Přemýšlíte, kam vložit své naspořené peníze? S aktuální nepříznivou situací na trhu a závratně rostoucí mírou inflace se zvyšuje zájem o “netradiční” investice. Mezi ty patří i investice do hodinek. Ale je reálné investovat právě do hodinek? A pokud ano, do jakých se to opravdu vyplatí?

Hodinky nejsou jen užitkový předmět nebo luxusní šperk, ale také skvělá možnost pro investování. stát se sběratelským kouskem, jehož cena léty roste.Chcete na hodinkách vydělat pořádnou sumu? Pak za ně musíte i hodně utratit. Čím vyšší částku do hodinek investujete, tím lépe je pravděpodobně později prodáte. Počítejte ale s tím, že se jedná se o dlouhodobou investici, jejíž zhodnocení může přijít až za několik desítek let.

Jaké hodinky se vyplatí nakupovat? 

Investovat se vyplatí především do limitovaných edic, tedy kolekcí s omezeným počtem kusů. Čím méně hodinek bylo vypuštěno do světa, tím vyšší investiční hodnotu budou mít. Pokud jsou hodinky označeny pořadovým číslem, je více než pravděpodobné, že se jedná o sběratelský kousek. Sázkou na jistotu jsou také hodinky z drahých kovů. 

Pokud hledáte nadčasové hodinky s hodnotou, porozhlédněte se především po kouscích s mechanickým pohonem. Právě ty jsou pro sběratele daleko více atraktivní. U mechanického pohonu totiž platí, že čím je složitější, tím má vyšší hodnotu. Můžete se vydat i po stopách vintage hodinek. Exkluzivita starých kousků je dána nejenom tím, že byly vyrobeny v malých sériích, ale i tím, že jich je už jen málo v opravdu dobrém stavu. 

Při investici záleží také na značce

Při investici do hodinek záleží také na značce. Nejznámějším příkladem vhodné investiční značky jsou hodinky Rolex. I přesto, že tato značka vyrobí a prodá přes milion kusů ročně, se stále jedná o velmi dobrou investici. Jde totiž o hodinky, které mají skvělou image, jsou komplexní a nadčasové. Vždy se najde někdo, kdo bude mít zájem Rolexky odkoupit.

Dalšími hodinkami, do kterých se vám vyplatí investovat, jsou hodinky značek Omega, Patek Philippe, Audemars Piguet nebo Breitling. Právě tato značka zažívá pod novým vedením jakousi renesanci. Nejžádanější modely od těchto značek jsou ale dlouhodobě nedostupné. Pokud máte o nějaký zájem, musíte se dostat na pořadníky. Ty se navíc neustále prodlužují.

V případě, že byste chtěli investovat spíše do tuzemské značky, podívejte se po hodinkách značky Prim. Ty se v Novém Městě nad Metují vyrábí už od roku 1946. O staré primky je dnes nevídaný zájem. Například Prim Orlík, kterých se v roce 1965 vyrobilo jen 300 kusů, se dnes v dobrém stavu prodávají v řádech statisíců korun.

Na co si dát při koupi hodinek pozor?

Kromě bezchybného vzhledu je potřeba zkontrolovat technický stav hodinek. Pro sběratele je samozřejmostí prvotřídní péče o hodinky. Proto by váš vybraný kousek měl absolvovat pravidelné prohlídky u hodináře, který zaručí, že budou ve funkčním stavu i po několika desetiletích. Velký pozor si dejte na falešné hodinky. Před nákupem si vždy ověřte pravost kupovaného kousku. Nechte si ukázat certifikát i další důležité dokumenty ověřující pravost daných hodinek. 

Přečtěte si i o zásadách bezpečného půjčování a o cestě investování.