Špatná nálada čas od času přepadne kohokoliv z nás. V životě nejsme stále jen šťastní, nedá se tomu tedy vyhnout. Něco nás vykolejí a náš mozek neví, jak zareagovat. Je potřeba si s touto situací poradit dřív, než by se z ní mohl stát vážný problém. Když nebudeme řešit špatnou náladu už v zárodku, může vyústit až v depresi, a léčba je pak o dost složitější. Jak na ni vyzrát?

Projděte se

Nejlepší lék na špatnou náladu je pohyb. Stačí krátká procházka v parku, a svět uvidíte hned trochu jinak. Pohyb prokazatelně zvyšuje produkci hormonů štěstí. Procházka po ránu vám pomůže prokrvit mozek a dodá vám energii. Když se probudíte a nejste zrovna skvěle naladěni, jděte ven!

Co na špatnou náladu? Příroda a les!

Pokud máte víc času, nemusíte jen do parku. Vyberte si větší dobrodružství a zajděte se projít do lesa. Slunce a procházka v přírodě je ideální možnost, jak se špatné nálady zbavit. Sluneční paprsky zvyšují hladinu serotoninu a pobyt v lese má na psychiku také pozitivní vliv.

Pobavte se u dobré komedie

Existují i filmy na špatnou náladu. Pusťte si příjemnou komedii, u které se vždy dobře pobavíte. Každému sedne něco jiného, někdo spíš udrží pozornost na krátká vtipná videa na různých platformách. Prokazatelně pobaví videa se zvířaty. Není ani tohle váš šálek kávy? Tak vyzkoušejte zábavnou knihu. Když se začtete nebo zadíváte na film, přepnete, a chmury půjdou aspoň na čas stranou.

Pusťte si oblíbenou hudbu

Hudba dokáže hodně. Udělejte si seznam oblíbených písniček, které vám pokaždé zvednou náladu. Uvidíte, jak vás dokážou potěšit – veselá hudba umí člověka povzbudit a zmírnit úzkost. Za vyzkoušení to stojí.

Zavolejte přátelům

Když se proberete ve špatné náladě v pět ráno, nebude to nejspíš to pravé řešení. Ale za standardní situace se můžete opřít o své blízké. Zavolejte těm, kterým na vás záleží. Pár milých slov dokáže hodně. Můžete se dohodnout, že spolu někam vyrazíte. Společné trávení času vám pomůže zahnat chmury ještě rychleji.

Vybočte ze své rutiny

Nakonec pomoct může i vybočení z běžné rutiny. Jděte do práce jinou cestou, kupte si svačinu v jiném podniku, nebo ještě lépe – něco nového na sebe, na co jste neměli dosud odvahu. Můžete si vzít fotoaparát a cestou domů to vzít přes zajímavá místa – uděláte pár hezkých fotek a nálada se zlepší.

Dodejte tělu vitamíny

Nejde přímo o lék na špatnou náladu, ale i strava má velký vliv na naše psychické rozpoložení. Dodejte tělu vitamíny. Pokud nemáte zrovna na nic chuť, můžete vyzkoušet doplňky stravy. Nejlepší možností je vitamín B.