Nedostatkem vitamínu D trpí více než polovina z nás, obzvláště pak ženy. To má za příčinu spoustu negativních účinků na naše zdraví i psychickou pohodu. Zjistěte, jak si tuto makroživinu doplnit přírodním způsobem a zatořit tak s pocitem únavy i letargie! Kromě slunečního záření ho získáváme například z ryb nebo vaječných žloutků, a z některých mléčných výrobků.

Jakou funkci má vitamín D v těle?

Jde o vitamín rozpustný v tuku, který má na tělo komplexní účinky. Hraje významnou roli v boji proti infekci a zánětu, podporuje celkově imunitní systém a je nepostradatelný pro správnou tvorbu kostní tkáně. Pomáhá také snížit riziko rakoviny, osteoporózy a hypertenze.

Jak dojde k tomu, že ho máme nedostatek?

Nedostatkem vitamínu D jsou nejvíce ohroženi vegani. Přijímáme ho totiž často v potravinách jako jsou ryby, tresčí nebo hovězí játra, mléčné výrobky a vaječné žloutky. Výhodou je zaměstnání, které vám umožňuje trávit čas venku, jelikož sluneční paprsky jsou dalším významným zdrojem. Avšak i o ty je v zimním období nouze. Jaké mohou být další příčiny nedostatku vitamínu D?

  • Obezita
  • Tmavší pleť
  • Snížené vstřebávání živin z důvodu nemoci
  • Vyšší věk
  • Chronické onemocnění ledvin nebo jater

Negativní projevy

Jak se projevuje nedostatek vitamínu D? Deficit nemusíte poznat hned, ale klidně až po letech. Mezi příznaky patří:

Častá infekční onemocnění

Pokud máte nedostatek vitamínu D, můžete trpět na častější respirační onemocnění. Když nastoupí chřipková epidemie, a vás pokaždé dostane hned na začátku, zjistěte si, zda nedostatkem netrpíte.

Bolesti kostí a svalů

Cítíte svalovou únavu, nebo trpíte na chronickou bolest? I to může být příčinou. Častokrát stojí dokonce i za silnými růstovými bolestmi.

Únava

Jste stále unavení, chybí vám energie a nejradši byste jen odpočívali? Tato silná únava může být také jedním ze zásadních projevů nedostatku tohoto vitamínu.

Zhoršené hojení ran

Vitamín D je klíčový pro proces hojení ran a tlumení zánětu. Lidé, kteří mají jeho deficit se často pomalu zotavují a měli by ho pravidelně doplňovat.

Deprese

Mrzutost, deprese a další nepříjemné stavy také patří k příznakům. Tato makroživina totiž zvyšuje produkci chemický látek v mozku, jako je například serotonin – proto pak můžete být melancholičtí a smutní.

Ztráta vlasů

Výrazné vypadávání vlasů, zvlášť u žen, může být zapříčiněno nedostatkem živin. Čím vyšší jsou hladiny vitamínu D, tím nižší je ztráta vlasů.

Jak navýšit vitamín D v těle?

Abyste se projevům nedostatku vitamínu D vyhnuli, je nutné ho doplnit. A to formou doplňků stravy, sluncem a kvalitním jídelníčkem. Při vážném deficitu vám lékař může doporučit i injekce, při méně vážných stavech si vystačíte s běžnými doplňky stravy. Dostatek vitamínu D si můžete zajistit pravidelným pobytem na slunci a potravou, která obsahuje ryby, játra, mléčné výrobky a žloutky. Pokud jíte dostatek pestré stravy, udržujete zdravý životní styl, chodíte na slunce a nemáte nadváhu, deficitem tohoto vitamínu se trápit nemusíte.