Bolest zad je jedním z nejčastějších zdravotních problémů, kterými lidé trpí. Občas za ní stojí závažnější onemocnění či následky úrazu, ale paradoxně nejčastěji si za bolest zad mohou lidé sami. To je ovšem dobrá zpráva. Pokud se zbavíte špatných návyků a činností, zbavíte se často i bolesti zad. 

1.      Nedostatek pohybu 

Velmi často příčinou bolesti zad je nedostatek pohybu. Pokud není zádové svalstvo řádně vyvinuté, přestává stačit na podporu páteře, a kvůli tomu nás bolí záda. Proto je velmi důležité najít si čas na sport, či alespoň na domácí cvičení, abychom naše zádové svaly udrželi v kondici.

Doporučuje se cvičit pravidelně alespoň 20 minut denně. I krátké protažení po ránu může udělat divy, proto se snažte si z cvičení udělat rituál. Samozřejmostí by mělo být co nejvíce pěší chůze. 

2.      Příliš intenzivní cvičení

Ani druhý extrém zádům příliš neprospívá. Zejména pokud jsme se dlouho nehýbali, a najednou se pustíme do náročného cvičení, dostanou se naše svaly do šoku a mohou se zablokovat. Zablokované svaly tlačí na páteř a opět nás bolí záda. I k cvičení je třeba postupovat s mírou a zátěž zvyšovat postupně. 

Pokud začínáte s tréninkem po delší době nebo jste nikdy pořádně necvičili, doporučuje se poradit se s odborníkem – buď osobním trenérem nebo fyzioterapeutem, v závislosti na druhu a intenzitě cvičení. 

3.      Nesprávné sezení při práci

Pravděpodobně nejčastějším důvodem bolesti zad je v dnešní době špatné sezení u počítače. Velké množství lidí pracuje dnes v kancelářích či na home office, ale málokdo ví, jak vypadá zdravé sezení u PC.

Pojďme se tedy podívat, jaké známe zásady zdravého sezení u PC:

  • Záda i krk by měly být pevně podepřeny. Žádné sezení na pohovce během home office!
  • Monitor by měl být ve správné vzdálenosti od očí. Nejlépe 40 až 70 centimetrů.
  • Myš a klávesnice by měla být v dostupné vzdálenosti, abychom se nemuseli předklánět, když je používáme.
  • Vrchní část desky stolu by měla být v úrovni loktů.

Pokud náš zaměstnavatel nemyslel na zásady ergonomie práce v kanceláři už při jejím zařizování a vybavování, máme bolest zad téměř zaručenou. To samé platí i pro naši domácí kancelář. Naštěstí můžeme naše pracovní prostředí snadno upravit.

Nejlepší je samozřejmě výměna nevyhovujícího nábytku za nový, ale možné je i zaměřit se na nejrůznější ergonomické pomůcky, které nám pomohou zlepšit pracovní prostředí i při menším rozpočtu. Těmi mohou být různé podložky pod nohy nebo ergonomické sedáky na židle, podložky zápěstí pod myš nebo klávesnici, ale také speciální psací potřeby uzpůsobené pro zdravé psaní.

4.      Špatný postoj a držení těla

I při chůzi nebo fyzicky náročnějším zaměstnání si můžeme způsobit bolest zad. Pokud se při chůzi hrbíme, často skláníme hlavu či celé tělo, dochází k vytlačení plotének směrem k míše a nervům. To má za následek bolest zad, která může přerůst v chronickou variantu.

Velkým nešvarem jsou špatně nošené kabelky či pánské brašny přes rameno. Pokud je nosíme stále na stejném rameni, tlačíme ho neustále dolů, a to se projeví jak na svalstvu, tak na tvaru páteře. Pokud vědomě nebudeme ramena střídat, a budeme dlouhodobě zatěžovat jenom jedno, může to vést až ke skolióze.

Důležitá je také váha. Pokud nosíme kabelku nebo brašnu opravdu pravidelně, neměla by vážit více než 3 kilogramy. V takovém případě je lepší investovat do pohodlného batohu s vypolstrovanými zády a pohodlnými popruhy na nošení. 

Dlouhodobé problémy nepodceňujte

Kromě správných návyků, cvičení a držení těla, může pomoci také pravidelné saunování nebo masáže (pokud je provádíte doma, je lepší si nejdříve přečíst něco o tom, jak správně masírovat a jaké pomůcky k tomu lze využít). 

Pokud vás ovšem záda bolí dlouhodobě, nepomáhá změna návyků ani zařazení pohybu a protahování, neodkládejte návštěvu odborníka. Objednejte se k lékaři nebo fyzioterapeutovi. 

Zkuste také článek o nejčastějších chybách při běhu nebo o tom, jak přejít z chůze do běhu.