Kopřivy rostou všude okolo nás. Jsou brány jako plevel a často se jich snažíme zbavit, a dostat je z našich zahrad. V přírodě se jim vyhýbáme, abychom se nepopálili. Zatímco je ale přehlížíme, ve skutečnosti jde o přírodní poklad.

Kdy a jak se sbírají kopřivy na čaj?

Nejvhodnější doba ke sběru kopřiv je od začátku dubna do konce května. Najít se dají prakticky všude. Sbírejte ty v přírodě a používejte rukavice, abyste se nepopálili. Vybírejte mladé, menší lístky bez kazů. Naopak se vyhýbejte rostlinám u silnice, ty obsahují mnoho dusičnanů a špíny. Ve výsledku by nám nebyly velkým přínosem.

Kopřivový čaj

Na jaře chutná čaj z čerstvých listů nejlépe. Připravte si hrnek, nasypte do něj dvě lžičky listů z mladých kopřiv a zalijte vroucí vodou. Nechte 10 minut louhovat, a sceďte. Můžete ho vypít ihned, nebo nechat mírně vychladnout.

Jak často a v jakém množství čaj pít?

Nápoj popíjejte maximálně dvakrát denně, a nejdéle po dobu tří týdnů v kuse. Jde o jednu z nejsilnějších bylinek, která při dlouhodobém a častém popíjení může více ublížit než pomoct. Ideální doba k pití čaje je ráno nalačno. Stejně tak by se nemělo jednat o jediný nápoj, který přes den pijete, a to ani při očistné kúře. Pro doplnění pitného režimu je vhodná čistá voda, nebo voda s citrónem. Když si budete chtít kopřivovou kúru zopakovat, dejte si nejméně měsíc pauzu.

Blahodárné účinky

Kopřiva je léčivka, která má řadu pozitivních účinků na naše zdraví. Obsahuje mnoho prospěšných látek jako je vitamín A, K, B2, B6, B1, železo, vápník a hořčík. S čím vším nám může pomoct?

  • Pomáhá při chudokrevnosti, podporuje tvorbu červených krvinek
  • Pozitivně působí na záněty močových cest
  • Snižuje bolest kloubů
  • Má antialergické účinky
  • Snižuje hladinu cukru v krvi
  • Podporuje trávení a hubnutí
  • Využívá se k očistě organismu

Pomocník při hubnutí

Tyto bylinky mají na hubnutí výrazný vliv. Často se používá kopřivový čaj na odvodnění, působí totiž močopudně a pomůže tělu zbavit se přebytečné vody. Při tomto typu očistné kúry můžete kopřivový čaj popíjet až třikrát denně. K hubnutí nebude samo o sobě stačit pouhé popíjení kopřivového čaje, je nutné zařadit i adekvátní pohyb a udržovat zdravý životní styl.

Na co si dát pozor

Kopřivu neužívejte v době těhotenství ani při kojení. může způsobit podráždění žaludku, případně zánět dutiny ústní. Při dlouhodobém užívání může kopřiva přispět k poškození ledvin. Neměla by se kombinovat se železem, jelikož zhoršuje jeho vstřebávání. Při dodržení základních pravidel vám ale bude skvěle sloužit, a pomůže s hubnutím či jarní očistou.