Platby na internetu jsou v dnešní době velmi využívané. Jsou rychlé, jednoduché a z pohodlí domova. Přináší ale také velké množství rizik. Ukážeme vám, jak na placení kartou na internetu bez obav z odcizení peněz.

Debetní vs. kreditní karta

Pro začátek je dobré si říci, jaké typy platebních karet existují. Jaký je rozdíl mezi kreditní a debetní kartou? Největší odlišnost je v čerpání peněz. Při placení debetní kartou na internetu (nebo třeba v obchodě) platíte svými penězi, které máte na účtu. U kreditní karty jsou to peníze půjčené od banky do určitého limitu, který jste si sjednali. S kreditní kartou tak můžete nakupovat i pokud své peníze na účtu momentálně nemáte. Dá se tedy říci, že kreditní karta je formou úvěru.

9 pravidel jak platit kartou na internetu

1. Platby u důvěryhodných obchodníků

Základem, jak bezpečně platit na internetu, je nakupovat u důvěryhodných obchodníků. Jde především o známé weby s kladnými recenzemi, které využívají platební brány a mají rozšířené reklamační podmínky.

2. Platby online, nebo převodem?

Pokud platíme převodem na účet, je třeba počítat s prodlevou a před odesláním platby řádně překontrolovat údaje. Na rozdíl od platby online, transakci převodem není možné reklamovat. Platba je tak na vlastní riziko.

3. Co jsou nezaúčtované transakce?

Při placení kartou na internetu se můžete setkat s pojmem nezaúčtované transakce. Jak již název napovídá, jsou to platby kartou, které ještě nejsou zaúčtované na vašem účtu. U České spořitelny není zrušení takové transakce možné. Naopak Moneta umožňuje odvolání transakce, pokud ještě nebyla platba zaúčtována. Služba je ale zpoplatněna.

4. Povolení plateb

Pokud se rozhodneme platit kartou na internetu, před samotným nakupováním je třeba mít u karty tyto platby povolené. V případě, že povoleny nejsou, transakce se neprovedou a budou se automaticky zamítat. Tuto změnu lze pohodlně provést ve vašem internetovém bankovnictví.

5. Nastavení limitu při placení kartou

V internetovém bankovnictví je možné nastavit si libovolný limit na jednotlivé platby. Pokud kartou na internetu neplatíme často, je na místě mít limit co nejnižší, nebo nulový a navyšovat jej před každým nákupem.

6. Využití platebních bran a 3D Secure

Díky platební bráně je platba okamžitá a údaje z platební karty tak neputují přímo obchodníkovi. Pokud brána navíc podporuje službu 3D Secure, zákazník musí platbu potvrdit kódem z SMS zprávy, nebo přímo v aplikaci internetového bankovnictví (například u Monety je to aplikace Moneta Internet Banka). Bez zadání kódu se transakce neprovede! Jde tedy o bezpečný způsob jak na placení platební kartou na internetu.

Placení kartou na internetu má svá úskalí.

POZOR! Jiná situace nastává, pokud se zloděj rozhodne platit kartou v kamenném obchodě, kde toto omezení neplatí. V případě odcizení je tedy důležité kartu ihned zablokovat.

7. Neukládání údajů karty

Při platbě kartou je nutné vyplnit číslo platební karty, datum její expirace a třímístný kód CVC/CVV uvedený na zadní straně karty. Tyto zadané údaje lze uložit pro další použití. V takovém případě se při další platbě budou vyplňovat automaticky. Uložením se však zvyšuje nebezpečí zneužití údajů karty. V rámci bezpečné platby na internetu se doporučuje údaje neukládat.

8. Platby bez přítomnosti karty

Takzvané MO/TO transakce (mail order/telephone order) jsou platby, které probíhají na základě poskytnutých údajů platební karty třetí straně. Zde je vysoké riziko zneužití karty, jelikož nelze zkontrolovat placenou částku. Této metodě platby je lepší se vyhnout zablokováním MO/TO plateb v internetovém bankovnictví, nebo nastavením nulového limitu. Rozhodně nejde o bezpečnou platbu na internetu a většina bank ji blokuje automaticky.

9. Platby s virtuální kartou

Některé banky a společnosti nabízí možnost využití virtuální karty neboli karty online. Nejde o další plastovou kartu, ale o vygenerované údaje, které při platbě zadáte místo těch na vaší fyzické kartě. I zde můžete nastavovat limity a údaje virtuální karty je navíc možné kdykoliv opětovně vygenerovat, například po každém nákupu.
Zneužití údajů je tak prakticky nemožné a jedná se tak o způsob jak bezpečně platit kartou na internetu. Příkladem takové služby je například Twisto.

Přečtěte si také jak sestavit rozpočet domácnosti nebo jak na řešení finančních problémů.