Říkali jste si někdy, jak skvělé by to bylo, kdybyste si prakticky vždycky měli co obléknout? Kdybyste nemuseli každé ráno trávit hodiny před zrcadlem s otázkou na jazyku, co jenom si máte vzít, aby to k sobě ladilo a vy byste vypadali šik? K naplnění tohoto scénáře vám jednoznačně pomůže to, když si sestavíte takzvaný kapsulový šatník. Mluvíme o pomyslném základu šatníku a o kouscích, které, když budete ve své skříni mít, unosíte prakticky vždycky, navíc to bude vždy ladit ke zbytku vaší sbírky.
Kapsulový šatník nemusí být objemný
Pokud člověku vyvstane v hlavě myšlenka, že si pořídí alespoň nutný základ šatníku čili že si začne budovat takzvaný kapsulový šatník, automaticky ho napadne, že by měl pravděpodobně šetřit, protože bude potřebovat hromadu oblečení. Ve skutečnosti však mluvíme o pár desítkách věcí, které však dohromady vytvoří prakticky i stovku outfitů.
Kromě tradičních jednobarevných triček byste neměli postrádat džíny, svetr, kabát, samozřejmě tenisky a koženou bundu, teplákové soupravy jsou bonusem, který využijete hlavně v pohodlí domova.
Žádné výstřednosti
Jak tedy bylo zmíněno, kapsulový šatník neboli základ vašeho šatníku nemusí být nikterak objemný, ale může se jednat jenom o pár věcí. Pouze z patnácti kousků vykouzlíte rovnou třicet outfitů čili si umíte asi představit, kolik toho ve skříni nakonec bude.
Je však klíčové, aby oblečení, které si do šatníku pořídíte, nebylo nijak výstřední či přechodně moderní. Takových kousků každým rokem módní průmysl představí celou spoustu a lidé s touhou po tom, aby daná věc byla nadčasová, kupují a kupují, bohužel nakonec jim ona výstřednost jenom leží ve skříni.
Daleko lépe uděláte, pakliže budete sázet na jednoduché, jednobarevné, neutrální věci, které dohromady jdou skvěle. Pokud chcete sáhnout po nějakém vzoru, nebraňte se, ale opět to se vzorem nepřehánějte a představte si, jak daný kousek kombinujete s tím ostatním, co se ve vašem šatníku nachází.
Kapsulový šatník může mít mnoho podob
Možná si nyní říkáte, že takzvané kapsulové šatníky jsou velmi podobné, ale není tomu tak. Obsah šatníku se mění, a to v závislosti na tom, kdo je jejím majitelem. Pakliže je majitelkou šatníku žena pracující v kancelářích, respektive korporátech, její kapsulový šatník se ponese více v elegantním duchu. Na druhou stranu pakliže tvoří kapsulový šatník například maminky dětí, objeví se zde spíše řada praktického oblečení, což je pochopitelné.
Jak vůbec začít?
Než se však pustíte do nakupování základu šatníku čili základních kousků, které spolu dohromady budou dokonale souznít, musíte zjistit, co už máte. Nač kupovat to, co už vlastníte? To je s oním kapsulovým šatníkem spíše pořádně v rozporu.
Nejen to, co máte v šatníku byste měli zvážit. Sledujte také roční období, které venku panuje. Obsah šatníku se bude trochu měnit v souvislosti s tím, jaký měsíc nám kalendář aktuálně ukazuje. Nesnažme se mít v šatníku kousků příliš mnoho, to nebude fungovat. Zimní bundy v létě patří dozadu do skříně nebo pod postel, tím se v nás alespoň nevyvolává pocit toho, že máme věcí až příliš mnoho.
Módní stylisté při sestavování základu šatníku říkají, že byste neměli mít ve skříni více jak čtyřicet kousků. Pro někoho děsivá představa, pro jiného skvělý odrazový můstek, od kterého se při budování tohoto typu šatníku odrazit.
I když bude v šatníku kousků poměrně málo, neznamená to, že byste neměli co na sebe. Tento základ vám vlije do žil jistotu, že si vždycky budete mít, co obléknout. To vám ostatně potvrdí i ona barevnost, které se najednou budete držet. Neutralita, jednoduchost, nadčasovost – tady není, co řešit.
Přečtěte si také o cvicích s vlastní vahou a o bráničním dýchání.