Víte, jak často byste měli jíst a jak si rozdělit větší jídla a svačiny během dne? Doporučení odborníků se často mění. Je v pořádku pět menších jídel denně nebo tři větší? Jsou lidé, kteří se stravují podle pravidel přerušovaného půstu, a na druhé straně stojí řada příznivců stravování pětkrát denně. Jak je to ve skutečnosti? V této oblasti panuje řada mýtů.

Vyšší frekvence neznamená rychlejší metabolismus

Je podstatné, kolikrát denně jíte? Skutečně pět jídel denně zrychlí metabolismus natolik, abychom to poznali při snaze o snížení váhy? Frekvence jídel nehraje tak velkou roli, jak se jí přikládá. Skutečnost je taková, že když přijímáte potravu, mírně se zvýší rychlost metabolismu díky termickému efektu. Dodatečný počet spálených kalorií je však tak nízký, že mu nelze přikládat velký význam.

Počet porcí nemá vliv na chutě

Není pravda, že když jíte každé dvě hodiny, nebudete mít hlad. Mnohem větší vliv mají hormony, které se nachází ve střevech a tukové tkáni. Ty přímo ovlivňují stravovací návyky. Zejména jde pak o hormon ghrelin. Někteří lidé ho mají více než jiní a přirozeně tak mají sklony k přejídání.

Svačiny nejsou nutností

Příprava svačin není nezbytná. Někdo se bez nich neobejde, a jiný dá přednost větší porci oběda. Sami se rozhodněte, do které skupiny patříte. Pokud přijmete srovnatelné množství kalorií se svačinou i bez ní, je to na vás.

Sportovci by měli jíst častěji

Jak je to v případě sportovců?  Lidé, kteří cílí vyloženě na budování svalů, a jejich příjem má být o mnoho vyšší než při redukci, by si měli rozdělit jídlo do více porcí. Pro běžně se stravující osoby, které cílí na redukci váhy, častější stravování benefity nepřinese. Je to právě naopak – nižší frekvence znamená méně příležitostí k nadměrnému kalorickému příjmu.

Půst nemusí být přínosný pro každého

Půst se často skloňuje v souvislosti s metabolismem tuků. Jde o způsob, jak snížit energetický příjem, ale není to cesta pro každého. Důležité je, aby byl způsob spalování tuku udržitelný. U půstu každý nevydrží a mnoha lidem více vyhovuje omezení kalorií společně s fyzickým cvičením.

Jak je to s načasováním příjmu živin

Často se řeší otázka, kdy konzumovat sacharidy a kdy bílkoviny, zvlášť v souvislosti se cvičením. Není to tak podstatné, jak to může vypadat. Důležité je dodržovat vyvážený jídelníček a zakomponovat všechny tři základní složky: bílkoviny, sacharidy a tuky.

Jak to tedy je?

Ve skutečnosti nezáleží na frekvenci, ale na samotném záměru. Při snaze o zdravý životní styl naslouchejte sami sobě, každá změna se počítá. Základem dietního režimu je nepodhodnocovat přijímané kalorie a nepřeceňovat aktivity. Při správném nastavení budete hubnout, ať už zvolíte půst, častější porce nebo stravování třikrát denně.