Zero-waste je životní styl, který si klade za cíl produkovat co nejméně odpadu a šetřit tím tak naši planetu od plastů a dalších škodlivin. Další výhoda? Vyřazením jednorázových věcí a produktů ze svého itineráře pomůžete i své peněžence. Přitom se jedná jen o malé změny, které dělají velký rozdíl. Čím tedy začít a co všechno se dá nahradit?
Kosmetika
Čistota a péče o náš zevnějšek představuje velkou část našich životů a pro mnohé to není jen povinnost, ale i koníček a způsob relaxace. Spojte příjemné s užitečným a podívejte se, co můžete udělat každý den i pro čistotu naší planety.
Zubní kartáček
Zubní kartáčky bychom měli měnit minimálně jednou za měsíc. Za jeden rok se tedy jedná o 12 plastových kartáčků na jednoho člověka, kterým rozklad v zemině trvá tisíce let. Skvělou přírodní a snadno rozložitelnou variantou jsou bambusové kartáčky, a to i ty mezizubní. Cenově se pohybují stejně jako kvalitní plastový kartáček a jsou k sehnání téměř v každé drogerii nebo lékárně.
Vatová kolečka
Stejně jako se staráme o své zuby, měli bychom věnovat pozornost i své pleti. Pravidelné čištění každé ráno a večer je základ, velmi jednoduše se ale tímto nahromadí nezanedbatelné množství odpadu v podobě vatových koleček. Tady naštěstí existuje skutečně mnoho variant a vybere si tak skutečně každý. Na trhu najdeme jemné odličovací bambusové ručníky, znovupoužitelné houbičky z mikrovlákna, šetrné žínky, rukavice a mnoho dalšího.
Dámské hygienické produkty
Průměrná žena za svůj život potřebuje až 9000 tamponů či vložek. Ty jsou však nejen neekologické, ale představují i zátěž pro peněženku, a především chemikálie v těchto produktech obsažené mohou způsobit nepříjemný toxický šok vyznačující se zvracením, horečkou, nízkým tlakem i bolestí hlavy.
Perfektní náhradou jsou kalíšky vyrobené z lékařského silikonu, jež jsou schopny pojmout i více tekutiny, takže není třeba se o ně celý den starat. Pro ženy, kterým není zavádění příjemné, existuje i možnost menstruačních kalhotek a znovupoužitelných vložek.
Kartáč na vlasy
Používáte-li klasický plastový, nebo ještě hůře, kovový kartáč na vlasy, je načase ho vyměnit za další bambusový výrobek. Příjemně hladké štětinky perfektně rozčešou i neposedné kudrnaté vlasy a zároveň dopřejí vaší vlasové pokožce příjemnou masáž, kterou se stimulují vlasové cibulky a vlasy jsou pevnější, zdravější a hustější.
Šampony a mýdla
Přírodní kosmetika je tou správnou volnou nejen pro planetu, ale především taky pro vás. Vyhnete se tak škodlivých chemikáliím, umělé parfemaci a enormnímu množství prázdných plastových lahví od produktů. Ideálním řešením jsou pevná mýdla i šampony, které lze zakoupit bez obalů v přírodních drogeriích, nebo si aspoň vybírat produkty z přírodního složení, u nichž je mnohem větší šance na recyklovatelný obal.
Kuchyně
Kuchyně často bývá oblíbená místnost nás všech, Vznikají tu ty nejlepší pokrmy, celá rodina se sejde u stolu po hektickém dni a v neposlední řadě tu můžete popustit uzdu své kulinářské fantazii. I v této oblasti lze však uskutečnit několik (ne)malých změn k lepšímu, ať už z hlediska ekologického i ekonomického. Pro delší uskladnění potravin vám pomůžou vychytávky jako je sušička, vakuovačka, box na čerstvé bylinky nebo vermikompostér pro likvidaci bioodpadu.
Nákupy
Udržitelnost začíná ještě před nakupováním. Pokud se vám potraviny doma často kazí, možní je špatně skladujete, nebo jich koupíte víc, než dokážete sníst. Zkuste chodit nakupovat častěji a v malém množství, raději než dělat velké nákupy jednou za týden. Velmi vám pomůže, když si zvládnete jídelníček plánovat dopředu, abyste tak rovnou věděli, pro co do obchodu jdete. Tento způsob plánování potěší nejen matku přírodu, ale opět i vaši peněženku a napomůže vám ke zdravému životnímu stylu. Jaké další změny můžeme v tomto odvětví udělat?
Nákupní tašky
Že igelitové tašky nejsou zrovna tou pravou ekologickou volbou, to ví snad všichni. Bohužel papírové alternativy v obchodech málokdy udrží větší nákup pro celou rodinu a látkové tašky mohou být zase příliš malé. Ideální řešení ovšem nabízí tzv. síťovka. Pružná taška, většinou ručně upletená z bavlny, poskytuje dostatečný prostor i na velké nákupy a lze ji buďto pořídit za pár korun nebo si ji dokonce můžete sami vyrobit!
Stejné řešení lze uplatnit i při nahrazení jednorázových igelitových sáčků při koupi ovoce nebo pečiva. Nejenže tak potraviny vydrží déle čerstvé, ale příroda vám za tyto malé změny poděkuje.
Bezobalové obchody
Suché potraviny, jako jsou těstoviny, rýže, bulgur, kuskus, semínka, luštěniny nebo koření lze již dnes zakoupit bez obalu buďto online, nebo v zero-waste obchodě ve vašem okolí, kam jen jednoduše přijdete s prázdnou nádobou a naberete si, kolik potřebujete. Nejvhodnějšími jsou vzduchotěsné sklenice uchovávané ve tmě a mírném chladu, kde potraviny vydrží déle čerstvé. Další tipy pro udržitelnou zero-waste kuchyni naleznete v tomto článku.
Udržitelná móda
Taky máte plný šatník oblečení, a přesto pořád nevíte, co na sebe? Problém často spočívá v impulzivním nakupování nejnovějších trendy kousků, které však rychle vyjdou z módy a my si je ani nestihneme pořádně užít. Zkuste tedy kupovat jen to, co opravdu potřebujete a pokud se vám něco líbí, dejte si alespoň dva dny na rozmyšlenou, zda skutečně tento kousek chcete. Ptejte se přitom na základní otázky:
- Nevlastním již podobný kousek?
- Hodí se stylem i barvou ke zbytku mého šatníku?
- Vezmu si ho na sebe alespoň 30x?
- Je vyroben z kvalitního materiálu?
Službu planetě uděláte i tím, že k nákupu zvolíte oblečení druhé ruky a především z kvalitních materiálů, které se rychle nevytahají, nevyblednou ani neopotřebují a vydrží vám několik let. V tomto případě se opravdu vyplatí zainvestovat do jednoho kvalitního kousku, radši než mít deset laciných a neudržitelných. Dávejte si proto pozor na velké módní řetězce jako NewYorker, Tally Weijl, Terranova, Sinsay nebo H&M. Vaši podporu jistě ocení soukromí výrobci a maloobchodníci, jejichž výrobky jsou nejen kvalitní, ale i originální a nadčasové.