Teploty klesly pod bod mrazu, na rybnících se tvoří led a za okny nám na parapet dopadají první sněhové vločky. Zima k nám letos dorazila o něco dříve a my tak máme skvělou příležitost prozkoumat neobyčejné krásy naší země, které vyniknou nejvíc právě v tomto období. A věřte nebo ne, u některých se i zahřejete! Jaká jsme vybrali nejkrásnější místa v ČR v zimě? Pojďte se s námi podívat!
Nejkrásnější výlety v zimě
Aby vám svařák či čaj se štrůdlem chutnal, tak je třeba protáhnout kosti. Skvělý způsob může být výlet na jeden z našich tipů. Bohatě vám k tomu postačí pohorky a vhodné outdorové oblečení.
Pustevny
Mezi tipy na zimní výlety musíme jednoznačně zařadit Pustevny! V této krásné lokalitě vám jeden den stačit nebude. Pustevny, pojmenované po poustevnících, kteří zde kdysi žili, se nachází ve výšce 1018 metrů a srdce všech návštěvníků si získaly nejednou atrakcí. Jednou z těch nejznámějších jsou dřevěné stavby v lidovém slohu od známého architekta Dušana Jurkoviče, hýřící barvami i architektonickými prvky.
Při cestě na horu Radhošť nemůžete minout žulovou sochu Radegasta, pohanského boha, kterému slovanští předkové chovali velkou úctu a nosili mu mnohé dary. O působivé výhledy nad korunami stromů se zase postará velmi povedená Stezka Valašska.
Pulčínské ledopády
Zlínsko se může pyšnit mnoha krásami, tato však patří k těm nejúchvatnějším. Přírodní rezervace Pulčínské skály – Hradisko totiž v zimě nabízí unikátní podívanou. Díky vzácně se vyskytující sněžné řase zde můžeme najít až 4 m velké ledopády, které jsou zbarvené do hnědých, červených a oranžových odstínů. Největších rozměrů dosahují kvůli častým oblevám a následnému mrznutí na přelomu února a března. Z místní stejnojmenné osady Pulčín vede cesta, která vám zajistí nejeden malebný pohled na zimní krajinu.
Vrch Boreč
Dalším naprostým unikátem, kterým se Česko může pyšnit, je horký kopec Boreč u Lovosic v Českém středohoří. Ten má totiž vulkanický původ, a ačkoliv skutečnou sopkou nikdy nebyl, díky rozsáhlému systému puklin z něj v zimním období uniká hřejivá pára, jež může tvořit teplotní rozdíl s okolím až 20 stupňů. Nikdy nezamrzajícího vrcholu využívají i teplomilné rostliny, jako například borečka vzácná, pojmenovaná právě po zdejší lokalitě. V létě naopak únik páry představuje příjemné ochlazení během parných dní.
Praděd
Pojmenovaná podle místního mýtického strážce Jeseníků, tato hora je nejvyšším bodem Moravy a její průměrná celoroční teplota nepřesahuje 1 °C! Počasí je tu velmi nevyzpytatelné, během několika minut můžete zažít sněhovou vichřici i poklidné bezvětří. Na samém vrcholu vás potom přivítá vyřezávaná socha děda Praděda a televizní vysílač o výšce 162 metrů, odkud za dobré viditelnosti můžete dohlédnout na Sněžku, Radhošť nebo i Malou Fatru na Slovensku. Na cestu si nezapomeňte zabalit horký čaj spolu s vydatnou a zdravou svačinou.
Hrad Kašperk
Doslova pohádkový výlet je v zimě na zasněžený hrad Kašperk, kde se popletený anděl Petronel snažil napravit jednoho hříšníka v dnes již kultovním vánočním filmu Anděl Páně. Hrad byl postaven již ve 14. století Karlem IV. a stále se pyšní titulem nejvýše položeného královského hradu v Čechách. Zatímco v létě můžete na nádvoří zhlédnout divadelní inscenace spolku Kašpar, v zimě vám Kašperk nabízí unikátní prohlídky na téma starých vánočních tradic a obyčejů spjaté se Šumavou.
Rozhledna Žalý v Krkonoších
Krkonoše jsou rájem běžkařů, krásné výlety ale rozhodně nabízí i pro turisty. Vydejte se třeba na jedinou kamennou rozhlednu v těchto horách, kterou nechal postavit už v roce 1892 hrabě Jan Harrach. Za dobré viditelnosti se z vrchu naskýtá okouzlující výhled na Sněžku, Černou Horu nebo Medvědín. Z měst pak budete mít jako na dlani Hradec Králové, Turnov nebo dokonce i Prahu. K rozhledně vás pohodlně doveze lanovka ski areálu Herlíkovice, nebo se k ní můžete sami vydat od Benecka po červené trase. Odpočinek od většího množství lidí tak na této procházce může znamenat skvělou duševní hygienu.
Lysá hora
Tato 1324 metrů vysoká kráska inspirovala už Petra Bezruče k napsání jeho básnické sbírky Slezské písně. A není se čemu divit. Jedná se o nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd a Těšínska a místní příroda nabízí velkou rozmanitost v podobě pseudokrasových jeskyň, hojných skalních útvarů i menších vodopádů na potoce Satina. Jde o jedno z nejchladnějších a největrnějších míst v České republice, celou zimu se tu kulminuje sněhová přikrývka, která obvykle přesahuje 2 metry. Sníh se kolikrát drží až do května a není výjimkou, že občas napadne i v červenci nebo srpnu.
Jeskyně Víl
Skutečně úchvatnou zimní podívanou můžete spatřit nedaleko Kyjova v Českém Švýcarsku, kde si ji pro vás každoročně chystá Jeskyně Víl. Řeka Křinice tu totiž v podzemních prostorách skalního převisu tvoří rampouchy všech velikostí, tzv. ledové záclony i spoustu dalších útvarů. Prostory jsou volně přístupné po celý rok, v zimním období je doporučeno místo navštěvovat s čelovkou. Nejbližší zastávka je ve vesnici Krásná Lípa, zhruba 6,5 km od jeskyně.
Pokud rádi sportujete a trávíte čas v přírodě, přečtěte si také o běhání.