Opruzeniny u miminka jsou jednou z nejčastějších obtíží. I když děláte vše proto, aby se opruzeniny neobjevily. Je velmi pravděpodobné, že alespoň jednou je pod plenkou objeví každá maminka. I ta nejpečlivější. Neobviňujte se a nezoufejte. Začněte problém okamžitě řešit a opruzeninám u miminka se snažte vhodně zvolenou péčí předcházet.

Jak vzniká opruzenina?

Opruzenina je typická červeným začervenáním kůže, podrážděním a pálením. Když se opruzeniny včas neléčí, může dojít ke vzniku bolestivých prasklinek, spojených s bakteriální nebo kvasinkovou infekcí. V tom nejhorším případě se objeví puchýřky, které začnou mokvat a jsou velmi citlivé na dotek. Obvykle se opruzeniny objevují u nejmenších miminek od druhého do osmého měsíce. Vznikají především na zadečku, v oblasti třísel a v kožních záhybech.

U malých dětí je hlavní příčinou nevyzrálá a citlivá kůže. Kůže miminek je velmi náchylná na podráždění vlivem mechanického tření, pocení nebo nedostatečné hygieny. I přehnaná hygiena může být problém. Kůže malých miminek je nevyzrála a přehnané používání mýdel při koupeli, může přispět k narušení kožní bariéry. Což může vést ke vzniku opruzenin.

Nejčastějším důvodem bývá vlhká plenka, která není delší dobu vyměněna. Pokud je kůže pod plenkou vlhká, může docházet k podráždění pokožky vlivem amoniaku, který se uvolňuje z moči. V kombinaci s kvasinkami a bakteriemi, máme živnou půdu pro opruzeniny.

Častým přebalováním miminka lze opruzeninám předcházet.
Častým přebalováním miminka lze opruzeninám předcházet.

Jak předcházet opruzeninám u miminek?

Nejdůležitější je udržovat zadeček a jiné záhyby kůže v suchu a čistotě. Pokožce miminka věnujte důkladnou péči trvale. Nejen v případe, že se opruzeniny objeví. Dlouhodobým, pečlivým a šetrným přístupem k dětské pokožce, snižujete riziko, že se opruzenina u miminka vůbec projeví.

Začít byste měli u výběru plen. Pokud víte, že má vaše miminko citlivou pokožku, volte pleny bez parfemace a bělidel. Nejlépe v eko kvalitě. Důležité je správně zvolit velikost pleny, která odvádí vlhkost po celé své délce. Pokožku miminka pod plenkou se snažte udržovat suchou a čistou.

Při každém přebalování oplachujte miminko vlažnou vodou nebo použijte vlhčené ubrousky. U vlhčených ubrousků si dejte dobrý pozor na jejich složení. Příliš převoněné vlhčené ubrousky by citlivé pokožce miminka mohly vadit. Dobrou alternativou pro domácí použíti je perlan. Perlan je jemná textilie, kterou namočíte do vody a miminko s ní omyjete. Je to snadná, levná a šetrná varianta pro čištění zadečku.

Pokud je to možné nechte své miminko nějaký čas bez plenky. Větrání zadečku je velmi důležité především v případě, že už se opruzeniny objevily. Vhodná doba je například při přebalování. Chvilku si s miminkem hrajte nebo povídejte a nechte ho se trochu provětrat.

Důležitá je také vhodně zvolená dětská kosmetika. Podrážděná pokožka miminka potřebuje hydrataci a regeneraci. Při přebalování používejte krémy nebo oleje, určené na místa náchylná k opruzeninám. Pokud má vaše miminko citlivou pokožku, volte raději krémy v bio kvalitě, s rostlinným složením, bez zbytečné parfemace a alkoholu.

Opruzeninám u miminka můžete předcházet důslednou péčí o dětskou pokožku.
Vhodně zvolenou kosmetikou můžete opruzeniny zmírnit nebo jim předcházet.

V neposlední řadě myslete i na oblečení, které vašemu miminku oblékáte. Styl je styl, ale vaše miminko by mělo mít především pohodlí a možnost volného pohybu. Oblečení vybírejte volné, z kvalitních materiálů, aby se miminko nadměrně nepotilo a pokožka tak mohla více dýchat. Při praní oblečení používejte prášky a gely určené pro dětskou pokožku bez parfemace a bělidel. V prvních měsících se zcela vyhněte používání aviváže. Ta by mohla pokožku miminka ještě více podráždit.

Jak léčit opruzeniny u miminka?

Pokud se opruzeniny u miminka objeví i přes vaši svědomitou péči, nezoufejte. Při každém přebalování místa se vzniklou opruzeninou osprchujte vlažnou vodou. Poté podrážděnou pokožku otřete do sucha čistým ručníkem. Pokožku příliš nedřete, spíše jen poklepejte. Miminko nechte bez plenky, tak dlouho, jak to bude možné a myslete na časté přebalování plenky.

Po každém přebalování použijte mast určenou k léčbě opruzenin. Vhodné jsou mastičky s obsahem zinku. Zinek má hojivé a zklidňující účinky a vytváří přirozenou ochrannou bariéru na pokožce. Při výběru masti s obsahem zinku dbejte na složení. To by mělo být vždy v kombinaci s dalšími přírodními složkami. Zinkovou mast můžete kombinovat například s heřmánkovou vodou, která má přirozené hojivé účinky a zklidní podrážděnou dětskou pokožku pod plenkou.

Když žádná z těchto rad nepomůže, vyzkoušejte antimykotickou pastu. S jejím použitím se vždy nejdříve poraďte v nejbližší lékárně. Když nic nezabírá zkuste změnit všechno. Vyměňte značku plenek, použijte jinou dětskou kosmetiku a zvolte jiný prací prášek nebo gel. Je možné, že jedna z obsažených složek dráždí pokožku vašeho miminka.

Pokud se stav pokožky vašeho miminka přes všechnu vaši snahu nelepší, je dobré neodkladně navštívit lékaře, který poradí a může vám předepsat speciální přípravky pro léčbu opruzenin u vašeho děťátka.