Stres je nepříjemná věc, se kterou se v našich životech setkáváme celkem běžně. Bohužel neexistuje způsob, jak se zbavit stresu úplně, není možné se mu zcela vyhnout. Lze ho však zmírnit. Jak se tedy uklidnit, když už ve stresu jste?

6 způsobů: Jak se uklidnit, když mám nervy?

Každý z nás někdy pociťuje stres či psychickou nepohodu. Rozhodit nás může ledacos – ať už se jedná o náročnou zkoušku ve škole, které se bojíme, nebo nás někdo pořádně naštval. Tento stav většinou nevede k ničemu dobrému a naše tělo vyčerpává. Při dlouhotrvající psychické nepohodě mohou vznikat i různé fyzické obtíže. V tomto článku si proto představíme pár tipů, jak se psychicky uklidnit.

1) Zastavení se pomůže uklidnit mysl

Zní to možná zvláštně. Ale i v té nejhorší situaci byste si měli udělat krátkou pauzu. Ať už hledáte způsob, jak se uklidnit před zkouškou nebo se stresujete kvůli práci, řešením je: zastavit se. Možná si řeknete: „kde na to mám vzít čas?“ Tato metoda však opravdu funguje. Dopřejte si aspoň malou chvíli, kdy si sednete a nebudete nad ničím přemýšlet. I krátké zastavení pomůže snížit vaše psychické napětí a utřídit myšlenky, co je opravdu důležité.

Relaxace
I krátká chvíle pohody dokáže zmírnit stres

2) Dechová cvičení jako rychlá a účinná pomoc

Někdy může být opravdu těžké přijít na způsob, jak se uklidnit ze stresu. Stres způsobuje tzv. „mělké dýchání“, které není pro naše tělo zdravé. Zvyšuje riziko dýchacích a zažívacích obtíží, může také způsobovat bolesti hlavy, svalů, únavu či celkovou nevolnost. Výhodou dechových cvičení je, že se dají provádět kdekoliv a kdykoliv. Nic k nim navíc nepotřebujete. Jsou tak skvělým způsobem, jak se zbavit úzkosti.

TIP: Pro začátek nemusíte dělat nic složitého – stačí se pořádně zhluboka nadechnout a potom zase pomalu vydechnout. Tento proces několikrát zopakujte, dokud neucítíte, že vaše vnitřní napětí pominulo.

3) Spánek v hlavní roli: Jak se uklidnit a usnout?

Spánek hraje v našich životech velkou roli. Bez kvalitního spánku je naše tělo vystaveno riziku vzniku mnoha chorob. Nedostatek spánku může také velmi zkomplikovat naše každodenní fungování. Co s tím? Vyzkoušet můžete například meditaci nebo relaxační hudbu, která vám pomůže uklidnit myšlenky a v klidu usnout.

Masáž vonnými oleji
Vonné esence lze aplikovat různými způsoby: například na kůži pomocí masáže

TIP: Skvělým způsobem relaxace je také aromaterapie. Využívají se při ní přírodní vonné esence a oleje, které mají zklidňující účinky. Lze je používat hned několika způsoby: přidáním do koupele, inhalací z vody či difuzéru nebo aplikací na kůži (pomocí masáže). Proti stresu pomáhá například levandule, pomeranč nebo rozmarýn.

4) Sportem k psychické pohodě

Trápí vás vztek? Někdo vás rozčílil a vy se nemůžete zbavit hněvu? Účinným způsobem, jak se uklidnit ze vzteku, je fyzická aktivita. Vyražte na kolo nebo například běhat do přírody. Při sportu se vyplavují endorfiny – tzv. „hormony štěstí“, které vám pomohou, cítit se lépe. Fyzická aktivita navíc tělo unaví, bude se vám tedy i lépe usínat. Nemusíte to však s pohybem nijak přehánět – podle výzkumů pomůže i pouhých 20 minut.

ZAJÍMAVOST: Za vůbec nejefektivnější fyzickou aktivitu v tomto směru se považuje tanec. Spolu s hudbou pomáhá výrazně redukovat úzkost a je tak skvělým způsobem, jak se uklidnit od stresu. Učení se tanečních kroků navíc podporuje naši paměť.

5) Před stresem do přírody

Nepodceňujte sílu přírody. I krátká procházka venku dokáže divy. Nejsilnější efekt má návštěva lesa. Pokud ho však nikde v okolí nemáte, nezoufejte. Vyražte kamkoliv, kde si můžete nerušeně odpočinout od lidí. Už po 20 až 30 minutách v přírodě dochází ke snížení hladiny stresového hormonu – kortizolu.

6) Pořiďte si domácího mazlíčka

Je ověřeným faktem, že domácí mazlíčci mají blahodárný vliv na psychiku člověka. Přítomnost zvířete výrazně snižuje stres a posiluje imunitní systém. Při mazlení s „chlupáčem“ se uvolňují hormony, které pomáhají zmírňovat úzkost a navozují pocit štěstí. Ať už tedy vlastníte psa, kočku nebo třeba králíka, udělejte si chvilku a věnujte jim svůj čas – rozhodně vám to oplatí na vašem zdraví. Domácí mazlíček je tedy taky jedním ze způsobů, jak se uklidnit od stresu.

Domácí mazlíček je nejen skvělý parťák, ale pomůže i ke zmírnění stresu

Na závěr

Na stres a úzkost bohužel neexistuje stoprocentně účinný lék. Vyzkoušejte proto co nejvíce možností a uvidíte, která bude vyhovovat právě vám. Občasný pocit stresu je však v životě normální. Pokud ale tyto pocity přetrvávají dlouhodobě a narušují váš každodenní život, neváhejte se obrátit na odborníka, který vám může doporučit prášky na uklidnění.

Zajímá vás více článků na podobné téma? Přečtěte si také: Jak se zbavit deprese a úzkosti? Co pomůže? nebo Znáte přírodní léky na špatnou náladu?