Svačiny jsou velmi důležitou součástí jídelníčku a celkově zdravého životního stylu. Pokud si hlídáme denní kalorický příjem, jsou pro nás o to důležitější. Snídani, obědu a večeři zpravidla věnujeme větší pozornost. Svačina vás ale může zachránit i před tím, abyste přijímali příliš velké množství kalorií k hlavním jídlům. Pokud nebudete hladoví a nebudou vám chybět důležité živiny, zvolíte vhodně i zbytek jídelníčku.

Co by měla obsahovat zdravá dietní svačina?

Ideální svačina by měla obsahovat všechny základní výživové prvky – sacharidy, bílkoviny i tuky. Dále vitamíny, minerály a vlákninu. Málokdy se ale podaří, aby svačina obsahovala všechny tyto složky. Připravujte si ji tedy s ohledem na jídelníček celého dne. Dopolední svačina by měla tvořit okolo 15 % denního příjmu, odpolední okolo 10 %.

Pokud jídelníček dobře naplánujete, neměli byste mít během dne hlad. Měli byste vědět, co s čím ideálně kombinovat a co sedí právě vám. Pokud máte potravinovou alergii nebo celiakii, budete volit jiné svačiny než v případě, že nemáte žádné zdravotní omezení. Jiným způsobem ke svačinám budete přistupovat i v případě, že potřebujete zhubnout.

Ideální dopolední svačina

Dopoledne tělo lépe stráví i sladkou svačinu. Pokud máte sladké rádi, zařaďte například ovoce s řeckým jogurtem. Vyzkoušet můžete i müsli tyčinku s tvarohem, kefír a plátek slunečnicového chleba. Do jogurtu si kromě ovoce můžete dopoledne nasypat i cereálie, rozinky nebo ořechy. Také se vyplatí mít po ruce něco malého, zdravého – pokud vás honí mlsná i potom, co jste se nasvačili .

Co k odpolední svačině?

Zde je na místě omezit sacharidy. Vynechat cereálie a ovoce a zařadit celozrnné výrobky. Ideální svačinou je celozrnný chléb s tvarohovou pomazánkou nebo Cottage a porcí zeleniny , nebo žitný chléb s vejcem. Můžete vyzkoušet i knäckebroty s celerovou pomazánkou, nebo plátkem libové šunky.

Smoothie ke svačině – ano nebo ne?

Smoothie může být výživná  forma svačiny. Dokáže doplnit energii a obsahuje velké množství vitamínů. Ne vždy je ale vhodnou svačinou, zvláště pokud jsme v redukčním režimu. Čistě ovocné smoothie je plné sacharidů. Myslete na to, aby obsahovalo sacharidy, tuky i bílkoviny. Co by tedy do smoothie mělo přijít?

 • Ovoce – vybírejte méně sladké
 • Listová zelenina
 • Zdravé tuky – avokádo, ořechy
 • Bílkoviny – jogurt, kefír

Pokud máte chuť na sladší smoothie, zařaďte ho spíš na snídani než k svačině.  Optimální poměr je 60 % ovoce a 40 % zeleniny. Jako doplněk k dietám můžete do jídelníčku zařadit i zelená smoothie, která mají pozitivní vliv na imunitní systém. Smoothie ke svačině ano, ale s rozumem.

Co mít po ruce na rychlé doplnění energie?

Pokud vám připravená svačinka nestačí, je vhodné mít vždy po ruce něco malého na rychlé doplnění energie. Jinak hrozí, že vezmete zavděk sušenkou z automatu nebo mléčnou čokoládou. Přijmete tak mnohem více kalorií, než byste měli, ale navíc budete mít brzy hlad. Které potraviny jsou ideální pro rychlé zahnání hladu?

 • Proteinové tyčinky
 • Oříšky – nejlépe přírodní a v malém balení
 • Sušené maso
 • Hořká čokoláda

Všechny tyto potraviny vám mohou pomoct překlenout akutní hlad v případě nouze. Kvalitní proteinová tyčinka má vysoký obsah kalorií, nahradí tedy i větší svačinu. Nic nezkazíte ani acidofilním mlékem, které vás zasytí na několik hodin, ale není vhodné ho nosit celý den v kabelce .

Jak si připravit chutnou svačinu do práce?

Pokud se vám nechce nic vařit a zdlouhavě připravovat , připravte si chléb s kozím sýrem, rajčaty a rukolou. Co budete potřebovat?

 • 3 krajíce chleba
 • 50 g měkkého kozího sýra
 • Okurku
 • 3 rajčata nakrájená na plátky
 • 2 hrsti rukoly
 • Olivy Kalamata

Kozí sýr namažte na chléb, na to dejte rajče a okurku, nasypte olivy a překryjte rukolou. Kozí sýr můžete nahradit případně svou oblíbenou pomazánkou. Svačinu budete mít připravenou rychle a ingredience můžete obměňovat.