Otoky nohou bývají v těhotenství častým problémem. Nastávající maminky dokáží potrápit nejen z hlediska estetického, ale i zdravotního. Pokud v těhotenství zjistíte, že vás začaly tlačit vaše oblíbené boty a vaše kotníky se ztratily, je velmi pravděpodobné, že vás oteklé nohy v těhotenství mohou potrápit.
Co způsobuje otoky nohou v těhotenství?
Během těhotenství prochází žena a její tělo mnoha změnami. Jednou z méně radostných změn v těhotenství jsou otoky nohou. Nejčastěji se objevují mezi 22. až 27. týdnem těhotenství a obvykle přetrvávají až do porodu. V této fázi těhotenství je objem tekutin na maximu. I z tohoto důvodu bývají otoky ke konci těhotenství nejvýraznější.
Těhotenství je pro ženské tělovelká zátěž. Zvyšuje se v něm objem vody, krve i plazmy. Dochází také k metabolickým změnám, kdy tělo matky musí současně vyživovat nenarozené miminko. Později dochází k růstu bříška, z důvodu zvětšování dělohy. Děloha tlačí na dolní dutou žílu a tok krve se v těle zpomaluje.
Dalším faktorem způsobujícím otoky může být vysoká hladina sodíku, tedy soli. Pokud vaše tělo produkuje nadměrné množství sodíku, můžete pociťovat natékání. Otoky vznikají i při dlouhodobém stání, vysokých venkovních teplotách, přílišné aktivitě během dne, vysokém příjmu kofeinu nebo soli. Toto všechno může způsobit, že vám v těhotenství natečou nohy. Dobrou zprávou je, že si od nateklých nohou můžete ulevit.
Jak ulevit od nateklých nohou?
Než se vám po porodu zase ukáží vaše kotníky. Je dobé znát několik tipů, jak nepříjemné projevy zmírnit nebo je dokonce eliminovat.
1. Snižte příjem sodíku
Pokud přijímáte vysoké množství sodíku, vaše tělo začne automaticky zadržovat vodu. Snažte se vyhnout průmyslově zpracovaným potravinám a fastfoodu. Tento typ stravovaní není vhodný ani mimo těhotenství, protože tyto druhy potravin obsahují vysoké množství soli.
Je dobré dbát na zdravou životosprávu. Do jídelníčku zařadit více ovoce a zeleniny. Pokud dochucujete jídlo, můžete nahradit sůl například bylinkami, které dodají vašemu jídlu chuť a vy se vyhnete přebytku soli.
2. Voda je základ
Určitě už jste slyšeli, že vysoký příjem vody je nezbytný ke správnému fungování vašeho těla. V těhotenství toto tvrzení platí dvojnásob. Možná se vám bude tato informace zdát poněkud zvláštní, když vaše tělo v důsledku změn v těhotenství vodu zadržuje a vznikají tak nepříjemné otoky. Pokud budete pít málo vody, tělo si bude tvořit zásoby a otoky se tak mohou zhoršovat. Pitný režim je v tomto období velmi důležitý pro vás i vaše miminko.
3. Relaxujte
Každá nastávající maminka chce před narozením miminka stihnout připravit vše, co je třeba. Pokud své síly přeceníte, může se stát, že vaše tělo řekne dost a odmění se vám již zmíněnými otoky nohou, které se v důsledku námahy mohou zhoršovat.
V momentě zhoršení otoků nohou bude lepší se na chvíli zastavit. Lehnout si na záda nebo si sednout do pohodlného křesla a nohy si „hodit nahoru“. Uvidíte, že i malá chvilka odpočinku, zlepší vaši fyzickou i psychickou kondici.
4. Hýbejte se
Stejně jako odpočinek je i pohyb v těhotenství velmi důležitý. Zkuste každý den zařadit krátké procházky. Už deset minut denně, rozproudí váš krevní oběh, čímž se zlepšují otoky. Kromě procházek můžete zkusit například pilates nebo jógu. Každý pohyb se počítá a dokáže zlepšit váš den.
5. Péče o nohy
Pokud vašim nohám dopřejete patřičnou péči, otoky tím můžete zmírnit. Nedoporučuje se dlouhodobé stání nebo sezení. Při sezení se vyvarujte dávání nohy přes nohu. Pomoci mohou studené obklady nebo namočení nohou do studené vody.
V neposlední řadě můžete zkusit jemné reflexní masáže chodidel. Masáží se uvolní nejen vaše nohy, ale celé tělo a vy získáte pocit uvolnění. Dobrý psychický stav a uvolněná mysl je základem pro zdravé těhotenství a vývoj vašeho miminka.