeňte si uzpůsobit pracovní místo tak, aby bylo připravené pro obě varianty – pro práci vestoje i v sedě. Také je důležité mít při práci vestoje správnou obuv umožňující pohyb nohy včetně prstů. Pořiďte si ergonomickou pěnovou podložku s masážními výstupky. Speciální povrch rohože bude nutit vaše chodidla k mikropohybům, které zajistí lepší prokrvení a neustálou miniaturní svalovou aktivitu.
A jak nejlépe stát?
Odborníci doporučují pravidlo 20 : 8 : 2. V rámci půlhodinového úseku vystřídáte dvacet minut sezení (s optimálním držením těla), osm minut stání a dvě minuty v pohybu, například při protahování nebo při chůzi. Během práce vestoje stůjte správně a soustřeďte se na to. Stůjte rovnoměrně na obou chodidlech, kolena mějte lehce povolená, břicho zpevněné a ramena směřujte směrem dolů od uší.
Tip: Zkuste také posílit střed těla.
Správná výška stolu
Při práci vestoje, ale i v sedě, se zaměřte na správnou výšku pracovní desky. Ta by vždy měla být v takové výšce, abyste při položení rukou na stůl svírali v loktech přibližně pravý úhel.
Výběr vhodného polohovatelného stolu
Výběr vhodného polohovacího stolu je pro práci ve stoje naprosto zásadní. Polohovatelný stůl by měl být především stabilní a maximálně odolný. Při jeho výběru zvažte rozměr pracovní desky, způsob ovládání, možný rozsah nastavení výšky pracovní desky i částku, kterou jste za něj ochotni zaplatit. V případě ovládání můžete vybírat ze tří kategorií:
- mechanicky ovládané stoly na kliku,
- mechanicky ovládané stoly s písty,
- elektricky ovládané stoly s elektromotory.
Polohovací stoly jsou skvělou volbou do velkoprostorových kanceláří i domácích pracoven. Díky řadě benefitů se s oblibou používají v architektonických studiích, ateliérech, coworkingových centrech i dalších prostorách. Pořiďte si je i vy.
Přečtěte si také o cvičení tabata a o podpoře růstu vlasů.