Finanční gramotnost je častou achillovou patou všech průměrných rodin nejen v České republice, ale i na světě. Rodinný rozpočet ukrývá mnoho nám utajených kapes, kde naše peníze navždy zmizí. Pokud nemáte přehled nad svými financemi, možná po přečtení tohoto článku zjistíte, že je váš rozpočet poněkud děravý. 

Stanovte si cíl

Většina lidí, co se pouští do domácího rozpočtu, tak má nějaký cíl. Často je to šetřit na větší věci, dovolené či bydlení. Cílem může ale být také utvořit si přehled a vědět, za jaké věci utrácíte. Pokud máte detailní rozpočet, tak můžete porovnávat různé skupiny nákladů a vidět, kde vám finance unikají.

Jak sestavit rozpočet domácnosti?

Dle průzkumu vychází najevo, že debaty o financích jsou mezi Čechy téměř největší tabu. Jeden z důvodů je i stud za to, že nejsou schopni svůj rodinný rozpočet vědomě a bezpečně řídit sami. Dále je také ve společnosti dáno, že ptát se na finance je neslušné.

Věřte, že jakmile si doopravdy osvojíte základní pravidla, pak najdete ony černé díry, ve kterých se vaše finance ztrácí. Zvláště pokud již řešíte finanční problémy, je naprosto nezbytné nejdříve fungování rozpočtů a peněz pochopit. Možných problémů je více. Možná opravdu nevyděláváte moc, ale mnohem častěji zjistíte, že utrácíte za věci, které nepotřebujete a nebo vám dokonce přidělávají práci.

Dvě strany mince – příjmy a výdaje

Příjmové položky jsou veškeré zeleně značené částky na výpisu vašeho bankovním účtu. Zpravidla je vaším příjmem výplata od vašeho zaměstnavatele, zisk z podnikání nebo pronájem bytu ve vašem vlastnictví, který poskytujete jiné osobě.

Výdaje jsou naopak veškeré červeně značené částky respektive peníze, které váš účet nebo peněženku opouští. 

Ptáte se často sami sebe, kam se peníze ztrácejí?

V obou případech lze předpokládat, že existují pravidelné příjmy a výdaje, ale i příležitostné. Nemůžete předpovídat, zda se vám rozbije myčka za tisíce nebo způsobíte dopravní přestupek za několik stovek korun. Lze však očekávat, že se nárazové výdaje objeví. 

Jak hospodařit s penězi?

Pokud jste v naprostých začátcích tvorby rozpočtu, naprosto vám vystačí excel tabulka. Nebudete potřebovat více než několik základních funkcí v excelu a uvidíte jasně, kde tlačí váš rodinný rozpočet bota. 

Nejdříve si nadepište sloupec výdaje a vypište veškeré položky, za které jste utratili předchozí měsíc své peníze. Dejte si na to dostatek času a pečlivě prozkoumejte výpis z účtu.

Nájem, účet za telefon, leasing nebo hypotéka? Tyto pravidelné výdaje zařaďte do vyšších pater sloupce. Postupně přidávejte položky výdajů, u kterých sami tušíte, zda převyšují důležitost splátky hypotéky či nikoliv.

Hledejte správnou bilanci mezi výdaji a příjmy.

Esenciální složkou výdajů je samozřejmě nákup potravin. Zpravidla to bude částka, která vás nejvíce překvapí. Často se lidé v této oblasti podceňují. Myslíte si, že neutrácíte za jídlo mnoho peněz? A počítáte i ten kebab, co jste si koupili při návratu z večírku v sobotu nad ránem? I to je výdaj, který se počítá. Aplikace jako Revolut vám také mohou pomoci své finance a náklady více zpřehlednit. U jídla zjistíte, že byste mohli kupovat zdravější a levnější potraviny místo návštěvy fast foodu. Prospěje vám to hned dvakrát.

TIP: Sbírejte po dobu jednoho měsíce svoje účtenky za jídlo. Pak si je rozložte na stůl a zamyslete se objektivně nad nákupy. Odpovědi na to – kam ty peníze mizí – najdete na těchto papírcích.

Rezervní částka vašeho rodinného rozpočtu

Nyní až dopíšete výdaje za oblečení, lístky do kina či divadla (což je patrně výdaj, který byste nyní psali rádi) nebo za elektroniku, vraťte se do horních pater sloupce. Je čas přidat buňku a zahrnout do vašeho rodinného rozpočtu rezervu.

Bez ohledu na to kolik vyděláváte, každý měsíc dejte 10 % svého platu stranou. Pokud jste v začátcích finanční gramotnosti, pak tuto částku berte, jako byste ji skutečně museli za něco neodkladně zaplatit. Je to totiž rezerva, která posléze vyřeší váš neočekávaný problém. Nebo také obnos peněz dobře sloužící v případě, že se rozhodnete rozšířit si své obzory v oblasti investic.

Nepropadejte smutku z vaší finanční situace.

Možná se smutně díváte na rozrostlý sloupec výdajů. A rozhodně vás nerozesměje, když vedle něj budete vypisovat své pravidelné příjmy. Rozdíl těchto částek pak ukáže vaší finanční bilanci. 

Jak se uskromnit?

Je váš výsledek finanční bilance nelichotivý? Máte nyní pocit, že byste měli začít šetřit a uskromnit se? Zaměřte se na sloupec výdajů. Byl nákup nových náušnic nezbytný? Co si místo obědu v restauraci několikrát do měsíce uvařit?

Představte si situaci, že vám zaměstnavatel z ničeho nic řekne, že váš plat je o pět set korun nižší. Patrně vás to nepřiměje k tomu, abyste dávali výpověď, ale někde ve výdajích tu pětistovku umažete. 

Základy finanční gramotnosti postačí pro zvládnutí rodinného rozpočtu.

Co kdyby to byly dva tisíce korun? Nebo vám dokonce byl ukončen pracovní poměr a zůstali jste jen na podpoře od státu. Rozhodně se nestane, že to zabalíte a život ukončíte. Přemýšlejte nad komoditami, které kupujete, zda jsou opravdu naprosto esenciální pro váš život.

Lidé často smutní nad tím, že mají málo peněz, ale pravdou je, že vyšší mzda jejich problémy nevyřeší. Věřte, že i milionáři mají problémy s penězi.  

Dále je třeba se vyhnout takovým chybám jako jsou spotřebitelské půjčky a přílišné cestování, alkohol, cigarety… To vše vám škodí nejen finančně.

Obálková metoda

Tato metoda je vhodná spíše pro nakládání s penězi v hotovostní podobě. Nicméně pro přehled vašeho hospodaření je to metoda naprosto úderná a vše vypovídající. Vezměte si 5 obálek a nadepište je čísly 1 až 5. První, druhý, třetí a čtvrtý týden. Číslo pět označuje tak zvanou rezervu. Na každý týden máte jen jednu obálku. 

Vyzkoušejte obálkovou metodu pro váš rodinný rozpočet.

Kouzlo této metody je, že už během prvního kola obálek uvidíte jasně, jak moc jste schopni s penězi hospodařit. Kromě lepšího hospodaření vám obálková metoda nabídne přehled o vašich výdajích.

Jakmile zjistíte veškeré informace o svém rozpočtu a výdajích, zpravidla sami zjistíte, kam utíkají peníze a v jaké oblasti máte být obezřetnější. Tyto zkoušky vašeho hospodaření vám usnadní práci s rodinným rozpočtem a tím vám sníží stres, jakmile přijde otázka peněz. 

Přečtěte si také článek o otužování nebo o tipech proti roztočům.